| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

am o relatie cu un baiat de 1 an. la inceput totul a fost frumos dar de la un timp s-a schimbat. ne certam din orice prostie in fiecare zi mai vorbeste si urat cu mine uneori, apoi isi cere scuze si imi zice ca ma iubeste si ca ii pare rau straight face de cateva ori i-am propus sa luam o pauza si imi zicea ca daca ne despartim nu mai gasesc pe altul ca el sa ma iubeasca cum ma iubeste el straight face ...acum l-am sunat si mi-a raspuns: Am treaba pa! ca era la serviciu...il inteleg ca are treaba dar totusi nu trebuia sa imi raspunda asa straight face nu stiu ce sa fac sad m-as desparti de el dar problema e ca mi-am inceput viata sexuala cu el si il iubesc foarte mult. nu stiu ce sa fac. va rog un sfat. Apropo eu am 20 de ani si el 22. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Buna.
La inceput, toate relatiile sunt frumoase insa apoi, oamenii isi arata adevarata lor fata. E greu cand vezi ca tu iubesti si-n schimb primesti durere, dar nu ai ce sa faci. Oricat de mult ai spera ca el sa se schimbe, oricat de mult ai incerca sa fie ca la inceput, nu vei reusi! Odata ce tu ii spui ce te doare dar el continua sa faca aceleasi greseli inseamna ca nu vrea sa se schimbe. Poate l-ai iertat de prea multe ori...
Ai 20 de ani! Ai o viata in fata! Nu sta in loc doar pentru ca ti-ai inceput viata sexuala cu el. Poate iti e frica de ce va zice lumea, dar nu e viata altora, e viata ta. Daca nu te respecta nu mai continua, nu are sens! Isi va da seama ca a gresit abia dupa ce te va pierde. Tu stii ca ceva nu merge bine si chiar daca il iubesti, relatia oricum se va sfarsi intr-o zi, doar sa nu fie prea tarziu.Sa nu stai atunci si sa regreti ca ai pierdut timpul plangand, langa un om care chiar nu a meritat efort, care nu a meritat dragoste.
Stiu ca iti e greu, dar ai sa vezi ca timpul le rezolva pe toate.

11 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Poate ca trece printr-o perioada mai grea. Acesta ar fi un caz fericit. Daca este asa, ai rabdare cu el, acorda-i timp sa-si revina, si daca nu se intampla, te sfatuiesc sa-ti vezi de viata. Se prea poate, la aceasta varsta, sa intervina altcineva in viata lui. Cand pasiunea se stinge, este greu de reaprins flacara iubirii. Iti va trebui multa abilitate si mult tact. Doar in cazul in care bineinteles el merita. Nu vreau sa ma gandesc la cea mai urata varianta, cum ar fi aceea ca nu are caracter. Ar fi trist pentru tine sa iubesti un om de acest gen. Sfatul meu ar fi sa cumpanesti bine lucrurile si sa iubesti doar ce merita iubit. Esti prea tanara ca sa-ti irosesti viata cu cineva care se comporta atat de urat, cand nici macar casatoriti nu sunteti. Da-ti seama ce se va intampla dupa... Am regrete in suflet de cate ori aud asa ceva... Imi pare sincer rau, dar am incredere in puterea ta. Sa fii iubita, dar cu adevarat!

| Romancutza a răspuns:

Mai bine te desparti de el oricat de dificil ar fi altfel vei suferi mai mult, veze-ti de viata ta in continuare doar nu este unicul barbat de pe planeta nu?winking

| glamour a răspuns:

O varianta ar fi sa ii spui pe fata ce te deranjeaza si sa se schimbe. daca nu vrea despartirea e singura solutie. trebuie sa stii cand e cazul sa pui punct unei relatii astfel incat sa ramai cu amintiri frumoase. stiu ca e greu insa trebuie sa fii tare si sa mergi mai departe. sper sa se rezolve si sa nu se ajunga la despartire.

| zeeeeeex a răspuns:

Situatia e destul de simpla Cora. Lasand la o parte ca el a fost primul baiat din viata ta (pe plan sexual ma refer), dreptate are in sensul ca DA nu vei mai gasi niciodata pe cineva sa te iubeasca cum o face el si asta e un lucru bun, pentru ca din fericire cu toti suntem diferiti. Poti cunoaste foarte multi baieti care sa te dupa pe culmile fericirii, sa iti provoace cu fiecare privire un orgasm existential sau nu... Trebuie doar sa stii sa ii alegi. Tu i-ai oferit prea multa libertate si de asta va aflati in situatia asta, dar acum hai sa nu aruncam vina intr-o parte sau alta; Sfatul meu este sa ai o conversatie destul de lunga si consistenta cu el cu privire la cele ce le-ai spus aici noua si ii mai lasi o perioada sa vezi ce se va schimba dar nu ii spui lui. Sau daca ai putin "sange rece" desparte-te de el direct si asa se vede ca fericita nu esti. E decizia ta!

| cOnTexT a răspuns:

Pai daca isi bate joc de tine, lasa-lwinking!

| mary123 a răspuns:

Poate ti se pare ciudat sa auzi un raspuns de la o fata de 16 ani, dar sper sa fiu de ajutor. Din punctul meu de vedere, el doar se joaca cu tine, cu mintea ta, fiind un ingamfat si stiind foarte bine ca il iubesti. Daca te-ar iubi nu te-ar jigni, iar de la a te jigni pana la o palma, dupa care sa vina cu scuze si declaratii de dragoste nu este mult drum.

In legatura cu viata sexuala. Eu zic ca nu e chiar atat de grav. La urma urmei ai 20 de ani, esti matura, deci nu ai de ce sa-ti faci griji. Eu am facut greseala sa-mi incep viata sexuala cu fostul prieten, dar in ciuda acestui lucru m-am despartit de el.

Cel mai bun sfat ar fi sa discuti cu el, sa-i explici ca trebuie sa te trateze cu respect. Al al doilea rand, nu-l asculta si ai incredere ca vei gasi altul care sa te iubeasca mai mult decat el si sa te respecte asa cum el nu a reusit s-o faca.

IN cazul in care te vei desparti de el, un remediu pentru acea durere ar fi sa cunosti cat mai multi oameni, sa iesi mai mult, sa-ti gasesti cate o activitate pentru fiacare bucata de timp liber pentru a nu te gandi la el.

IN final, iti pot spune ca trebuie sa inveti din greseli, sa nu te gandesti la trecut, ci doar la cum il poti folosi pentru a-ti fi mai bine in viitor. Considera orice lucru o experienta de viata, din care ai invatat ceva, si dupa care vei stii ce greseli sa nu mai faci.

SPer ca te-am ajutat :*

| mircea a răspuns:

Ma speriasem ca te dai la tineret de 1 an. Daca tii la el, incearca sa-l mai slefuiesti putin, dar asa ca sa nu se prinda ...Ca, cine stie?

| marioBARCELONA a răspuns:

Viata este frumoasa mai ales cand esti tanara, in cazul tau. Ce se petrece intre voi este in primul rand chimie, si este normal asa sa fie.Nu prea poate cineva sa stie exact ce se petrece in creierele voastre si nici nu poate cunoaste toate detaliile, si iar spun ca este normal acest lucru.De aceea pot spune ca nu-ti pot da un sfat pentru ca nu-mi pot permite acest lucru necunoscandu-te pe tine si necunoscand detaliile, in schimb, pot face o analiza a celor expuse de tine ramanand ca deciziile sa-ti apartina. Din experienta de viata pot afirma ca este primul barbat din viata ta asa cum ai afirmat dar nu este si ultimul.Pentru binele tau in viata este sa ai cat mai multe experiente, limitele le stabilesti tu.Mai pot spune ca acest baiat este un mic escroc sentimental si profita de inocenta ta sau mai bine spus stie ca esti dependenta de el din punct de vedere sentimental.Este frumos ce ti se intampla la nivel de sentimente dar dupa cum observi poate sa fie si foarte dureros. Dupa ce va trece efectul chimiei la nivelul creierului, studiind detasata relatia prin care ai trecut vei avea momente de amuzament copioase.Cheia este detasarea pentru a putea privi relatia actuala si din alt unghi, daca ma intelegi...
Trebuie sa mai spun ca nu trebuie sa fii posesiva intr-o relatie.Toate astea le vei intelege mai mult sau mai putin, experimentandu-le.Revenind la subiect, este foarte posibil ca tu sa nu fi singura femeie din viata iubitului tau dar din egoism acesta sa te tina incurcata pentru a nu avea alta relatie.Mediteaza si observa ce se petrece.Trebuie sa inveti sa stii ce vrei de la viata. Sper sa-ti ajute ce ti-am scris si-ti doresc succes in viata.

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Pai din fraza„daca o sa te desparti de mine, nu o sa mai gasesti pe nimeni care sxa te iubeaca la fel ca mine" ar cam rezulta ca tine la tine utin, dar si ca profita un pic de tine! oricum! inainte de a avea primul contact sexual, dse comporta frumos cu tine? daca da inseamna ca pentru el ai fost sh esti o actuala aventura! sper ca nu te superi, dar sunt baiat, sh stiu ce gandesc baietii mai ales cand sunt maturi si cand au o prietena! adica... el isi cere scuze pentru ca stie ca alta ca tine nu mai gaseste de care a isi bata joc! fi o femeie puternica

Sper sa nu te supere raspunsul meu si ca te va ajuta!

Funda? big grin

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!:*Si pe mine ma cheama Cora laughing este un nume mai deosibit de aceea am fost putin sursprinsa. :-) In ceea ce priveste prietenul tau, nu cred ca se comporta cum trebuie cu tine, avand in vedere prin ce momente ati trecut impreuna nu ar trebui sa se comporte asa. Sfatul meu este sa discuti cu el la modul cel mai sincer si sa clarificati lucrurile.Bafta!:*

| omfericit a răspuns:

Buna Cora,

ma doare foarte tare cand aud asa ceva: "nu mai gasesc pe altul ca el sa ma iubeasca cum ma iubeste el". Sora mea e in situatia asta, oarecum. De vreo trei ani e cu un tip si nu-l paraseste din cauza ca a ajuns sa creada cuvintele alea.

Sincer eu nu inteleg cum ar putea cineva sa creada asa ceva, exista atat de multi oameni pe pamantul asta, exista atat de multa dragoste in jur. Daca tu vei oferi dragoste (mult mai mult decat sex) vei primi dragoste si nu neaparat de la o singura persoana ci de la mai multe.

Eu iti spun... sa fii libera, cu el sau fara el. Fii libera. E unul dintre cele mai importante lucruri.

Numai bine!