| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie cu un baiat de 5 ani, am mai spus odata despre relatia mea care este foarte frumoasa si tot odata putin cam imposibila. Desi ne iubim foarte mult, suntem persoane diferie cu gandiri si planuri de viitor diferie. Oricat am inccercat eu sa fac sa fie bine si sa ne mutam impreuna el nu vrea asta decat daca ne mutam la el, el sta la sat, eu la oras, urmez o facultat si vreau sa dau si la a 2a. Eu am 20 de ani si el 24. Pana sa apara aceste probleme, parea relatia perfecta, baiatul visurilor. Am trecut prin multe impreuna, si eram foarte fericiti. De cand am descoperit ca nu ne mai potrivim, ca fiecare isi doreste altceva relatia noastra s-a racit. Au inceput certurile, reprosurile, poate si din cauza distantei, ne vedem doar in weekend, vorbim foarte putin, deoarece el lucreaza si stand la sat pe langa lucru mai are o gramada de treaba pe acasa, de multe ori am impresia ca sunt pe locul 100 in viata lui dupa pisica, caine, cal, purcellaughing)si ca uneori chiar daca nu are ceva de facut isi cauta.si nu pot spune ca nu ma iubeste, mi-a demonstrat de multe ori ca ma iubeste, doar ca am impresia ca am trait intr-o lume diferia, cu principii diferite. Am incercat sa ii caut un job in oras, au intervenit chiar si parintii mei cu raltii si toate cele pentru a-i gasi ceva care sa fie bine platit. Dar el nici nu a vrut sa auda. Asa ca desi il iubesc foarte muult, simt k nu as putea trai fara el, am inceput sa mai vorbesc cu un tip, care este si el la facultate, sta in oras, oaecum suntem pe aceeasi lungime de unda. Am vorbit foarte mult pe net si la tel, eu refuzand sa ne vedem pentru ca, am o relatie si nu mi se pare normal sa insel. Intr-o zi, poate si din cauza monotoniei si stresului din relatie am acceptat sa ne vedem, nu s-a intamplat nimic, am iesit o jumatate de ora, plimbandu-ne putin dupa care fiecare si-a vazut de ale lui. Am continuat din nou cu vorbitul, dar fara a ne vedea, eu am considerat ca asa e mai bine. Cu toate astea cred ca acel baiat ma placea, a acceptat sa vorbin, a zis ca el nu insista daca eu nu vreau, mi-a vorbit mereu frumos, am simtit k el poate fi ceea ce prietenul meu nu este. Dupa o perioada, el a zis ca ar vrea sa vedem un film, eu am refuzat categoric, pana cand intr-o seara l-am chemat la mine la un film, dupa care am inceput sa ne sarutam si tot asa pana am ajuns sa ma culc cu el, eram parca luata de val, era atat de frumos totul. Insa dupa toate astea, acum imi pare enorm de rau pentru ce i-am facut prietenului meu, desi el nu stie, si nici nu are cum sa afle, eu ma simt groaznic, parca numai pot sa ma uit la el in ochii, stiind ca de fapt l-am inselat desi il iubesc nespus de mult. Nu stiu ce sa fac. Vreau un sfat.

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Buna,
L-a inceput n-am inteles foarte bine cum este posibil sa aveti o relatie frumoasa dar imposibila, pe urma am vazut care este problema tu fata de oras iar el baiat de la tara.Nu este nimic in neregula, tot oameni suntem daca tu ca fata de oras iubesti un baiat de la tara si viceversa este ok.
Dar, planurile difera, tu doresti sa-ti termini studiile, nu doresti o viata de la tara cea ce mi se pare foarte normal, ravnesti la ceva mai bun alaturi de persoana iubita.
Daca te muti la tara vei avea multe obligatii, va trebui sa ajuti la treburile gospodaresti, vei avea parintii lui care sa-ti dea indicatii, nu cred ca asta este cea ce iti doresti.
Daca voi doi va iubiti, veti gasi o cale prin care sa fiti deacord.Nu mi se pare corect idea prietenului tai pentru a te muta la tara daca nu esti de acord.
El are studii? Cu ce se ocupa? Doreste sa termini acea facultate sau sa devi casnica? mi se pare normal sa gandeasca asa pentru ca mentalitatea oamenilor de la tara cu cel de oras difera.Nu am nimic cu ei, ba chiar ii respect pentru munca lor, fitosii de oras ar muri de foame daca n-ar exista ei, si asa importam fructele si legumele de aceea ne imbolnavim.
Dar revenind la relatia voastra, trebuie sa discutati face to face, pentru a va programa viitorul, daca el tine la tine va trebui sa-ti accepte decizia, sa gasiti o cale de mijloc prin care sa va eliberati.
Foarte dragut din partea parintilor tai care i-au cautat un job, dar nu stiu de ce l-a refuzat, care a fost motivul?
"Nici nu a vrut sa auda".
Asa nu se mai poate continua, daca el intotdeauna continua cu " nu " tu pana la urma vei renunta deoarece asta este varinata lui, ar fi putut foarte bine sa accepte acel job, ar fi castigat mai mult decat poate avea cu munca de la tara, voi doi ati fi putut colabora si cand dorea putea sa-si viziteze animalele, adica eu nu cred ca nu are cine sa se ocupe de ele, in afara de el dar asta este.
Ai gasit un alt baiat, orasean, care iti place sau nu este cu semn de intrebare dar in orice caz ar trebui sa discutati voi doi despre cum va arata viitorul vostru, daca drumurile voastre se despart dupa cinci ani, mereu vor exista sperante noi, pentru ca esti tanara, ai doar 20 de ani si doresti sa-ti pui studiile pe primul loc altfel daca renunti si accepti sa-i faci pe plac prietenului tau, cred ca vei regreta toata viata de ce n-ai invatat ca sa fii independenta!
Numai bine!
pa, pa

21 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunteti diferiti si ganditi diferit, poate ar trebui sa isi vada fiecare de viata lui iar de faptul ca l-ai inselat pot spune ca este o dovada in plus ca nu iti iubesti asa mult prietenul precum spui

| Lexiiii a răspuns:

Este foarte aiurea. Stii ca nu poti continua relatia cu prietenul tau stiind ca el sta acolo tu aici. Si nici unul din voi nu o sa cedeze. Trebuie sa vorbesti cu el sa ii spui ce simti, si ca dupa parerea mea nu o sa ajungeti nicaieri in ritmul asta. Mai e o varianta sa lasi deoparte facultatea sisa te muti cu el, daca il iubeti asa mult si esti dispusa sa faci sacrificiul asta. Trebuie sa ajungeti la un punct comun. Si faptul ca l-ai inselat inseamna ca nu il iubeai atat de tare. Si stii de ce zic asta? Pentru ca daca il iubeai mult nu acceptai nici sa te vezi cu baiatul ala. Nu incercai sa il compari cu alti baieti. De ce nu inerci sa vezi un viitor cu baiatul astalalt?

| Eu93llr a răspuns (pentru Lexiiii):

Nu, nu vreau sa renunt la facultate si la un viitor pentru nimeni, oricat de mult l-as iubi viitorul meu e mai important decat orice si in plus, ce viitor am la sat s fara scoala, sincer acum. Cat despre relatie, cred ca nu avem nici unul puterea sa punem punct, poate dn cauza ca suntem de atat timp, din teama de a nu face ceva de care sa ne para rau. Cat despre baiatul astalalt, nu stiu daca e momentul acum de o relatiestraight face, sunt foarte confuza...

| Lexiiii a răspuns (pentru Eu93llr):

Deci ai ziso chiar tu ca vrei un viitor. Si cu el e clar ca nu o sa ai. Cel mai bine e sa ii zici sa luati o pauza sa vedeti cum e mai bine.

| neutrino a răspuns:

Saracuta de tine, nu ai vrut dar s-a intamplat exact ceea ce-ti doreai. Relatia de la "tara" nu mai merge si trebuia sa-i pui capat.Cum? Asta e treaba ta si tine si de intelect. Referitor la noua relatie, nu te poate condamna nimeni, dar nu te astepta de respect din partea noului prieten.

| h3r a răspuns:

Pentru tine, prietenul tău nu este nimic mai mult decât un țăran. Dar oare cum poți spune că îl iubești?
L-ai chemat pe ăla la tine, pentru că vroiai să te lași pe mâna lui, nu spune că te-ai lăsat dusă de val. Nu chemi un băiat la tine, mai ales că tu erai luată de altu! Crezi că n-o să afle? L-ai tratat ca pe un prost, ți-ai permis să-l înșeli, lasă că sărăntocul e la țară și nu află ce fac eu! Și sigur că o să afle, de fapt chiar tu o să ajungi să-i spui.
El te iubește enorm, este mândru de tine, doar ai o facultate, nu? Iar tu ți-ai bătut joc de el...și nu l-ai apreciat.
Dacă muncește și este pe propiile picioare, o să aiba un viitor mult mai bun ca al tău...și cel mai probabil, cândva va avea pe cineva care să nu-l înșele, să aprecieze munca lui și să-i ofere o mână de ajutor.
Deși o să fie terminat, sper să afle ce a făcut prietena lui de la oraș.
Vezi? Nu mai contează de unde ești, contează cine ești și ce ajungi...și nu mă refer la studii.

Păcat de el și de ceilalți în situația lui, chiar dacă ajung bătaie de joc într-un final, tot voi sunteți prețuite.

| Raiiiisa a răspuns (pentru h3r):

Un raspuns inteligent si realist.
Meriti o funda:*

| h3r a răspuns (pentru Raiiiisa):

Apreciez draga mea, chiar dacă nu i-am răspuns direct ei.
Dar mă rog, ele ne-au învins!

| loundy a răspuns (pentru h3r):

Ce ar fi sa o mai lasati balta cu toate scenariile astea de basm inspirate din filme prost facute? Eu nu zic ca ce a facut ea e bine, dar s-a intamplat pentru un potiv si oricum nu mai poate intoarce timpul. "Dacă muncește și este pe propiile picioare, o să aiba un viitor mult mai bun ca al tău". Nu orice taran cu initiativa ajunge undeva, faptul ca munceste ca lucrator necalificat nu il face demn de apreciat neaparat. Diferentele de idei principii, stil de viata conteaza in lumea reala, chiar daca in basme nu. O iubeste...si? Ce faci cu iubirea cand nimic altceva nu se mai potriveste? Eu consider ca nu si-a batut joc de el, ci doar a vrut sa incerce si altceva, e placut cand vezi ca o alta persoana te intelege, e pe acceasi unda cu tine si cu atat mai mult asta se intampla in momentul cand esti frustrat de propria relatie.

p.s.Eu93llr Ar fi bine sa renuti la relatie, pentru ca atat timp cat el nu va renunta la viata lui mediocra pentru tine, iar tu nu vrei sa renunti la viitorul reusit pe care e posibil sa il ai, nu va merge niciodata. Povestioarele in care oamenii din 2 lumi diferite se iubesc si traiesc fericiti pe calea compromisului nu merge niciodata aici.
Bafta

| h3r a răspuns (pentru loundy):

Îmi pare cunoscut ceea ce spui tu...am mai auzit dar nu știu unde.
L-ai făcut țăran și mediocru, deci categoric o subscrii și ai proceda la fel, însă eu am scos altceva în evidență, faptul că la înșelat, la subapreciat.
Dacă e de la țară este mai prost? Nu, cei de la țară au tot ceea ce le trebuie și un viitor asigurat, nu zic că ea nu o avea, din moment ce se aruncă așa, e tupeistă fata, bravo ei ce să zic! Și ne referim la cei care muncesc de rup, care au o bază sub, că după cum s-a descris dânsa singură, nu cred că s-o fi încurcat cu un fiu de cioban.
Și sunt mult mai multe de zis, însă n-am cui.

Apropo, nu vorbesc din lumea basmelor, ci pură realitate...și doar cei pățiți știu ce înseamnă, nu cei care subscriu alegerea ei.

| Eu93llr a răspuns (pentru h3r):

Nu l-am facut taran, asta poate ai inteles tu. Am spus doar ca sta la sat si eu am stat la sat pana a varsta de 15 ani, am bunici la sat, merg aproape saptamanal, deci nu e vb de taran aici. Spuneam doar ca nu ne mai intelegem din cauza distantei. putea foarte bine sa fie invers, eu la sat si el la oras...sau eu intr-un oras si eu in altul. Nu a spus nimeni ca e mai prost ca e de la tara. Si eu la fel ca tine apreciez lumea de la tara. Si l-am inselat datorita stadiului in care s afla relatia noastra. Recunosc, am facut o prostie, acum nu as mai face-o si mai imi pare si rau pe deasupra. Prietenul meu e un om minunat, poate nu merita asta, dar odata treaba facuta ce sa fac acum, timpul inapoi nu il poti da. Asa ca. daca tu ai inteles ca l-am facut taran, imi pare rau, eu am spus altceva. big grin

| h3r a răspuns (pentru Eu93llr):

Nu am spus că l-ai făcut țăran, ci asta reprezintă el pentru tine.
Acum dai vina pe distanță.

În fine, oricum nu l-ai iubit...și cam atât.

| 1NoNamer a răspuns (pentru loundy):

Tu, tu... cand vad asemenea idiotenii mi se intoarce stomacul pe dos. Cum ***** ***** poti spune ca a vrut ceva nou? Tie ti-ar placea sa ai o relatie cu un baiat / fata de 5 ani, sa o/il iubesti mai mult decat pe tine insuti, iar el / ea sa vrea deodata sa incerce ceva nou, cu cineva?
Referitor la 'taranoi', sa inteleg ca cineva care se intretine singur, munceste si asigura ceva pentru casa, este un porc si un nimic, iar cineva intretinut de parinti, cu relatii dupa cum a si spus fata, este regina patagoniei? Gandeste-te la asta, si daca tot nu iti dai seama ce idiotenie ai scris ( sincer nu vine din pareri diferite ci pur si simplu din bun simt si educatie ) nu cred ca mai are rost sa iti citesc posturile.

Mult succes.

| 1NoNamer a răspuns (pentru Eu93llr):

No comment. (poate nu merita asta)

If you will excuse me, I will go shoot myself now.

| Demonull a răspuns:

Imi este lene sa citesc dar rezolvare la situatia ta (oricare ar fi ea ) se va gasi.
ps:scrie mai putin data viitoare, nu trebuie sa dai detalii de la Era maimutelor pana astazi.

| AndyLavy a răspuns:

Eu sunt de parere ca o fata o femeie, va cauta intotdeauna la un alt barbat/baiat ceea ce actualul nu ii ofera. clar nu esti fericita in actuala relatie, si de asta te-ai incurcat cu altul. desi nu este deloc moral, ar fi trebuit sa vbesti cu pretenul tau, cat despre inselat? l-ai inselat din prima clipa in care ai vorbit cu baiatul de pe internet. in fine, sfatul meu? sa iti continui viata scoala, dar nu si relatia cu cel de la sat. adica clar ( din ceea ce ai spus ) nu ai niciun viitor cu el. si daca nu esti fericita mereu vei gasi pe unul si pe altul care sa aiba cum ai spus si tu ceea ce actualul tau prieten nu are. nu te amagi si continua o relatie in care nu esti pe deplin fericita.
si scuza-ma dar daca il iubeai atat de mult nu te culcai cu ala. asta nu e iubire adevarata...sau tu esti prea usoara.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Inca din momentul in care ai expus diferentele dintre voi le-ai folosit ca scuza (pentru noi dar mai mult pentru tine insati) faptei tale din final.Eu nu cred ca e vorba de dragoste intre voi ci de obisnuinta si teama de nou. V-ati obisnuit unul cu celalalt,ati trecut prin multe impreuna si dupa atata amar de vreme e greu sa renunti si sa "iesi" dintr-o astfel de relatie. In primul rand trebuie sa admiti ca nu il mai iubesti. Poate simti afectiune pentru el,poate ii apreciezi calitatile,dar nimic mai mult. Dovada sta in fapul ca l-ai inselat pentru CA ASA AI VRUT. Cauti sa te scuzi,ca "te-a luat valul",ca relatia mergea prost,ca distanta, ca diferente, etc. Nu exista asa ceva. Tu si vrut-o din momentul in care l-ai chemat la tine acasa. Nici macar nu poate fi vorba ca te-ai lasat ispitita fara sa vrei, odata ce tu ai cautat ispita. Se poate spune ca da, te-a luat valul..si te-a dus unde ai vrut tu. Vorbeste cu actualul tau prieten si pune punct acestei relatii. Nu merita sa fie inselat si mintit doar pentru ca tie iti e teama sa pui un pas in afara acestei relatii. Daca il respecti asa cum zici asuma-ti consecintele faptelor si nu-l pedepsi si pe el pentru nesiguranta ta. Nu il meriti, ca sa fim sinceri. Accepta realitatea si nu mai pierde timpul.

| Raiiiisa a răspuns:

Cel mai corect din partea ta ar fi sa-i spui prietenului tau ca tu ai asteptari mult mai mari de la viata si el nu mai este ceea ce-ti doresti tu.
Chiar daca asta ar insemna sa dai cu piciorul unei relatii de 5 ani, cred ca ar fi mai bine pentru amandoi.
Tu o sa-ti termini studiile, pentru ca vad ca pui mare accent pe asta si este foarte bine, si daca ai noroc o sa incepi o relatie noua cu un baiat pe masura ta, care sa aiba aceeasi gandire si care sa te completeze acolo unde este nevoie.
Nu stiu cum de nu ti-ai dat seama in 5 ani de zile ca tu vrei de fapt altceva.
Acuma vine vorba de inselat.Cred ca ti-a fost mult mai usor sa inseli stiind ca prietenul tau este undeva la tara,cu treburile lui si ceea ce urma tu sa faci nu are cum sa afle.
Chiar daca nu o sa-i spui tu sau altcineva, daca te cunoste destul de bine si mai este si inteligent, isi va da singur seama sau cel putin va intra la banuieli, deoarece tu vei fi schimbata si intr-un fel mai retinuta si pana la urma probabil vei ajunge sa-i spui singura.
Daca l-ai inselat acum, cu siguranta o sa-l mai inseli si a2-a oara, pentru ca din cate vad nu te-ai simtit foarte rau cu baiatul asta.
Si poti sa stii ca din momentul ala tot respectu pentru prietenul tau s-a spulberat.
Eu zic ca poti sa faci 3 oameni fericiti, cu o singura decizie.
Lasa in urma tot ce-ti indisplace si nu te mai face fericita si pe viitor zic sa fii mai selectiva, sa privesti de 2 ori catre persoana care urmeaza sa-ti fie alaturi.

| costy2120 a răspuns:

Buna!
nu stiu cu ce te poate ajuta raspunsul meu dar si eu am fost in acceasi situatie ca si voi exceptand faza cu inselatul. sotia mea este de la oras eu sunt de la sat. si de 8 luni de zile suntem casatoriti si locuim la mine la tara si suntem foarte fericiti. a renuntat la scoala a renuntat la viata de oras si a venit langa mine doar pentru faptul ca este dragoste adevarata intre noi si nu mai suportam sa ne vedem doar in weekenduri intre noi fiind si distanta de 100km. poti duce o viata frumoasa chiar mult mai frumoasa la tara decat la oras

| 1NoNamer a răspuns:

Sunt de-acord cu Diabla, voi ce spuneti ca Ups, s-a intamplat, nu stiu cum, dar s-a intamplat mintiti pana cand va credeti singure minciunile, iti crezi iubitul un taran, si din momentul ce asa il crezi asa va ramane. Vazand ca vrei un sfat, pentru prima oara dupa multa vreme ( de cand ai facut ce ai facut ) fi un om cu putinul bun simt pe care il mai poti avea, si spune-i. Dupa care, daca vrei sa te poti ierta si sa nu traiesti cu asta pe constinta pentru restul vietii, nu te mai intalni cu celelalt baiat, pentru ca este la fel de vinovat ca si tine. De ce? pentru ca din momentul ce i-ai spus ca ai prieten, el trebuia sa faca un pas in spate si sa te lase in pace.

Numai bine! (pentru prietenul tau, bineinteles! )

| Eu93llr a răspuns:

Gata, am rezolvat problema. In urma criticilor si parerilor mai bune sau mai putin bune ale voastre m-am decis sa am o discutie serioasa cu prietenul meu, spunandu-i si de ceea ce am facut. Va dati seama si singuri cred care a fost prima lui reactie, dupa care sa linistit si a fost de acord sa avem o discutie. A incercat sa inteleaga de ce am facut chestia asta si a hotarat ca e bine sa facem amandoi ceva pentru a ne salva relatia. A inteles ca si comportamentului lui m-a impins in bratele unui alt baiat, si a decis ca de acum incolo chiar daca nu ne vom muta impreuna ne vom acorda mult mai mult tim unul celuilalt, vom incerca sa stam mai mult impreuna, iar acum ca vine vacanta de paste probabil vom pleca si noi intr-o scurta vacanta, pentru ca sa fim doar noi 2 si pentru a iesi putin din monotonia de zi cu zi. Sunt foarte fericita acum, ma simt foarte bine ca am putut avea aceasta discutie, ca el ma inteles oarecum si ca m-a iertat. Simt ca relatia asta are acum un nou inceput, ca il iubesc acum mai mult ca niciodata si cred ca as fi dispusa sa fac orice mi-ar cere, chiar sa ma mut la el (cu conditia de a nu renunta la faculta) doar ca sa ne fie bine. Regret enorm acum ca l-am inselat dar tot odata ma bucur ca putem da o noua sansa relatiei, cat despre el, e un prieten minunat, mi-a demonstrat-o si acum cat de mult insemn eu pentru el. Mi-a vorbit atat de frumos si de calm incat imi venea sa il leg de mine sa nu ne mai despartim niciodata. Cat despre celalalt, i-am explicat situatia, a vorbit si prietenul meu cu el si am intrerupt orice legatura, schimbandu-mi numarul de tel si id de messenger la cererea prietenului meu pentru siguranta lui. Sper sa fie un nou inceput si pana la urma sa fim o familie fericitahappy.