| carminalaura18 a întrebat:

Bună!
Am o relație de 2 ani jum, din care 4 luni am fost despărtiți, timp în care eu am vorbit și ieșit cu cineva, un băiat cu care mă înțelegeam de minune, el era foarte atent cu mine, mi-a fost alături și m-a ascultat când aveam cea mai mare nevoie. S a comportat exemplar cu mine și pot spune din suflet că a fost omul care mi-a fost cel mai mult aproape. Din păcate, lucrurile n au mers pentru că eu nu l puteam uita pe fostul, tin sa mentionez ca noi ne despartisem din cauza faptului ca nu ne mai intelegeam, insa dorul si dragul de amintirile frumoase, m-a facut sa ma intorc la el. M am intors la fostul meu, a fost bine o luna, doua, insa acum incep sa mi amintesc motivele pentru care ne am despartit, neintelegerile care apar si acum. De ceva timp tot ma gandesc daca nu cumva am facut o greseala ca m-am impacat si trebuia sa continui cu acel baiat cu care chiar ma intelegeam foarte bine. E greu sa mai iau o decizie acum, pentru ca iubitul meu se muta inapoi cu mine, inclusiv si cu munca s-a mutat in orasul meu si e nedrept sa mi bat joc de cineva acum. Ce credeti ca este de facut? Nu am cu cine vorbi si simt ca disper

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti un al 3-lea si urmeaza-ti viata, fara sa te mai intorci acolo unde nu ai fost fericita.
Cioba reincalzita nu va fi niciodata buna si nici gustoasa, deci intoarcerea la "fostii" iubiti NU va fi niciodata buna, fericita sau de viitor, fiindca nu a functionat in trecut si nu va functiona niciodata. Te amagesti degeaba si pierzi timp inutil cu un "fos" iubit cu care nu ai fost pe deplin multumita si fericita.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din punctul meu de vedere ar fi trebuit sa ramai cu celalalt sau sa ii fi lasat pe ambii deoparte, vazandu-ti de drum, poate chiar luand o pauza de la relatii.
Totusi, e logic ca exista motive clare pentru care te-ai despartit de fostul si ar fi trebuit sa stii ca acestea inca exista, nu-i ca si cum se sterg cu buretele odata ce terminati relatia si apoi dati reset, va impacati iar, totul e roz si frumos.Nu asa functioneaza.

,, e nedrept sa mi bat joc de cineva acum.'' La fel de nedrept e ca nu ati discutat despre cum va fi relatia acum, despre problemele avute, sa le rezolvati astfel incat sa nu va despartiti iar.Repet, e cat se poate de nedrept tu sa gandesti asa fara sa ii comunici si lui. Eventual va afla sau isi va da seama si va fi mult mai greu pentru toti odata cu trecerea timpului si stabilirea in alt oras, fiind o noua etapa.
Pune-te in locul lui.Ti-ar conveni sa te muti cu fostul in alt oras, ca apoi sa afli dupa luni bune ca el vrea sa va despartiti iar? Ce ai face? Ti-ai cauta chirie si ai pastra jobul in acel oras? Sau te-ai muta iar? Cred ca ai vrea sa afli cat mai devreme, ca sa iei o decizie rationala, pentru binele tau.

| Sofer a răspuns:

Asta ce nu înțeleg la multe persoane. te despărți de un fost/a nu te mai întoarce că nu o sa fie mai bine...

| FindMyName a răspuns:

Nu e corect sa va despărțiți din cauza neînțelegerilor. Discutați împreună, rezolvați împreună orice!
Și cu acel băiat cu care ai vorbit..eu ți-aș sugera sa îl lași deoparte. Dacă tot spui ca îl iubești pe iubitul tău, atunci rezolvați totul împreună, nu va mai despărțiți.

| MamaMaBate a răspuns:

Discuta cu el, daca nu înțelege si pare ca vorbesti cu peretii...desparta.te ca îmbătrânești si.ti pierzi timpul