| AlexaAma a întrebat:

Am o relatie de aproape 6 ani. Ne intelegem foarte bine, ne iubim, comunicam foarte mult, e relatia perfecta. Insa am o problema, destul de grava. Nu mai simt nici o atractie fata de el "la pat", sa zic asa. Adica pur si simplu cand vine timpul sa facem nebunii nu am chef, fac asta doar din obligatie. Nu inteleg ce mi se intampla. Ideea e ca vrem sa ne mutam anul asta amandoi si logic momentele intime ar fi foarte dese, ceea ce ma cam sperie...
Da, il iubesc enorm, altfel nu as mai fi in aceasta relatie. El este tot ce mi-as dorit, il vad ca si pe tata copiilor mei, chiar ma gandesc la viitorul meu alaturi de el si nu stiu ce sa fac, nu as vrea sa il pierd. Suntem foarte deschisi, mereu ne rezolvam probleme comunicand, dar de data asta e diferit. Nu am cum sa ii spun ca nu ma mai simt atrasa de el in pat, dar il iubesc. Nu stiu ce mi se intampla, sincer. Eu am avut o perioada de aproximativ 2 ani in care am luat tot felul de tratamente ginecologice, iar in timpul asta am avut contact foarte rar. Ma gandesc ca de acolo mi se trage, dar nu stiu.
Chiar cer disperata un sfat!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu as comunica aceasta problema. In ideea ca aveti o relatie deschisa... pastreaz-o.

Nu explica in termeni care ar putea sa il afecteze. Gen mi-e sila de pat. Ia-o altfel: nu mai am libido. Nu ma mai atrage nimic. O fii de la tratamente?

Initial o sa il cam sperie treaba. Dar stati un pic si discutati. Treci peste ideea ca nu te atrage in pat. Incearca sa analizezi motivul.

Poate acelasi mod de a avea relatii intime ani de zile, nu foarte multe noutati, poate iti este teama de ceva, etc. Tu stii aici.

Si el poate simte asta deja. Dar nu ti-o spune crezand ca trece de la sine. Oricum ar fi, este o problema sensibila. Poarta-te cu delicatete.

Si de asemenea condimentarea vietii intime va poate duce pe niste domenii pe care veti vrea sa le experimentati.

De departe vorbind pare a fi rutina. El este cam la fel. Tu te-ai schimbat. Ajuta-l si pe el sa se schimbe.

Fi-ti mai creativi in pat. Ofera-i ce doreste si cere-i sa-ti ofere si ceea ce doresti tu, dar nu in forma imperativa, ci cum spuneam, cu gingasie.

| AlexaAma explică (pentru cristimihailov):

DA, ai dreptate. Ma voi gandi foarte bine si voi deschide subiectul. E cea mai buna rezolvare. Doar asa pot duce relatia mai departe altfel, se va stinge totul incet, incet. Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Încercaţi şi voi ceva nou.

| minrest a răspuns:

Tu ai impresia ca nu te mai atrage sexual partenerul tau, pentru ca cultura care ne inconjoara fetisizeaza atractia sexuala, pe care o vede ca semn sau indiciu al dragostei. Dar eu cred ca nu te mai atrage sexul la fel de mult. Fenomenul asta e normal, ai folosit sexul ca sa obtii un partener de viata, si fara un apetit sexual maricel nu aveai nici o sansa. Acum ai gasit un partener de care esti multumita, ce sa mai cheltuiesti resurse cu sexul. Barbatul vrea sex, femeia vrea barbat. DAR. Intretine putin apetit sexual si pentru el, piata merge bine acum pentru barbati si amatoare sa dea sex pentru un barbat sunt mase. Chiar ar fi bine daca trec doua saptamani fara sex sa il abordezi tu, o sa ii placa. Sarut mana.

| sofisis a răspuns:

Dupa 6 ani e normal sa intervina si momente de genul asta. Pana la a ii spune lui, eu as incerca sa vad DE CE anume nu ma mai atrage. Nu ma duce la orgasm, nu e nimic diferit niciodata, ma plictisesc, nu se pricepe etc. Ideea e ca trebuie sa identifici intai problema si abia apoi sa ii cauti rezolvarea.

| Oana92 a răspuns:

Dupa 6 ani e normal sa intervina rutina, plictiseala. Cel mai bine ar fi sa aduci o schimbare in viata voastra, poti incepe cu locul in care faceti sex, pozitii, incerca sa ii spui fanteziile tale si sa incerci, pe cat posibil, sa le pui in aplicare.

| AlexaAma explică (pentru Oana92):

Multumesc de sfat, o sa-l pun in aplicare. Poate fi vorba si de rutina, ma gandisem la ea, doar ca o respingeam, ca si idee.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

El ar trebui sa vina cu initiativa de 1 luna pauza totala, iar dupa o luna cand ii zici " putem sao facem daca vrei", el sa zica nu, cand te urci peste el sa se traga, sa te impinga usor, iar intr-un final cand in sfarsit o sa o faceti, ai sa simti atractia aia sexuala si o sa ai chef. Daca totusi nu, cred ca e o problema medicala happy