| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema si nu prea stiu cum sa o rezolv. Sper ca ma puteti ajuta.
Sunt intr-o relatie de 5 ani jumate, ne intelegem perfect, ne iubim si ne dorim sa ne mutam impreuna. Ideea ar fi ca nu ma mai simt satisfacuta. Parca nu ma mai atrage in momentele acelea cand incepem sa facem dragoste. Cand vine momentul sa facem dragoste, parca pica cerul pe mine. Am avut o perioada de un an, cand eu am avut numai probleme vaginale (sa zic asa). In acest timp, din cauza tratamentelor nu am prea intretinut relatii sexuale, iar cheful meu parca a cam trecut. Nu inteleg unde e greseala... vreau sa rezolv problema, doar ca nu prea stiu cum. Am incercat tot felul de fetisuri, suntem deschisi, insa nu merge nimic. E primul baiat din viata mea, il iubesc enorm de mult, visam aman2 la o familie frumoasa, la o viata frumoasa. E relatia perfecta, doar ca nu inteleg ce mie se intampla. Daca are cineva o idee, orice.
Am 24 de ani si chiar il iubesc pe omul asta. Sunt constienta ca daca ne vom muta relatiile sexuale vor fi mai dese decat acum si chiar nu vreau sa stric tot ce am cladit pana acum doar dintr-o prostie. Sunt sigura ca exista o rezolvare, de aceea apelez la sfatul vostru.
Multumesc pentru rabdare big grin.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca nu prea exista rezolvare. Compatibilitatea sexuala este foarte importanta intr-un cuplu si nu prea poate fi mimata. E adevarat ca boala iti poate reduce apetitul sexual, dar in mod normal, la varsta ta, 3 zile fara boala ar trebui as iti aprinda rau ed tot hormonii. Este important as ne spui daca ai orgasm macar in majoritatea datilor. daca nu ai, ar fi bine sa discuti cu ginecologul tau, dar sa stii ca lipsa orgasmului nu este o explicatie suficienta pentru lipsa dorintei. Sunteti de putina vreme impreuna, din experienta mea, relatia sexuala atinge cea mai buna perioada dupa cam 2 ani de relatie, iar perioada cea mai fierbinte tine cam 5-6 ani. Deci sunteti eact in cea mai fierbinte perioada, dupa cam 10 ani de relatie o sa simtiti amandoi o racire, dar care nu trebuie neaparat sa afecteze relatia. Eu cred ca sexul nu e totul intr-oi relatie, dar mai toate cuplurile solide pe care le-am vazut eu au avut parte de macar 10 ani de relatie torida din punct de vedere sexual. Daca ginecologul nu te ajuta si nici o conversatie directa cu partenerul, va trebui sa luati impreuna o decizie bine cantarita. O relatie, oricat de perfecta, se clatina daca pentru mult timp sexul nu este bun.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta pana la varsta asta numai un baiat ai avut? ti-ai ratat studentia, nu te-ai bucurat de cea mai dulce perioada a vietii, ca studenta trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri, sa iesi cu fetele in club, sa va imbatati in camin, petreceri, agatat nonstop, halele cum ti-ai mancat tineretea

| Oana92 a răspuns:

In primul rand mergi la un medic, apoi la un psiholog. Consulta un ginecolog si un endocrinolog pentru a fi sigura ca lipsa apetitului sexual are o cauza medicala. Apoi mergi la psiholog si cauta sa vezi din ce motiv esti in situatia asta.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu mai faceti sex 2 luni si ai sa vezi rezultate. Nici un contact sexual, nici eu, nici el

| Oana92 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Corecteaza raspunsul laughing Se intelege ca nici tu nu vei face sex 2 luni big grin

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Oana92):

Acuma am vazut laughing))))))))))))))))))))))))))) OMG, mor

| Oana92 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

laughing Eh, banuiam eu ca nu practici abstinenta din simpatie pentru acest cuplu laughing

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Oana92):

laughing)

| Peridava a răspuns:

Parerea mea (multi useri vor sari sa ma contrazica) este ca pofta de sex trece cu timpul. Iar daca o relatie se bazeaza numai pe sex, nu va tine mult timp. Si daca increderea si respectul lipsesc, despartirea vine rapid. Sau va chinuiti impreuna si ajungeti sa va inselati reciproc.

| AlexaAma a răspuns (pentru Peridava):

Pai, nu se bazeaza doar pe sex, sunt de acord cu tine, de aceea am reusit sa ajungem si pana aici avand in vedere problemele mele. Insa, fara sex nu poti tine o relatie. Si problema ar fi ca pofta mea si-a cam dat demisia, din pacate si nu inteleg de ce. Probabil de la prea mult bine.