| Mya1 a întrebat:

am o relatie de aproape 8 ani. Dupa multe lucruri frumoasa dar si urate, am ajuns de o perioada sa ma intreb daca il mai iubesc. Precizez faptul ca eu aveam abia 16 ani in momentul in care am decis sa fim impreuna iar el 28, deci o diferenta de 12 ani. A fost totul pentru mine pentru o perioada de 2 ani dupa care a vrut sa ne despartim si am suferit enorm. De atunci a inceput calvarul pot sa spun, care a durat mai bine de un an, dupa care ne-am impacat dar nu a mai fost ca inainte, totul a inceput sa fie neclar, nu am mai putut avea incredere deplina in el, nu simteam siguranta mai mult aveam teama ca in fiecare moment ar putea sa imi spuna ca nu mai vrea sa fim impreuna. Am avut aceste trairi multa vreme dupa care am renuntat sa mai pun intrebari sau sa caut raspunsuri care imi faceau rau. Pot sa spun faptul ca el m-a sprijinit foarte mult financiar si acum cand ma gandesc ma simt vinovata. Nu stiu ce sa fac sunt nefericita cu el insa parca nu pot sa ma despart pentru simplul fapt ca ma simt vinovata si pentru ca ma gandesc ca apoi toata lumea ar spune ca am stat cu el doar pentru partea financiara.

7 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te gandesti mai mult la tine, faptul ca ai lungit-o atatia ani fara sa fii cu adevarat fericita cu el este chiar trist.Practic tu nu ti-ai trait adolescenta, crezi ca a meritat acesti ani daca tu nu mai esti de mult fericita? a intervenit obisnuinta prea mult!
Faptul ca el te-a ajutat financiar nu e o scuza sa nu fi fericita. Te-a ajutat ca a vrut, incearca sa fi mai independenta financiar si vezi cum o sa se comporte, poate chiar asta e metoda lui de a te tine langa el si oarecum sub papuc. Poate daca ai fi mai independenta te-ai simti mai follositoare si ai renunta mai usor la el.
Acum eu nu iti zic sa renunti la el neaparat, tu faci ce simti, mi-am spus doar parerea, stiu ca ti-e greu dupa atata timp, dar probabil diferenta de varsta si faptul ca te-ai maturizat si ti-ai schimbaat gandirea zic eu ca isi spun cuvantul.Bafta!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta ma fetelor voi sunteti constiente ca trece tineretea pe langa voi si in loc sa traiti la maxim (betii, chefuri camin, iesiri cu fetele, club, strabatutul tuturor cearsafurilor caminului studentesc) voi va inhamati si va puneti lantul la gat in relatii lungi? halele maica sfantaa plangg

| corbulalbrosu a răspuns:

Mai bine mai tarziu decat niciodata. Nu poti trai o viata intreaga intr-un asemenea stres si zbucium sufletesc. Cu riscul de a fi catalogata intr-un anumit fel, sau chiar discreditata in ochii unora despartirea este unica solutie inteligenta. Esti inca tanara si ai tot dreptul la o viata fericita alaturi de o persoana potrivita. Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, nu d-aia ai cam stat cu el? Adica tu vrei si cu sufletul in rai si cu... bani in buzunar.

Bine, faptul ca un tip de 28 a stat cu una de 16 e umilitor pentru orice barbat. Dar se pare ca s-a cam intepat... Ce-o mai face Monica Gabor?

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Lasa-l, degeaba tragi de treaba asta...

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Pai gaseste si tu prietenul unde trebuie ..adica crestin

| SorinelF86 a răspuns:

Daca esti nefericita pleaca, lumea poate sa zica ce vrea, nu e treaba lor. sau poti sa devi mai rece cu el si poate va pleca el. dar nu mai lungi de o relatie care consideri ca nu are viitor