| anonim_4396 a întrebat:

am o sora de 15 ani si acum un an si inceput viata sexuala, acum a flat mama si vrea sa o duca la ginecolog dar mamei ii este un pic "rusine" sa zicem, de ce va zice doctorul ca este prea mica si etc. aveti idee ce intrebari ar pune doctorul surori mele? sau mamei? mie una cand am fost acum 4 ani nu mie pus nici o intrebare dar acum poate ei ii vor pune nu stiu.niste sfaturi.mersi:*

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mai important sa o duca decat sa se gandeasca la rusini imaginare. E posibil sa anunte politia si procuratura, fiindca la varsta ei sora ta nu are discernamant, deci orice act sexual se considera viol. Totusi, sunt ginecologi care evita sa anunte procuratira, fiindca asta inseamna inchisoare pentru persoana cu care a avut contact sexual, adesea un minor.

| monyk a răspuns:

Buna, rusinea e ultimul lucru de care ar trebui sa ii pese, eu cred ca mai importanta e sanatatea si siguranta fetei; ori ca ii e fetei rusine sau mamei, asta e, doctorul se confrunta zi de zi cu astfel de cazuri, nu e nici prima nici ultima, mai important e sa fie fata ok, adica sa nu aibe ceva probleme de santaate, ceva infectii, ceva boli, rana la col, etc... daca si-a inceput viata sexuala la 14 ani, riscurile sunt foarte mari, nu cred ca era pregatita nici fizic, nici psihic.
Deci, intrebari ce ar putea sa ii puna, de cand si-a inceput viata sexuala, daca a folosit mijloace de protectie, daca a avut vreo sarcina(nu cred ca e cazul), etc...in fine, depinde de medic dar nu cred ca conteaza asta, intrebari generale, ca este prea mica; asta e, sunt altele mai mici ca ea in situatia asta, intr-un fel poate mama ta se simte oarecum vinovata.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

N-are niciun motiv sa-i fie rusine, ca doar nu o cunoastelaughing

Sora ta si-a inceput viata sexuala de la 14 ani, nu mama ta!
Ei ar trebui sa ii fie rusine ca si-a inceput-o devreme!

| Dizzydizz a răspuns:

Rusine da...
M-au inebunit parintii cu rusinea asta
Parca ar fi ei buricul pamantului
Nu trebuie sa ii fie rusine dom'le. S-a intamplat si asta este

| emchristina a răspuns:

Pai in orice caz un ginecolog a vazut multe in caiera lui si nu cred ca are de ce sa-i fie rusine mamei tale. Poate ca e mai bine sa mearga la un ginecolog femeie ca sa poata discuta ca intre femei. Asta e parerea mea. succes

| kromstein a răspuns:

Sa ramana cu rusine si eventual sa aiba o fata cu sifilis.

| » Iµliaña « a răspuns:

Nu crd ca o sa o i`a la intrebari pentru ca e viata ei. Da adv e ca e foarte devreme da oricum e bine ca stie mama voastra si o duce la ginecolog happy

| bebytzza_9352 a răspuns:

Nu are de ce sa'i fie rusine ba din contra cred ca doctorul respectiv va aprecia ca exista mame care isi fac griji pentru fetele lor si doreste sa se implice, este un lucru de apreciat ca vrea sa o invete pe sora ta ca 1data ce a facut pasul asta trebuie sa aiba grija de sanatatea ei si este foarte bine ca o invata sa mearga la ginecolog

nota 10cu felicitari pentru mama tahappy

| mimi_1975 a răspuns:

Nu cred ca e treaba lui-nare ce sa intrebe sa o incomodeze pe mama si sora ta.fii pe pace...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce veti fi crezand voi fetele ca singurul lucru care va poate umple viata la 15 ani este p. a, nu stiu.cine va prosteste asa de tare? pe voi dragostea va tampeste rau de tot.cum e cu ratiunea care stapaneste materia? e valabila doar pentru brunete?