| ardeeaa a întrebat:

Buna,e prima data cand scriu aici.Sunt foarte speriata,am avut contact sexual si s-a rupt prezervativul,am luat pilula de a doua zi in urmatoarea zi la ora 14, pe urma am avut iarsi contact sexual si iar s-a rupt prezervativul si urmatoarea pilua am luat-o in noaptea de dupa al doilea contact la ora 2 noaptea si nu stiu ce sa fac acum..sa mai iau inca o data pastila? ce se intampla daca iau iarasi?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai acum sa iei pilula de a doua zi macar 6 luni (vei vedea ca ginecologul care ti-a prescris-o pe prima, iti va interzice cu desavarsire o alta adminstrare). oricum, dezastrul hormonal declansat de pastila de a doua zi nu va permite o sarcina normala. Invatati sa folositi prezervativul, este absolut imposibil ca un prezervativ de buna calitate, folosit corect sa se rupa asa.

| ardeeaa explică (pentru Brigaela):

Da stiu toate detaliile despre pilula asta, alta solutie nu am avut, prezervativul era durex si se presupune ca sunt cele mai bune.

| Brigaela a răspuns (pentru ardeeaa):

Sunt foarte foarte bune, ceea ce inseamna ca nu le folositi corect.

| Crisu a răspuns:

Nu mai lua alta. Este de ajuns una. Foloseste si tu o marca mai buna de prezervative. Cel mai bine ar fi sa iei anticonceptionale. Evident, prescrise de medic.

| Spinoasa a răspuns:

Off,doamne nu vreau sa te sperii.Eu nu mi-am inceput viata sexuala(18 ani), dar din cate am citit pastila aia de ia de 2-3 ori in viata pentru ca poate aduce grave dereglari hormonale,nu vreau sa te sperii,dar ar fi trebui sa intrebi un medic nu sa faci ce te duci pe tine capul, nu te supara pe mine, dar asta e inconstienta!straight face E vorba de sanatatea ta in primul rand, da-l incolo de sex. ai si tu mai multa grija cu prezervativele alea, mai bine ai fi folosit anticonceptionale! Te pup, si ai grija de tine.

| ardeeaa explică (pentru Spinoasa):

Am vorbit si cu ginecologul si cu farmacista si mi-au zis sa nu mai iau ca sunt protjata, dar eu am luat.as fi folosit anticonceptionale daca iubitul meu ar fi mereu acasa, dar este plecat..mai mare ghinion nu pot sa am, dupa 8 luni de abstinenta.poc.s-a rupt prezervativul.

| Siminik a răspuns:

In nici un caz nu trebuie sa o mai iei. Este foarte periculos pentru tine!

| bomboniqueeeeeeeeee a răspuns:

Daca erai intr-adevar speriata nu mai repetai ceea ce facusei, macar pentru o perioada.happy.Te-as fi ajutat cumva, dar nu ma pricep.happy