| anonim_4396 a întrebat:

Am primit un mail cica de la FBI in care zicea ca trebuie sa platesc 1 mil$ ...se poate sa il fi primit din cauza ca acum ceva timp am accesat fara sa stiu ca nu e permis o singura data un site de pornografie (care sper ca era cu majore)?

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un virus acre te pacaleste sa descarci un program in calculator.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu imi spunea sa descarc nimic imi cerea doar datele bancare

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu da nici o informatie, niciodata asa ceva nu este real. Cu ce drept si ce juridisctie ti-ar cere tie FBI date bancare. Nici macar Politia romana nu are dreptul sa faca asa ceva. In mod normal, nu ar trebui sa deschizi astfel de mailuri, doar sa le bifezi spam si atat

| Laura a răspuns:

Te-ai nenorocit, noroc că există alternativa să plăteşti doar 500 de mii de dolari şi ai scăpat, îţi zic eu contul.

| anonim_4396 explică (pentru Laura):

Iti bati joc?

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilro ce ai facut, pentru ca trebuei sa duca computerul la un specialist sa-l curete de virusi! NU glumesc, stiu ca-ti este frica, dar o sa-ti fie si mai frica cand o sa aflii ca informatie importnata a printilor din computerul ala, este folosita in scopuri fraudloase.
Deci, urgent spune-le parintilor adevarul si roaga-i sa-l duca la curatat.
Daca ti-au cerut datele bancare, inseamn ca au deja datele voastre personale.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu calculatorul e virusat, ci telefonul, iar pe telefon nu am date importante

| mihai69 a răspuns:

E Țeapă. Cu Ț mare. Și mai mult ca sigur ai și viruși. Butează și scanează cu un CD special de devirusare.

| Doub a răspuns:

Bineînţeleeeees că cei de la fbi vor 1 mil de la tine, clar

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iti dau eu numarul de cont unde platesti.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Lol

| Quassaar a răspuns:

Eu zic sa le platesti, totusi...

| anonim_4396 explică (pentru Quassaar):

Acum am primit alt mail in care scria sa platesc 8 mil$

| Quassaar a răspuns (pentru anonim_4396):

La banii tai îți faci probleme?! Plătește-le frate ca nu dai de la tine!

| anonim_4396 explică (pentru Quassaar):

Cum adica? In mailul asta zicea ca in USA s-a prezentat reprezentantul neu care a zis ca am murit de cancer la gat...e fake

| Andrei101010 a răspuns:

Ai intrat cumva pe deep web? Daca da macar ai instalat niste programe speciale pentru ati pastra anonimatul? Majoritatea care intra pe acest "Internet ascuns"asa patesc.Vezi ca ti se pot intampla lucruri mult mai rele!

| anonim_4396 explică (pentru Andrei101010):

Nu am intrat pe deep web niciodata. Daca nu am intrat se poate intampla ceva?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei101010):

Nu am intrat

| anonim_4396 explică (pentru Andrei101010):

Nu am intrat.Filmul mi l.a dat google ca rezultat. Poate fi de acolo? Nu imi scria numele sau de ce ar trebui sa platesc si a venit unul asemanator si de la Well Fargo Bank

| BumBumZaur a răspuns:

Un astfel de email este primit doar de persoane cu un coeficient al inteligenței peste medie.
Este o modalitate discretă de a racola viitori agenți secreți. Se spune că trebuie să te filmezi, spunând în limba swahili, că ești interesat să lucrezi pentru ei.
În cel mai discret mod posibil, trebuie să te prezinți la cel mai apropiat telefon public și să aștepți până te va suna cineva.
Mai multe informații nu sunt făcute publice, dar am citit că trebuie să bei un anumit tip de suc verde. Acesta va intra în sistemul tău digestiv și vei fi mai ușor de depistat de către agenții secreți din teren. Succes!