| Doctoru_7315 a întrebat:

Am probleme cu ejacularea, cu controlul ejacularii si as vrea niste sfaturi, ajutor. Sunt foarte stresat de felul meu, nu ma pot relaxa, nu ma pot concentra, cand vine vorba de sex am o emotie mare in mine, simt furnicaturi in penis si testicule si daca ma atinge o femeie pe penis ejaculez. Nu mi s-a rupt ata, un medic urolog mi-a zis ca asta nu e problema ci e problema psihologica la mine si sa contactez un psihosexolog. Cum as putea remedia problema cu ejacularea?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,un psihosexolog ar putea sa te ajute mult,chiar si un sexolog ar putea ajuta in problema ta.
Dar,deocamdata sa vedem ce se poate face cu forte proprii,pentru ca omul e,de cele mai multe ori,propriul medic si cel mai bun.
Spui ca ti-e greu sa te relaxezi si sa te concentrezi,aici trebuie lucrat intens.
In mod sigur exista ceva,un loc,un lucru care iti plac foarte mult,care te relaxeaza cu adevarat si va trebui sa il gasesti.
Si,mental,sa incerci sa te plasezi intr-un spatiu al tau care are exact acest lucru special care te relaxeaza.
Forta ta psihica si mentala e astenica,trebuie sa o exersezi si sa o imbunatatesti.
Opreste-te sa-ti mai faci reprosuri singur,nu mai purta in tine sentimente de vinovatie imaginare,fii pozitiv.
Razi mult,vezi comedii de calitate,socializeaza la modul placut,cauta satisfactie intelectuala,fa sport si vei capata mai multa incredere in tine.
Exercitiile Kegel,de asemenea,sunt un mare ajutor,insista sa le faci,nu le neglija, efectuate constant, dau roade dupa primele 6 luni.
Daca vrei sa incerci cu Suifan,a aparut si Suifan Plus,poate nu stiai.
Foloseste prezervativul,are un rol oarecum de intarziere a ejacularii,cauta sa te autosatisfaci poate mai des si sa mai stii ca berea este tot un factor care intarzie ejacularea.
Sunt insa,doar factori externi care ajuta,iar eu cred ca psihicul tau are nevoie de o mica remodelare.
Ajuta-te singur, poti, crede-ma!

| Doctoru_7315 explică (pentru greece12):

Multumesc mult.

| Doctoru_7315 explică (pentru greece12):

Stiam ca a aparut dar care este diferenta intre ele? Citam undeva ca Chinese Brush original e cel mai bun.

| greece12 a răspuns (pentru Doctoru_7315):

Despre exercitiile kegel:
http://www.apropo.ro/......at-2748701
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/exercitii-kegel-barbati
Suifan si Chinese Brush, se pare ca sunt acelasi lucru:
http://suifan.net/index.php
Dar,sincer,nu cred ca ai nevoie de asa ceva!
Exercitiile Kegel ajuta extraordinar si,la tine, sunt factorii emotionali care influenteaza, nimic altceva!
Terapia e in tine si stiu ca o vei gasi!

19 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

Fi relaxat amice, nu trebuie sa te stresezi pe treaba asta, stii ca toate au o rezolvare.

| Doctoru_7315 explică (pentru NatureSelf):

Stiu. Am gasit rezolvare dar trebuie relaxare si concentrare. Aici stau cam prost.

| NatureSelf a răspuns (pentru Doctoru_7315):

Gandeste-te ca si cum ai sta la pescuit, nimic nu-ti poate perturba linistea.Bafta in continuare.

| Doctoru_7315 explică (pentru NatureSelf):

Mersi. Asta tot incerc. Mersi inca o data.

| St3fU a răspuns:

Pai nu te gandii la cat timp dureaza partida de sex sau cat rezisti.concentreaza'te acolo la ce ai de facut si "enjoy the pleasure". Sau ai mai putea sa te gandesti la altceva in timpu partidei de sex.la ceva care sa-ti distraga atentia, sti ca atunci cand privesti in gol si nu'ti dai seama de ce se petrece in jur. Ai mai putea incerca sa'i faci sex oral fetei. timp in care o satisfaci si pe ea si te si obisnuiesti cu senzatia si nu te exciti brusc ca sa ejaculezihappy

| Doctoru_7315 explică (pentru St3fU):

Mersi. Incerc asta. A m inceput sa invat sexul tantric, multi orgasmic, fara ejaculare.

| St3fU a răspuns (pentru Doctoru_7315):

Asta incerc si eu desi n'am probleme.problema e ca uneori imi iese, da alteori nulaughingOh, ai mai putea incerca inainte de o partida de sex sa ejaculezi o data sau de doua ori in ziua aia.ca sa rezisti mai mult dupabig grin

| Doctoru_7315 explică (pentru St3fU):

Nu stiu ce sa zic. Am fost cu o tipa odata, ejaculam nonstop, parca eram un furtun de gradina. O tipa matura.

| Doctoru_7315 explică:

Explica ce ai zis.

| Doctoru_7315 explică:

Cum se fac exercitiile kegel corect? Mi se pare ca nu le fac corect si de aceia intreb.

| Rebecca009 a răspuns:

Vei fi parasit de multe fete... imi pare rau pentru tine

| Doctoru_7315 explică (pentru Rebecca009):

Mersi pentru raspuns. Stiu asta, de aceia caut intens metode de rezolvare si ma straduiesc sa le invat.

| subfocus a răspuns:

Pai si de la al doilea numar ti se intampla? exista niste creme care intarzie ejacularea, foloseste tot timpul prezervative pentru ca si alea intarzie. si fa mai mult sex. dupa cateva numere o sa te rogi sa te termini

| Doctoru_7315 explică (pentru subfocus):

Sa dea Domnul. Cu suifan as vrea sa incerc.

| abcd12 a răspuns:

Gandeste-te la total altceva in timpul sexului. Exista de asemenea exercitiile Kegel care te vor ajuta sa ejaculezi mai greu saluuut

| Doctoru_7315 explică (pentru abcd12):

Salut. Mersi de raspuns. Fac pe exercitiile Kegel cat mai des. La mine e mai grava treaba cu relaxarea si concetrarea, mi-e greu sa ma relaxez si sa ma concentrez. Multe raspunsuri pozitive si unul negativ. Nu credeam. Apreciez.