| daniela_2771 a întrebat:

Buna!
am revenit cu inca o intrebare, am fost la ginecolog si mie-a prescris anticonceptionale yasmine din a 5-a zi de ciclu, mie mi-a venit vineri spre sambata si nu stiu cand sa le incept, astazi(marti) sau maine?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Considera sambata ca fiind prima zi de menstra.

| daniela_2771 explică (pentru Brigaela):

Buna ziua! referitor la intrebarea de mai sus, am urmat tratamentul cu yasmin aprox. 6 luni, dupa ce le-am intrerupt am avut in continuare tulburari menstruale, am facut pauza 4 luni si acum as vrea sa le incep din nou din a 5-a zi a ciclului menstrual dar nu stiu daca e bine pentru ca mie mi-a venit menstruatia ieri si nu pot ajunge la ginecolog pana saptamana viitoare. asadar pot incepe din nou tratamentul cu yasmine?

| Brigaela a răspuns (pentru daniela_2771):

Nu, nu poti pana nu ajungi la ginecolog. Daca a inceput menstra, va trebui sa amani contraceptivele pentru luna viitoare. Nu poti incepe contraceptive fara aviz medical, chiar daca ai mai luat.

| daniela_2771 explică (pentru Brigaela):

Menstra mi-a venit ieri iar pe prospect scrie ca pot sa le incep din prima zi, a 2-a sa a 5-a...

| Brigaela a răspuns (pentru daniela_2771):

Da, dar numai si numai prescrise de ginecolog. Niciodata nu reincepi/incepi contraceptive dupa ureche, chiar daca le-ai mai luat. Obligatoriu consult ginecologic, asa ca ramane pe luna viitoare

| daniela_2771 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult! O seara buna!

| daniela_2771 explică (pentru Brigaela):

Buna dimineata! De 2 luni urmez un tratament cu yasmin dat de medicul ginecolog pentru ca am menstuatia neregulata.Pana acum mi-a venit regulat dar de cateva zile am niste sangerari si nu stiu de ce pentu ca pastilele trebuie sa le termin astazi iar menstuatia ar trebui sa imi vina sambata-duminica. Care credeti ca ar putea fi cauza acestor sangerari? O zi placuta!

| Brigaela a răspuns (pentru daniela_2771):

Un mic dezechilibru hormonal, intalnit adeseori in timpul tratamentului cu contarceptive. Continua tratamentul normal, iar dupa incetarea sangerarii mergi la ginecologul care ti le-a prescris. Nu e nimci grav, se va remedia fara probleme

| daniela_2771 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!

| IloveME a răspuns:

Eu zic sa le incepi d azi! azi e a 5 zi si mai mult ca sigur pana maine nu vei mai avea ciclu.(din cele 5 zile sp d medic banuiesc ca p tine t tine 5 zile si p mine d asta sp)