| Jkenk1996 a întrebat:

Bună, am revenit cu o alta întrebare.
Cmul iubitei mele a venit pe 23 septembrie ultima data (2 zile, una pauza si dupa a continuat incă o zi), iar luna aceasta incă n-a venit însă are dureri ale sânilor, luna trecută ii veniste cm-ul la cateva zile de la durerea sanilor, precizez ca in august la o zi dupa ce i s-a terminat cmul, am avut o mică joacă însă nu a fost vorba ne nicio penetrare, ejacularea s-a facut pe un servetel, dupa ne-am spalat pe maini. Nu a avut stări de voma/greață. Pe lângă toate acestea, nu a avut o alimentatie corecta, a avut zile in care a mancat foarte putin si merge cate 6km pe putin in fiecare zi (nu stiu daca asta ajuta dar m-am gandit ca poate fi un factor) deoarece sta in alt oras pe parcursul studiilor. Care credeti ca este cauza întărzierii? (Prietena mea are un cm neregulat)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iubita ta are un ciclu neregulat, toate partidele de sex trebuiesc facute protejat cu prezervativul, fiindca nu se poate calcula sau estima, nici un ciclu mentstrual, nici o ovulatie sau perioada fertila, putand ramane gravida in orice zi.
In cazul ei, nu se poate vorbi de intarzierea ciclului menstrual, pentru ca-i de tip neregulat, putand sa vina odata la 2 luni sau chiar la 5-6 luni, fara sa se poate estima sau aprecia data.
Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in cazul prietenei tale este vorba de un ciclu menstrual a carei caracteristica principala este aceea de a fi mai mult sau mai putin NEREGULATA este in situatia de a nu se putea oferi un raspuns concret. Deoarece ea se afla in situatia de a NU putea sti cand are loc ovulatia si nici nu poate stabili cand este in PERIOADA FERTILA a ciclului nu se poate raspunde la aceasta intrebarea. Totusi, pentru a reusi sa i se ofere un raspuns catusi de cat aproximativ corect, ar trebui sa fie cunoscuta data la care au inceput ultimele 5-6 menstruatii si de asemenea si data exacta la care au fost intretinute actele sexuale. Multa sanatate!