| GiuliaSilvia a întrebat:

Buna am revenit cu o alta intrebare, de data aceasta este din partea prietenei mele care are 17 ani si este insarcinata. Mama ei este plecata in Germania si ea locuieste singura. Maica sa ii trimite banii lunar. In legatura cu sarcina nu stie ce sa faca?

Răspuns Câştigător
| Sophiee a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii spuna mamei ei de existenta sarcinii. Orice parinte te sprijina intr-o situatie atat de delicata.

8 răspunsuri:
| MyShadow a răspuns:

Imi pare rau. sad La varsta asta nu e bine. O sa-i fie destul de greu, mai este si criza. Daca se gandeste sa avorteze greseste, copilul nu este vinovat ca ea n-a avut grija. Maica-sa i da ba bani, dar inainte ed asta, ea are nevoie de ajutor, in timpul sarcinii o sa aiba sanatatea la pamant. Poate o poti ajuta tu. Dar iubitul pe ce planeta s-a ascuns? Imi vine sa bat astfel de persoane. Am o idee, dar acum depinde. Exista centre de voluntariat, daca ar putea ajuta acolo ar primi mancare, cu banii ramasi sa aiba grija de ea. Dar de asta depinde daca gasiti. Tu trebuie sa fii puternica, gandeste-te ca sunt mii de femei care au trecut prin asta, iar copii lor sunt poate mai buni decat cei facuti la o varsta inaintata. Gandeste-te la copil, cum o sa arate, cum o sa invete, o sa prinzi drag de el. Plus de asta, exista simtul matern care te ajuta. Daca renunti la el esti ca orice fata lipsita de sentimente.

| anniebox16 a răspuns:

Sa'i spuna mamei ei.

| AliceAne a răspuns:

Cel mai bine ii spune mamei despre sarcina, poate se va supara la inceput dar sigur ea o va sfatui cel mai bine ce sa faca in legatura cu sarcina :*

| Wolf_Dark_1991 a răspuns:

Se numeste avort!

| andra000 a răspuns:

Asa este sophiee are dreptate.indiferent daca vrea sa pastreze sau nu copilul,trebuie sa ii spuna mamei. daca il pastreaza va avea nevoie de ajutorul ei,daca va alege sa faca avort, acesta poate degenera, poate avea complicatii si in cazul acesta la fel va avea nevoie de ea.trebuie sa vorbeasca si sa aleaga impreuna ce e mai bine sa faca.

| dori123 a răspuns:

A)sa fac avort daca se mai poate

| SoniaaaMihaelaa a răspuns:

Asa este e pusa intr-o situatie foarte dificila ca sa ii spuna mamei deoarece este o varsata destul de frageda pentru a avea un copil si ii este rusine. cred ca nu ar fi foarte bine sa pastreze copilul, pentru ca isi va strica ea copilaria (acum depinde si in cate luni este ) dar cred ca mama sa este cea mai in masura sa ii dea un sfat. sa ii zici sa isi ia inima in dinti si sa ii spuna chiar daca sta cu frica ca este posibil sa nu o inteleaga. FUNDA?

| Madda86 a răspuns:

E usor si corect spus sa o anunti pe mama, dar ganditi`va ca mama va fi dezamagita si nu va mai avea incredere in ea! Bine ar fi sa vorbeasca cu ea doar in cazul in care e hotarata sa-l pastrezehappy daca are de gand sa AVORTEZE ar fi bine sa nu spuna nimic sad