| Ninaa a întrebat:

Am o prietena care se prostitueaza.
are 18 ani si sta in apropierea blocului meu. As vrea sa-i spun mamei sale, dar aceasta nu cred ca m-ar crede. plus ca i-ar spune si prietenei mele acest lucru. I-am spus ca isi distruge viata dar a zis ca nu ii pasa ca si asa nu are ce face si pentru ea banii sunt mai importanti. Ea are un prieten de 21 de ani si cred ca el a implicat-o in chestiile acestea. Ieri am vazut ca era palida si vanata la fata iar in seara asta am vazut-o aranjata intr-o rochie cu decolteu foarte scurta mergand intr-un club cu prietenul ei.
La un moment dat am vazut ca vorbea si cu alti baieti si mi s-a parut ca au pipait-o putin.
Ea nu recunoaste ca se prostitueaza, dar eu stiu sigur mai ales ca e foarte usor sa iti dai seama.
Mama ei e mai tot timpul plecata in afara si tatal a divortat de ea, de vreo cativa ani.
Matusa ei mai vine din cand in cand acasa ca sa o ajute cu cheltuielile si intretinerea, dar in majoritatea timpului locuieste singura.

Nu stiu ce as putea face avand in vedere faptul ca e majora, i-as spune mamei ei care pleaca peste o luna iar in Italia. dar mi-e frica ca ma voi certa cu ele si mai bine nu ma amestesc.

Acum doua luni eram afara cu ea si cu un prieten de-al ei si stateam pe banca in fata blocului ei. Dupa ce am plecat s-au dus impreuna in casa.
Plus ca a facut vreo 2 avorturi. e pe drum cel gresit. ce pot face?

13 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

E de admirat că te îngrijorezi pentru ea dar în situaţia asta mai bine nu te-ai amesteca.Este majoră, şi dacă se prostituează de bună voie nici nu poate merge la poliţie.Nu poţi decât să vorbeşti cu ea şi s-o faci să-şi dea seama că ceea ce face nu e bine şi arată-i că eşti dispusă s-o ajuţi.

| doc69 a răspuns:

Nu poti sa ajuti pe cineva impotriva dorintei lui de a fi ajutat. poti insa daca asta simti si te preocupa sa ai o zi doar cu ea si sa vorbiti cate in ouna si stele inclusiv cehstiile astea ..in definitiv nu stii nimic de felul in care gandeste si de ce are anumite actiuni la un moment dat

| valentingb a răspuns:

Poti sa-i spui mamei.Dar important este sa fii tu in siguranta, daca acel iubit al ei o obliga, inseamna ca nu e un sfant. Daca ii spui, ai grija sa nu mai afle nimeni. Daca mama ei ii propune sa plece impreuna in Italia, unde poate face bani, poate o convinge sa plece. Poate nu va castiga bani si poate va face tot asta si acolo, dar macar sa incerce. Acum mai e o treaba, cu care ma confrunt eu de ceva vreme.Nu eu, o fata de care incerc sa am grija.Eu incerc sa-i arat drumul bun dar ea il prefera pe cel rau.Nu mai am idei in privinta ei. Daca si prietena ta este la fel, nu stiu ce poti face.

| xJuliusx a răspuns:

Da si noua adresa ei. happy

| ombladon a răspuns:

Dc te bagi tu in viata altuia? Ea ti-a spus tie ce sa faci cu viata ta?

Răspuns utilizator avertizat
| stpu a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu cand spui "prostituata".
Ca si-o trage cu unul si altul sau ca umbla cu decolteuri generoase, nu inseamna ca se prostitueaza.
Poate ca fata e curva, nu prostituata. Vantaile le poate avea din o mie de cauze.
Daca tu crezi ca se prostitueaza deschide subiectul ca ai vrea sa te duci la o prostituata. Nicio prostituata nu va pierde un client. Daca practica meseria asta, se va oferi ea.
Abia dupa ce esti sigur, te poti gandi sa-i spui mamei sale.

| Indestructible a răspuns:

Nu stiu ce mai poti face, ti-a zis deja ca nu-i pasa si ca banii sunt mult mai importanti pentru ea. Vezi-ti de viata si uita de ea. E doar o alta jigodie.

| olivikkka a răspuns:

Scrie o scrisoare anonima mamei

| lovitddefulger a răspuns:

Spune-i sa se apuce de video chat.Asta daca arata bine.Se fac bani din asta.
Insa daca ei chiar ii place ceea ce face, uit-o si iti vezi de viata ta, nu de alta, dar iti strici reputatia.

| muffinfactory a răspuns:

Daca iti e prietena f buna, spune-i mamei sale... daca nu, mai bine pierzi legatura cu ea, inainte sa te implice si pe tine...

| KYZ a răspuns:

Poti face ceva: nu te implica si uit-o!
Facerea de bine, futere de mama...

| lotian a răspuns:

Suna un preot!