| irinutsaa a întrebat:

Buna!

Sunt reprezentant avon de un an jumate si in viata mea nu am patit astfel de probleme. O nesimtita din scoala mea a comandat fara sa stie parintii ei produse in valoare de 160 lei.Ne intelegeam foarte bine, vorbeam mereu pe mess si altele.Cand mi-a venit comanda, a venit la mine sa-i dau produsele si mi-a promis ca maine imi da banii.
Am asteptat-o 2 saptamani [ chiar mai mult ] si imi tot spune " i-am uitat acasa, stai ca vine tata si ti-i aduce, promit ca maine."
Ma ajutat o colega cu chestia asta si mi-a zis ca daca nu-mi aduce pana la ora 12 banii, mergem la ea acasa. Evident ca nu mi-a adus nici atunci si am fost la ea. Maica-sa este plecata in Italia iar ea sta cu bunica-sa si taica-su.Am sunat la interfon si nu a vrut sa ne dea drumu apoi am insitat la o vecina si pana la urma ne-a dat voie sa intram in scara. Am batut la usa si a iesit tata ei a zis ca nu stie, nu a vazut nici un produs de a ei prin casa [ si ea avea bratara pusa la pana ]. apoi a urcat bunica-sa si a zis sa plecam repede, ce cautam noi la usa ei? si bla, bla. Dar de ce naiba a mai comandat daca stie ca nu are bani angry?
Am vorbit si cu diriginta ei, i-am zis situatia si mi-a zis ca o s-o sune pe bunica-sa ca altfel nu are cum sa ma ajute!
Prietena mea mi-a zis sa chemam un amic de-al ei. am inteles ca e un mafiot de asta :-s. si sa mergem la usa ei si sa ii amenintam sa ne de-a banii sa pot plati factura. Credeti ca este o idee buna? eu nu am de unde sa pun, mama mea este plecata in Germania si a vorbit si ea cu nesimtita asta. si i-a zis mamei mele ca ma intalnesc eu la ora 6 cu ea. Si sunt convina ca nu mi-i da nici acum.

Va rog mult sa-mi spune-ti daca este bine sa-l aduc pe amicul prietenei mele la usa ei.sad
Multumesc mult ca ati citit tot! :* [ m-am lungit prea mult dar chiar simteam nevoia sa ii spun cuiva chestiile astea ].

Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu cine te-a angajat ca reprezentant avon si ca atunci cand pui o comanda pentru cineva, a cea persoana care ia produsele sa semneze un act. Te-ai duce bine mersi cu el cand persoana nu vrea sa plateasca si nu ai mai avea batai de cap.
Acum, treaba e deja facuta si nu mai ai cum sa te bagi. Daca iti da banii sau nu, intelege ca acea fata doar a profitat de tine. Daca ea chiar nu are de unde sa-ti plateasca, las-o asa, pune de la tine ca si ea o sa aiba parte de astfel de lucruri, stai linistitaoh go onhappy

9 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Daca cu vorba buna nu poti, este o idee acceptabila. Fata asta te ia drept fraiera si nu intelege, putea sa iti zica ca nu are bani si poate o mprumutai, ai dreptate ca o numesti "nesimtita". Eu te sfatuiesc ca dupa ce recuperezi banii sa rupi orice legatura cu ea.

| BRG a răspuns:

Bună şi eu sînt reprezentant avon, şi oriflame, şi multe probleme a-m avut cu oamenii cărora le-am dat produsele iar cînd să-mi iau banii m-a ameninţat un prieten al celei care a luat marfa, ş-i nu mi-a dat nici un ban, aşa sînt oamenii profitori, nenorociţi, nu merită nimic, dai marfa cu banu jos nu ai bani la gară, nu primeşti nimic un şut în cur, la o adică mie cine î-mi dă banii de factură. Şi poliţia nu te poate ajuta cu nimic, din păcate, şi cred că nici cei de la avon directorii de reţea, pe ăia nu îi interesează cui dai tu marfa, lor trebuie să le dai banul, că altfel î-ţi ia din casă bunuri în valoare de suma datorată, plus penalizări.Mergi la uşa ăleia cu cineva de încredere gen recuperator de bani, să-i fie frică aleia de să se c pe ea, şi să-ţi dea toţi banii, că altfel nu faci nimic cu oameni dăştia.

| Emeraude a răspuns:

@marrr: De ce sa puna banii de la ea? Sa cedeze in fata ei, sa-i demonstreze ca i-a mers escrocheria si sa o indemne prin acest gest sa continuie cu treburile nesimtite? Eu nu sunt de acord. Sunt 160 de lei, poate sa-si cumpere orice altceva decat sa-i plateasca unei minorosite comanda! Eu zic sa insisti, situatia nu poate ramane asa, trebuie sa plateasca (si la propriu, si la figurat). Bine ca ai vorbit cu diriginta ei, dar acum ca a venit vacanta, nu prea mai are dansa ce face, asa ca du-te in continuare la usa ei, persevereaza, pana la un moment dat se va plictisi si iti va da banii doar ca sa scape de tine. E ok sa-ti aduci amicul, dar nu ca s-o intimidezi pe ea si pe familia ei, poate depune plangere la politie cum ca o hartuiesti si atunci intrii in dileme si mai mari. Repet, parerea mea e sa te tii de ea pana iti inapoiaza suma de bani, nu e corect fata de tine sa platesti comanda ei! Si data viitoare, fa-ti un carnetel pe care sa scrii comanda fiecarui client si sa-l pui sa semneze, ca sa ai "marturie" si mai presus de toate, ai grija cu cine "intrii in afaceri", altfel iesi in paguba ca si acum, daca nu stii sa-ti alegi oamenii cu care lucrezi. E ca-n viata!
Succes!

| kiss1 a răspuns:

Sunt de acord cu SoL, adica te cinsidera de o jucarie si se joaca asa cum vreau ea cu tine, recupereaza cu orice pret banii, indiferent de orice lucru.

| fif2002 a răspuns:

Nu te du la ea la usa cu nimeni - poate sa cheme politia si sa le zica orice (tine minte ca vecinii ei care te vor vedea cu respectivul la usa sunt potentiali martori si ca vor tine cu ea )

Nu prea ai ce facetrebuie sa pui de la tine si pe viitor sa nu dai nimanui produsele fara bani

| Lolittaa a răspuns:

Daca nu iti da banii cere-i produsele le poti returna in 30 de zile

Răspuns utilizator avertizat
| Bethy3 a răspuns:

Si eu sunt reprezentant...nu am patit chestii de genul asta, daca tu crezi ca acest mafiot o poate face pe fata sa iti dea banii contacteaza-l.

| samaritean a răspuns:

Pertinent ce poti face iata:
- gasesti o imprimanta ieftina si faci fluturasi cum ca respectiva a luat produse de la tine si nu ti le-a mai platit
- daca sunt 3 in casa in loc de 2 cati apar pe tabelul de la intretinere pui si asta in fluturas
- fluturasii ii pui in posta la toti vecinii lor si spui pe ei ca o sa repeti gestul asta pana ti se plateste suma cuvenita
- astepti sa cedeze ca poate de rusine o sa faca ceva