| sweetangels a întrebat:

La 25 ani, mama prietenei mele ii spune cu ce sa se imbrace (fara sa i se ceara sfatul), ce sa vorbeasca, ce sa manance, ce prieteni (si iubit) sa isi faca, ce sa isi cumpere cu banii ei personali, in conditiile in care fata este efectiv super ok si de treaba, iar ca stil vestimentar foarte bine imbracata (si asta nu cand urmeaza sfaturile mamei). Daca e plecata de acasa imi spune ca intra la ea in camera si ii muta lucrurile dintr-o parte in alta cica ii face ordine (dar fata e printre cele mai ordonate tipe ever). Asa facea cu ea si cand era mica, o tinea din scurt si n-o lasa cu alti copii decat daca ii convenea ei, daca acestia ii ziceau "ce mama rea ai" maica-sa ii interzicea efectiv sa mai se joace cu ei, sau ii zicea ce prieteni prosti are. Mama ei e genul acela "ia-ti fata un iubit cu bani". Imi spune ca a ajuns la capatul rabdarii din cauza acesteia. Voi ce sfat ii dati, ce sa faca?

22 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Probabil o s-o prindă 30 de ani cu maică-sa în casă şi o să se întrebe de ce nu găseşte un bărbat bun pentru ea şi de ce nu este fericită. Chiar dacă apartamentul e pe numele ei, nu are cum să îşi dea mama afară, din principiu. Singura soluţie e să se mute, nu există scuze şi piedici când îţi doreşti ceva cu adevărat. Aşa cum se descurcă atâţia tineri cu chirie, va reuşi şi ea.

| sweetangels explică (pentru Necunoscut112):

Mama ei i-a stricat la propriu deja cateva relatii pentru ca mereu cand isi aducea iubitul acasa, ea se baga in treburile lor. Au iesit multe scandaluri, iar mama ei e ceva ce rar ti-e dat sa vezi, chiar i-a distrus viata fetei. Eu una n-am putut sa o inteleg. Si cu mine a avut treaba, in fine. Mersi!

| Necunoscut112 a răspuns (pentru sweetangels):

Repet, e liberă să plece dacă nu îi convin condiţiile mamei. Eu până nu am plecat de acasă NU am ieşit nici măcar o dată în club/discotecă, nu am mers în nicio vacanţă cu iubitul sau părinţii, nu aveam voie să ies nicăieri, deci nu aveam nici prieteni etc. Am făcut doar cum m-au sfătuit ai mei şi nu mi s-a părut nimic absurd şi nu am mai intrat în depresie.

| sweetangels explică (pentru Necunoscut112):

Asa este, sunt parinti mai intelegatori, chiar daca nu ai iesit, sunt convinsa ca daca ieseai nu faceau un capat de tara, dar la faza cu alesul hainelor (am vazut personal cum i le selecteaza), a iubitului si etc nu am stiut ce sa mai zic. E o mama prea protectoare (din iubire exagerata probabil) si e de admirat dar fata are 25 ani si ar trebui sa o lase si pe ea sa faca alegeri (nu are vicii si e o fata extrem de cuminte) care cu siguranta va face alegerile potrivite. Multumesc pentru raspuns! Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am soluția la problema ei, dar daca o găsiți, să-mi zici și mie că și eu am aceeași problemă.

| sweetangels explică (pentru anonim_4396):

Eu i-am zis sa isi trimita mama la psiholog...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ca pana la 18 ani trebuie sa-ti asculti parintii...Dar la 25 ani? Sincer? Inseamna ca iti place situatia asta, asa ca nu te mai plange.Nu vad rostul ca te plangi la 25 ani.Altii la 19 ani ''zboara'' de acasa si isi fac viata.Bravo lor.

| sweetangels explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de mine, si ce zici tu e o utopie, eventual "zboara" la altceva. in ziua de azi si sa ai facultate e greu sau degeaba cand e vorba de un job serios, dar tu probabil n-ai nici atat, esti vreo intretinuta care da din gura sa para interesanta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sweetangels):

Sa nu ajungi tu ziua de maine ca nu esti tu cea care sta cu ma-sa la 25 ani si face pe-a martira? Taci din gura fitoasa ce esti, habar nu ai ce e cu tine, prefacuto ce esti, nici nu stii in numele cui scrii.Nu-ti da cu parerea despre mine, nu eu cer sfaturi de pitipoanca intretinuta de ma-sa.Stai cu mama ta pana mori, si nu te mai plange aiurea ca nu-ti place, nu mai cere sfaturi pe aici ca oricum nu le asculti.

| sweetangels explică:

Se pare ca unele se ataca si isi varsa frustrarea de gospodine pe aici in loc sa mearga la psiholog (luiza si kiwi)...din pacate problemele voastre sunt ireversibile happy

| Kiwibibilă a răspuns:

In primul rand nu inteleg de ce vorbesti despre tine la persoana a 3-a. In al doilea rand pleaca naibii de acasa, ia-ti un apartament cu chirie si cheie unicata si nu mai sta la fusta maica-tii.

| sweetangels explică (pentru Kiwibibilă):

Puti a frustrare. in loc sa oferi o solutie (dar nu esti in stare) arunci jigniri. stai prost si cu psihologia, esti total pe langa...

| Habbsha a răspuns:

Nici nu contează că e despre tine sau nu întrebarea. Ideea e că singura vinovată pentru situația în care se află e tipa aia de 25 de ani. Mai mult ca sigur a fost răsfățată ori încă n-a ajuns la maturitatea necesară vârstei și nu se vede în stare să fie independentă, că altfel s-ar fi mutat de mult sau ar fi știut ce să facă cu viața ei, fără să o lase pe maică-sa să intervină prea mult.

| sweetangels explică (pentru Habbsha):

Ok, in sfarsit un raspuns adevarat. sunt intru totul de acord cu ce ai spus, numai ca tipa are job si la faza cu mutatul singura mi-a zis ca nu are rost sa isi dea tot salariul pe o chirie, casa fiind pe numele ei, nu a mamei. deci ce ramane de facut, sa isi dea mama afara? intreb fiindca nici eu nu am stiut ce sfat sa-i mai dau

| Habbsha a răspuns (pentru sweetangels):

N-are decât să se impună în fața mamei sale și dacă tot nu-i convine situația de acasă, să se mute. Știu că o să fie greu la început, dar câți n-au trecut prin asta? Te descurci și cu un salariu, dacă știi cum să-l gestionezi. În plus, nu cred că n-o să aibă măcar un minim de susținere din partea familiei ei în ceea ce privește mutatul.

Răspuns utilizator avertizat
| Camuflaj2017qp a răspuns:

Eu zic ca daca nu va luati la bataie tragandu-va de par nu faceti nimic laughing)

| sweetangels explică (pentru Camuflaj2017qp):

Macar sa fie adevarat ce zic ele, dar cand ai o viata de rahat tot altii sunt de vina...