| anonim_4396 a întrebat:

Prezint următorul caz nu pentru a judeca viața unei persoane și alegerile sale, ci pentru a afla cauzele acestui comportament!

Acum multi ani am avut o prietena. Ne-am cunoscut în școala generală. Era o persoana foarte închistată, timida. Nu avea o personalitate plăcută, gen se supăra din orice, nu știa de gluma, rareori era veselă.
Locuia cu mama ei, tatăl și sora vitrega. Nu ieșea decât la școală, cumpărături, biblioteca și la joaca cu sora ei. Maică-sa era foarte stricta cu ea in multe aspecte, de exemplu ii interzicea sa se "întindă" la vorbă cu băieții, era supravegheata de la balcon când era cu sora și se juca cu mine. Mama ei nu a lăsat-o nici la ziua mea de naștere sa vină, deși nu aveam reputație proasta sau un comportament neadecvat.
Dorea să devină avocată și a jurat că niciodată nu o sa se corupă.

Ea s-a mutat o perioada la București împreună cu maică-sa, după aceea au revenit în oraș și și-au luat gazda la o femeie în vârstă care nu era de cea mai bună credință. In tinerețe fusese dama de companie și se ocupa cu ocultismul (vrăjitorie, dat în cărți).
Ei bine, mama acestei ex-prietene împreună cu sora acesteia, au plecat să muncească la București, lasand-o singura cu gazda, femeia în vârstă.
Femeia asta profitând de naivitatea și lipsa de experiență de viață a prietenei mele, a încercat și a reușit să o întoarcă împotriva mamei sale, pe scurt, a "spalat-o" pe creier.
A invatat-o sa utilizeze bărbați și băieți tineri în foloase materiale, se uitau la matrimoniale și luau numere de telefoane de acolo, profitând în mod special de cei care erau singuri de ani de zile, dornici într-adevăr de o relație serioasă.
S-a apucat de fumat, a început să aibă o atitudine sfidătoare față de mama și mătușa ei pe care le considera dușmance, a început să facă prostituție, alegandu-se și cu dosar penal, dar scăpând datorita faptului că a devenit amanta unui polițist care a absolvit-o.
Veneau bărbați în casă la ele și pentru câteva minute de sex îi aduceau sacose pline cu alimente sau bani.
Nu o mai recunoșteam. Nu mai era persoana cu care eu mă împrietenisem.
Cu maică-sa a întrerupt legătura și nici pe sora ei mai mica nu a mai vrut să o vadă.
S-a certat cu femeia aia și a rupt legătura cu ea, și-a șters toate pozele de pe rețelele sociale și s-a măritat cu un tip din alt judet și a plecat din oraș.

Ce părere aveți despre cazul prezentat?
Se poate vorbi despre dorința unui copil "ținut din scurt" de a se răzvrăti?
Ce credeți: adevăratul ei fel de a fi era cel libertin care nu se putea manifesta din cauza mamei sau e vorba de manipulare mârșavă din partea femeii în vârstă (gazda)?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Ea asa era, fondul ei, aluatul cum se zice, asa s-a maturizat ea. Când era mica în școală generala nu avea cum sa se vadă fiindcă era copil. Mama ei a lăsat o singura deci ea a luat o pe drumul pe care l a crezut ca e în folosul ei, a fost felul ei de a se manifesta, alegerile ei. Nu era dintr o familie echilibrata oricum. Dar una peste alta a renunțat la acel stil de viata, a fost doar o perioada a tinereții fragede.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este vorba despre o decizie persoanala, luata cu buna stiinta si dorinta sa se distreze, destrabaleze, sa castige bani usor, cu distractie si sex.

Hai sa fim seriosi cu manipularea femeii batrane, ca aia nu te ia de mana sa te puna sa faci sex daca tu nu vrei, evident ca fetei i-a placut de aia adevenit pros-tituata, ca se castiga bani multi si usor.

Pe cand un copil tinut din scurt cu adevarat, invata sa asculte si nu ajunge pros-tituata ca fata din povestea ta, dimpotriva, se fereste de tot ce-i rau si invata pe rupte, sa ajunga cineva respectat si serios in viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Că s-a descurcat bine în viață pentru o persoană ne educată pentru asta. 2. Nu. 3. Adevăratul ei fel de fi a evoluat în timp.

| LoveSleep a răspuns:

Oare ce o fi in capul tau cand inventezi povestile astea?

| blackann a răspuns:

Tu sigur nu esti patricia alexandra parkeets?

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Nu.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Este Mama care a greșit.
Cunosc cazuri de băieți a căror părinți le-a interzis să bea sau fumeze. Iar când au devenit adulți au devenit alcoolici sau fumători.
Orice lucru interzis este interesant.