| marmaraqwer1997 a întrebat:

Bună, am și eu nevoie de câteva sfaturi, sunt într-o relație de mai bine de un an și lucrurile merg din ce în ce mai rău, el a început să se creadă superior față de mine, efectiv nu fac nimic bine în concepția lui, el este cel mai bun, este superior tuturor, el le știe pe toate. El are ceva cu familia mea (datorită acestui fapt mereu îmi scoate ochii că semăn cu familia mea și efectiv își varsă nervii pe mine, în această dimineață m-a jignit, eu m-am îndepărtat foarte mult de familie și acest lucru l-au observat), el consideră că eu îmi bat joc de el, dar el se comportă cu mine asemeni unei cârpe. Nu știu ce să fac, fiind primul băiat din viața mea îmi este greu să-l las, dar sunt conștientă că nu voi avea o viață liniștită lângă el, nu vreau să ajung să mă lase însărcinată, pentru că-l văd capabil, doar ca să mă țină lângă el... El vrea să fac tot ce consideră el, spunând că el se gândește la viitorul meu. Înainte nu era așa, primele 7 luni s-a comportat exemplar... Iar acum parcă ar vrea ceva mai bun.

13 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ce importanță are dacă este primul băiat din viața ta?
Poate să fie si al 8-lea, dacă nu merge, nu merge.
Ce spui tu nu reprezintă nici măcar o pătrime dintr-un motiv pentru care să nu-l părăsești.
Respect - nu
Dacă te-a ales pe tine, ar trebui să-ti respecte și familia.
Echilibru- dimpotriva, ai rezumat exact inversa
Iubire - nici măcar, poate atașament, dominare.
Întelegere- atata timp cat te inferiorizează, nu poate fi vorba de așa ceva.
In continuare, decizia îți aparține!

| Violleta2022 a răspuns:

Si inca mai esti cu el?
Da-i fata un sut in dos si cauta-ti altul!

| Emilian65 a răspuns:

Daca acum se comporta asa, cand vei fi sotia lui cum crezi ca se va comporta? Vei fi sclava lui toata viata. Nu iti convine, lasa-l si gaseste un baiat cate sa te iubeasca cu adevarat.

| Sofer a răspuns:

Sincer nu are rost sa mai stai cu el. Desparte te de el.

| Emma30555 a răspuns:

Nu contează ca e primul, în ziua de azi puține relații rămân cu primul sau prima iubita. Teama asta de a schimba ceva în viata ta e nejustificata. Se poarta asa cu tine fiindcă ii permiți și ești slaba, dacă nu erai asa nu te îndepărtai de familia ta care te iubește necondiționat pentru un fraier care nu te apreciază, nu te iubește și nu te respecta. Lasă l pe băiatul asta și cauta unul sa te iubească suficient de mult încât sa nu dorească sa te vadă singura, fără sprijinul familiei și nefericita

| Goete a răspuns:

Chiar ai nevoie de cineva care "sa gandeasca pentru tine"?
Chiar crezi ca esti proprietatea lui?
Poate a fost frumos cat a fost, dar acum nu mai e nici pe departe.
Nu mai sta pe ganduri, pleaca AZI

| ancaval a răspuns:

Și cât mai stai cu el?

| alexalx1234 a răspuns:

Dă-i papucii până nu e prea târziu. Dacă nu o faci mai târziu te vei plânge că te-a lăsat însărcinată și nu îl poți părăsi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o relație nu mai merge e clar ca ar trebui să pui punct mai ales in condițiile astea, mai ales daca problema e mai mult la el decât la tine. Crede-ma, nu vrei să ajungi să fii abuzată prin toate modurile de abuz, sa mai faci si un copil ca apoi sa îți fie și mai dificil sa iesi din această relație toxică. Mult succes!

| Rux04 a răspuns:

Bună. Eu în locul tău l-aș lăsa sincer. Am avut o relație cu cineva care îmi tot impunea diverse lucruri dar bineînțeles că nu am făcut ca el și l-am părăsit până la urmă. Lângă asemenea oameni nu ai cum să ai viitor.

| Ely1234567 a răspuns:

Buna încearcă să ai o discuție cu el sa vezi de ce e asa deranjat de tine si de familia ta. happy

| Daz01 a răspuns:

Situația este destul de delicată, mai întâi încearcă să comunicați chiar dacă primele dăți încercarea de comunicare va fi un eșec. Dacă sentimentele dintre voi sunt puternice nu recurge la despărțire încă. Comunicarea într-o relație este esențială... poate el are ceva probleme ce-l macină și se răzbună pe tine din neputința lui de a rezolva acele probleme. Învață-l și învață și tu că amândoi sunteți ca unul singur și sunteți la fel de buni iar scopul vostru este comun.

| Lecorbusier a răspuns:

Este extrem de toxic. daca mai stai mult o sa inceapa sa dea si in tine.iesi acum din relatie cat mai poti si nu te mai intoarce