| mary20 a întrebat:

Buna am si eu o intebare sunt la a 2 a folie de marvelon 21, mai am 4 pastile de luat din folie dar se pare ca mi a venit ciclul, ce sa fac cand sa incep a treia folie? este normal sa ti vina mai devreme?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal sa iti vina mai devreme si atat de devreme. Mergi repede la ginecologul care ti le-a prescris, neaparat in intervalul pana la a treia folie. S-ar putea sa fii nevoita sa-ti schimbi preparatul, ca nu te intelegi cu acest timp de contraceptive.

identitate
| identitate a răspuns:

Daca esti abia la a 2 a folie, sunt toate sansele sa nu ai inca ciclul regulat.Anticonceptionalele se iau in functie de menstruatie doar la inceput. Dupa prima pilula, continui sa le iei pe zile, fara nici o treaba cu ciclul menstrual.In cazul tau, le iei 21 de zile si apoi faci 7 zile de pauza. Dupa cele 7 zile incepi cealalta folie...in fiecare luna la fel.Problema e ca nu ai fost la ginecolog sa ti le prescrie si nici macar nu ai citit (cu atentie) prospectul, altfel ai fi stiut.Nu lua asa ceva de capul tau sau la "recomandarea" prietenelor.Trebuie sa mergi la doctor neaparat ca sa ti le prescrie pe cele potrivite organismului tau.Altfel poti sa ramai foarte bine insarcinata, sa ai dereglari grave, sa nu mai poti face copii niciodata si chiar sa mori (daca suferi de unele afectiuni de care nu stii sau nu le bagi in seama si pe care le agraveaza pilulele). Asa ca arunca-le la gunoi si mergi la ginecolog sa-ti spuna pe care sa le iei!big grin

| roxpau a răspuns:

Stai putin ca nu am inteles pe o folie cate pastile sunt? daca sunt 21 de pastile pe o folie ieicate una seara timp de 21 de zile pe urma faci 7 zile pauza in astea 7 zile ar trebui sa iti vina ciclu pe urama incepi folia doi si tot asa

| roxpau a răspuns:

Din cate stiu eu nu este normal trebuie sa iti vina dupa ce termini cele 21 de pastilute cel mai bine este s ate adresezi medicului ce ti-a prescris anticonceptionalele

| mary20 explică:

Din folia de 21 de pastile mai aveam de luat 4 pastile si mi a venit ciclul