| chuppabu a întrebat:

am o situatie care ma streseaza de ceva timp si vreau sa imi raspunda femei cu experienta sau cunostiinta in asta nu sa presupuna.
Niciodata nu am avut ciclul regulat asa ca la un moment dat am apelat la pastile (yasmin, marvelon). Le'am cam luat timp de 3 luni de zile fiindca n'am vrut sa fiu genu pe pastile si oricum nu mai eram activa sexual de o perioada. Dupa ce am renuntat sa le iau, cam octombrie 2012 mi-a venit o singura data ciclul dupa aia n-a mai venit pana in februarie, mentionez ca incepusem sa am si cosuri imense pe obraji ceea ce nu am avut in viata mea (in februarie a venit fiindca m-am apucat din nou de pastile la recomandarea medicului). Detest sa fiu pe pastile fiindca desi fac sport regulat si am o dieta cat de cat oke, corpul nu mai are arderile care le avea inainte si asta ma streseaza maxim. Dar sunt singura optiune sa zic ca sa imi vina regulat si sa nu fiu plina de cosuri dinalea. Mentionez ca in tot timpu asta nu am fost deloc activa sexual.
Asa ca intrebarea mea e, daca renunt la pastile in clipa in care o sa incep sa fac sex din nou- si sa fie sexul regulat- exista o sansa sa isi mai dea drumu corpu adica sa vina regulat fara pastile si asa? (prietenele imi mai zic ca sexul regleaza menstruatia, atata timp cat este regulat) Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt femeie!

Sexul NU reglează menstruaţia!

NU se administrează AC fără a fi PRESCRISE de medic, în urma unor analize/investigaţii amănunţite!

Este NECESAR un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate ( ar fi indicat : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, test Babes-Papanicolau, analize de sânge şi urină, etc. ), şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă medicul la care mergi îţi face un control superficial ( 4-5 întrebări şi îţi verifică doar tensiunea arterială ), atunci să mergi la ALT medic mai SERIOS/conştiincios!

Oricum, eu îţi recomand să NU foloseşti anticoncepţionale; le consider "acceptabile" doar în cazul unor afecţiuni patologice ( chist ovarian, etc. ).

O întârziere ( a menstrei ) de 20 de zile este foarte MARE!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Oricum, eu îţi recomand să NU foloseşti anticoncepţionale din cauza GRAVELOR efecte adverse ( pe care le vei resimţi peste 10-20 de ani ); AC le consider "acceptabile" doar în cazul unor afecţiuni patologice ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ).

În cazul dereglărilor menstruale/hormonale îţi RECOMAND diverse remedii naturiste - vezi detalii la linkul :
http://www.ele.ro/......urist-4573

http://www.steaua-divina.ro/......nstruatiei

http://www.secretelenaturii.ro/dereglarile-hormonale/

http://www.terapii-alternative.com/......t_156.html

http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-tulburari-menstruale

http://lataifas.ro/......si-plante/

Toate cele bune.

| chuppabu explică (pentru bursuc001):

Ahm multumesc domnu doctor da cunosc problema mea am fost destul la ginecolog doar nu ma bazez pe un simplu site, nu? Am chisturi ovariene, da, din cauza astaa m problemele pe care le am si nu, intarzaiere de 20 de zile nu e FOARTE MARE precum ai tinut neaparat sa scrii asa de mare. Din cate tin minte am mentionat o problema in legatura cu menstruatia mea nu cu vederea.
Numai ca, dupa cum am zis mai sus, din momentul in care imi incepusem viata sexuala menstruatia se reglase iar cand am inceput sa fac pauze destul de mari atunci a inceput si decalarea.
Motivul pentru care am intrebat aici este din cauza ca deocamdata nu trebuie sa consult ginecologul (nu am de ce) asa ca nu aveam de gand sa ma duc sa dau bani (nu sunt in Romania) ca sa pun o intrebare ca asta. Dar da, m-am lamurit, sexul nu influenteaza si ma bucur de raspuns fiindca nu as fi vrut sa pun presiune asupra mea si sa ma fortez sa imi placa de cineva sa fiu cu cineva doar pe considerenta asta. Am 22 de ani ca sa lamuresc si enigma varstei.
Apreciez mult raspunsul dar nu o sa zic ca nu m'a atacat felul in care m'ai luat fiindca nu sunt nici vreo inconstienta care prefera sa posteze inaintea medicului daca ar fi cazul de ceva mai serios si nu ipotetic.

| bursuc001 a răspuns (pentru chuppabu):

Cu plăcere!

Sorry pentru "tonul" răspunsului - se datora faptului că erau necesare mult mai multe informaţii pentru un răspuns obiectiv/corect.

NU aveam nimic personal cu tine, doar că, în 90 % din cazuri, utilizatoarele acestui site preferă să pună întrebarea de 2-3 ori, ÎNAINTE de a merge la ginecolog/endocrinolog şi, poate au "norocul" ( consideră ele ) să li se recomande vreun tratament FĂRĂ confirmarea efectivă a unui diagnostic.

De obicei sunt nevoit să GHICESC eventualele "probleme" pe care le aveţi şi să "extind" răspunsul la variate posibilităţi/situaţii...

Un chist ovarian ar TREBUI să se elimine/dizolve chiar fără tratament, sau cu AC pe 2-3 luni ( doar în foarte RARE cazuri sunt necesare AC pe 4-6-9-12 luni ).

În cazul ovarelor polichistice ( SOP ) este necesar un tratament îndelungat cu AC, precum şi tratarea afecţiunilor adiacente SOP.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Faptul că, la un moment dat, menstruaţia se reglase ( cât de cât ) după începerea vieţii sexuale a fost o simplă coincidenţă şi s-a datorat schimbărilor hormonale care au loc în acel moment.

De asemenea, în cazul chistului ovarian/ovarelor polichistice, chiar dacă, momentan, afecţiunea a fost "vindecată", există RISCUL ca să recidiveze după 6-12-24 luni.
Deci, în momentul în care observi un alt dezechilibru hormonal ( respectiv, întârzieri menstruale mai mari de 10 zile ), este necesar un nou control ginecologic şi o ecografie.

În plus, ar fi INDICAT un control la medicul endocrinolog şi analize hormonale/tiroidiene.

Multă sănătate.

| SimonaCristina a răspuns:

Sexul nu regleaza menstruatia, ai nevoie de un consult endocrinologic.

| SimonaCristina a răspuns:

Sexul nu regkeaza menstruatia, ai nevoie de un consult endocrinologic. Poate ai disfunctie hormonala si doar cu medicatie hormonala iti vei regla menstruatia si acneea. Bafta!

| Mirunelu a răspuns:

Trec prin aceeasi chestie. Am luat pastile 8 luni si mi s-a spus ca dupa vreo 6 luni de pastile ar trebui sa se regleze singur si eu am luat totusi 8. Dar tot am pauze mari. De cand le-am oprit n-am mai fost la control, dar inainte sa le iau la controlul de atunci totul a fost bine, nimic ciudat, sunt sanatoasa. Se pare ca asa suntem noi o categorie de femei ciudate. Sunt activa sexual dar nu ma ajuta la nimic.

| LaviniaAC a răspuns:

Sexul nu regleaza menstruatia, ar fi prea simplu sa fie asa. Tu suferi de o dereglare hormonala. Prima oara cand ai luat anticonceptionale ti-au fost recomandate de medic? Eu am consumat timp de 10 ani, pentru o alta afctiune, dupa care mi-a fost foarte greu sa ma las de ele din aceleasi motive ca si tine (cosuri, ciclu neregulat). Iti recomand sa renunti la pastile, sa te protejezi prin alte metode contraceptive si sa consumi un supliment pentru sanatatea femeii, el este din plante, se numeste Tang Kuei si il gasesti la mine pe blog, iar de la magazinele naturiste sa iti iei mladite de zmeur (tinctura). Citeste si articolul acesta scris de mine unde am mai recomandat cateva suplimente pentru reglare: http://www.adiocelulita.ro/......-naturist/

| chuppabu explică (pentru LaviniaAC):

Prima oara cand m-am apucat am facut'o fiindca nu mai venise vreo 3 luni si incepusem sa arat destul de nesanatos si de aia ama pelat la ele. Ma intrebasem doar daca regleaza sau nu fiindca am avut niste pauze imense in activitatea sexuala, niciodata nu am fost regulata si acum mai bine de un an iar sunt in pauza.
Credeam ca influenteaza sexul menstruatia din simplul fapt ca atunci cand am inceput activitatea sexuala (nu luam pastile) mi se reglase de la sine menstruatia. Pana atunci avea intarzaiere cam de 20 de zile da de atunci efectiv venea la timp si am crezut ca poate si acum as rezolva asta. Ce'i drept nu voi sti pana nu ma apuc din nou.
Multumesc mult pentru sfat o sa ma interesez sa vad.