| RusCarmen a întrebat:

acum 4 saptamani am suferit un chiuretaj din cauza unei sarcini oprite din evoluție. Imediat după chiuretaj am avut sangerari timp de 2 saptamani. Dar începând de săptămâna trecută am început să am dureri puternice ca si niste cuțite. Oare de ce? Oare urmează să imi vina menstruatia? Mentionez ca am avut acum 5 zile o scurgere cu un mic cheag.
Funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea care s-a produs in urmatoarele 2 saptamani de dupa avort, se poate aprecia ca fiind cat se poate de normala, fiindca de regula la fel se intampla in majoritatea cazurilor. Insa este cu totul anormala situatia mentionata, cea care are loc in ultima saptamana/in acest moment. Fiindca ar fi cu totul hazardat sa se exprime un raspuns in aceasta privinta, intr-o asemenea situatie este indicat sau mai corect zis este recomandat sa te prezinti cat mai urgent la o consultatie strict necesara, care sa fie efectuata in mod obligatoriu si pe cat este posibil de medicul ginecolog care a efectuat intreruperea de sarcina. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

După chiuretaj ai mai facut sex?

| RusCarmen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RusCarmen):

Dragă după chiuretaj nu trebuia sa faci sex, trebuia sa astepti minimum o lună, te ai grabit.

| RusCarmen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mie doctorul mi-a indicat repaus sexual pentru 2 saptamani. Eu de frica am stat mai mult. Săptămâna aceasta marți am facut fix o lună de la chiuretaj. Actul sexual petrecanduse luni. Deci eu zic ca e ok. Mai ales neavând dureri in timpul actului sexual.

| Eugen80 a răspuns:

Mergi la un ginecolog de urgenta!