| Addeellinnaa18 a întrebat:

am si eu o intrebare, am avut un prieten care de curand am aflat ca este pocait ( penticostal), vreau sa stiu si eu ce obiceiuri au ei, ce reguli au ei. cu ce ma poate afecta pe mine, eu fiind ortodoxa. Din cate am inteles e un pacat sa fiu cu el, nu are voie sa se sarute cu alte fete, dar el a mai avut iubite/prietene ortodoxe cu care a avut si relatii sexuale din cate am inteles. Vreau si eu sa stiu cu ce ma poate afecta pe mine si cum ma inflenteaza aceasta chestie. El de la un timp este foarte retras de mine, distant, nu prea ne mai vedem, nu stiu ce este intre noi, dar eu am ajuns sa tin la el cat de cat. problema e ca nu stiu de unde racirea asta dintr-o data. vreau sa specific ca ma suna zilnic si imi spune ca ii e dor de mine, ca ar vrea sa ma sarute. ca vrea sa ne vedem, dar de la un timp nu prea ne mai vedem. Are vreo legatura? Am nevoie de niste sfaturi, multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Aveti atatea neintelegeri pentru ca nu discutati. Comunicarea e cheia!

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Eu am un prieten care apartine aceleiasi religii dar e exact opusul prietenului tau. Ne intelegem bine, suntem prieteni buni. A avut si el relatii dar are conceptii diferite fata de ale mele. Relatii sexuale nu a avut. Nu va avea decat dupa casatorie. Nu fumeaza, nu bea. E mai cuminte. Prietenul tau parca nu respecta asa mult religia lui. Poate ar trebui sa vorbesti cu el mai multe lucruri legate de voi doi.

| Lilli a răspuns:

Pai,deocamdata nu te poate afecta cu nimic.Ei nu au voie sa fumeze, sa-si faca tatuaje, sa te tina de mana cu iubita/iubitul pe strada, sa intretina relatii sexuale cu iubita/iubitul etc.
Faptul ca e penticostal te va afecta doar in momentul in care decizi ca vrei sa te casatoresti cu el, caci trebuie sa te convertesti si tu si familia ta in religia lui.Altfel,nu va puteti casatori.
Acum, problema ca voi nu va vedeti, poate e din cauza ca are probleme poate in familie, financiare etc.
Succes.:*

| Addeellinnaa18 explică (pentru Lilli):

Probleme financiare nu are, asta stiu sigur. dar am crezut ca poate faptul ca nu sunt si eu la fel ca el, l a indepartat mai mult de mine. nu prea stiam diferenteele dintre mine si el, noi ne am sarutat, ne am tinut de mana pe strada. are aceleasi obiceiuri ca un ortodox sa spun asa. dar nu am inteles de ce s a distantat, nu vrea sa ma piarda, dar nici nu imi da prea multe motive sa mai cred in el, m am gandit ca poate au aflat parintii lui si iau interzis sa se mai vada cu mine sau nu imi imaginez.

| david200 a răspuns:

Daca lucrurile stau asa cum spui tu se pare ca el nu da prea mult pe confesiunea religioasa din care face parte din moment ce inclca doctrina acesteia. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el sincer despre toate aceste lucruri sa ii spui care sunt temerile tale, cat despre penticostali cauta pe net doctrina penticostala o sa gasesti acolo tot ce te intereseaza despre aceasta confesiune.

| Addeellinnaa18 explică (pentru david200):

Imi e frica sa vorbesc cu el lucrurile astea pentru ca nu vreau sa creada ca ma deranjeaza cu ceva acest lucru, n-as stii cum sa ii pun problema, dar am intels ca au niste reguli foarte stricte. Mie mi s-a parut putin ciudat de la inceput, era foarte gelos cand se uitau altii dupa mine, imi spunea mereu cum sa ma imbrac, imi comenta mereu pozele care le aveam, de ce le pun, de ce le fac asa, la un moment dat mi-a spus ca ar vrea sa ne si casatorim si era destul de serios, vroia sa ma prezinte parintilor lui dar acum deja imi e frica sa ii cunosc

| david200 a răspuns:

Probleme aveti pentr ca nu discutati sincer unul cu altul.

| david200 a răspuns:

Eu zic sa ii spui ca esti curioasa si ai vrea sa vezi cum e la biserica din care face parte propune-i sa te ia cu el intro dupa masa s-ar putea sa iti placa pentru ca e mult mai frumos ca la ortodocsi au tot felul de programe pentru tineri si cantarile sunt foarte frumoase asa o sa puteti vorbi despre acest aspect al vietii lui daca vrei o relatie cu el sa stii ca in general penticostali sunt foarte legati de religia lor asa ca trebuie sa ii accepti si aceasta parte. Totusi nu imi place ca e asa de gelos si posesiv.