| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare...am facut sex cu prietenul meu, insa evenimentul nefericit s-a petrecut, prezervativul s-a rupt si el a ejaculat cu totul in mine. La exact 12 ore am luat pastila de a doua zi, insa sunt extrem de ingrijorata pentru ca am luat-o la o diferenta de o saptamana una de alta(cealalta fiind luata din aceeasi cauza).
Vreau doar sa stiu care sunt sansele sa raman insarcinata pentru ca sunt disperata momentan. Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Absolut nimeni de pe aceasta planeta NU are posibilitatea sa stie in precis in ce stadiu se afla ciclul tau menstrual dupa ce a trecut o saptamana de la data folosirii unei alta pastile de a 2-a zi (contraceptiva), fiindca in cazul tau toata activitate hormonala este complet destabilizata.
-- acum 35 minute | Antoniaceacurioasa explică (pentru OCineva):
'' Nu sunt in perioada fertila, conform aplicatiei si calculelor mele,''
Raspunsul CORECT referitor la ORICE informatie oferita de aplicatia ''Calendar menstrual'' in acest caz si moment este 100% eronata, incorecta, gresita.
-- ''... dar stiam ca aceasta informatia cu fertilitatea e doar un mit si ca poti ramane insarcinata oricand,''
Raspunsul CORECT in privinta asa zisei ''informari'' pe care o detii/o ai, trebuie sa afli (fiindca este in folosul tau) ca este 100%/ABSOLUT gresita, eronata, incorecta. Sarcina poate sa ia nastere NUMAI si NUMAI in cazul in care SPERMA ajunge in vagin in UNA sau in toate cele 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual.
PROSTIA, INCONSTIENTA si mai ales IRESPONSABILITATE de care ai dat dovada ar trebui sa reprezinte ''disperarea'' in cazul tau. Sanatate!

| Antoniaceacurioasa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc frumos pentru raspunsul tau, insa nu am venit aici sa ascult aceste mustrari de care eram constienta, ci sa aud sfaturi. Mersi insa mult inca o data!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

însărcinată nu rămâi că ai luat-o în timp util dar oh god ce e la tine în corp...

| Sofer a răspuns:

Pai dacă ai luat pastila aia. Nu ramai însărcinată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca sarcina sa se produca sunt mai multi factori. In primul rand daca nu esti in perioada fertila nu poti ramane insarcina chiar daca el ejaculeaza in tine.
Legat de pastila nu prea stiu ce detalii sa iti dau. Linisteste-te si asteapta happy

| Antoniaceacurioasa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt in perioada fertila, conform aplicatiei si calculelor mele, dar stiam ca aceasta informatia cu fertilitatea e doar un mit si ca poti ramane insarcinata oricand, momentan inca sunt foarte panicata. Iti multumesc frumos de raspuns!

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

| Stegman a răspuns:

Pastila trebuie luata 1 data la 6 luni in caz de urgenta. Consecintele le vei vedea tu cum reactioneaza corpul tau. Nu inteleg de ce fugiti asa de un copilas odata ce faci sex. Nu mai fa sex daca nu esti responsabila. Sunt 0 sanse de sarcina in cazul de fata.

| popik50 a răspuns:

Daca ai luat pastila nu vei ramane insarcinata. Totusi va dau un sfat, schimbati marca de prezervative, daca i s-a rupt de 2 ori intr-o saptamana este o problema

| tudorswag04 a răspuns:

Bagi umerasul in caz de ceva

| DelliaRennata a răspuns:

Stai liniștita ca la fel am pățit și eu, doar ca la mine a fost diferența de 1 săptămâna și câteva zile laughing tot așa ma speria lumea, chiar și farmacista, ca o sa am probleme cu dereglări hormonale dar uite ca nu am pățit nimic. Singura chestie care mi s-a întâmplat a fost ca mi s-a schimbat data menstruației, in loc sa îmi vina pe 20 ca de obicei, mi-a venit pe 4 iar de atunci îmi vine numai așa. Tot regulata este și tot data fixa am. Nu ai cum sa rămâi însărcinată, mai ales dacă nu ești la ovulatie, îți garantez, stai liniștita. Totuși ca sa fii sigura fa-ți un test de sarcina peste vreo 3 săptămâni. Ai grija happy