| MiriRaluca a întrebat:

Buna happy, am si eu o intrebare. Am un ciclu menstrual destul de regulat de 28-29 de zile.In fiecare luna, cu 4-5 (sau chiar 6) zile inainte de aparitia menstruatiei am sani durerosi,sensibili, dureri de burta si discomfort.Ar trebui sa imi vina pe mijlocul saptamanii viitoare dar pana acum nimic, nici un simptom nu am si incep sa ma ingrijorez foarte tare deoarece nu mi s-a mai intamplat asta niciodata. De ce? E posibil sa fie ceva in neregula cu mine? A mai patit careva asta? sad sad

5 răspunsuri:
| Zizzou a răspuns:

E perfect normal, nu te ingrijora happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru dereglări menstruale, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai făcut sex NEPROTEJAT, etc.

Apoi, simptomele premenstruale apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, mai au timp să apară...

Oricum, tipul & manifestarea simptomelor premenstruale se pot modifica; ele pot chiar să lipsească ( o perioadă ).

Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă, totuşi, menstra NU va veni la timp, abia ATUNCI vei putea să-ţi pui întrebări privind existenţa unei "probleme"...

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Este absolut normal, nu te îngrijora, uneori ai dureri mai mari după menstruație, nu neaparat înainte.

| Violente a răspuns:

Dacă nu ai întreținut relații sexuale, nu te ingrijora. Ciclurile menstruale nu se aseamănă între ele, o dată poți avea dureri insuportabile, altă dată deloc, cu cat înaintezi în varsta cu atat durerile premenstruale vor fi mai intense. Așteaptă menstruația și fii liniștită!

| abNb a răspuns:

Stai linistita, poate e mai neregulat luna asta...