| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Luna trecuta (septembrie), mi-a intarziat ciclul o zi, el trebuia sa vina pe 17 si a venit pe 18. Ciclul ma tine 7 zile. Pe data de 18, adica prima zi a ciclului mentrual am avut contact sexual neprotejat. De asemenea, am mai avut contact sexual neprotejat pe 1 si 5 octombrie. Pe data de 3 mi-a curs un lichid maroniu. Mentionez ca asta mi s-a mai intamplat in Ianuarie, cand era frig afara. Este posibil sa mai fi curs si alta data, iar eu sa nu fi observat. Ciclul trebuia sa imi vina pe 20 astazi este 21 si nu am avut niciun simptom premenstual. Nu am avut dureri de burta, greata, sau sani umflati si durerosi, decat acnee (fiind vorba de 2-3 cosuri, care inca mai apar) care mi-a aparut cam acum o saptamana. Eu sunt slaba si nu se observa o burta mai mare sau ceva de genul. Uneori ma doare ovarul stang, sau cel drept, mentionez ca aceste dureri ale ovarelor nu sunt puternice si imi apar deseori. Acestea s-au manifestat inca din vara.
Care e riscul sa fiu insarcinata?
Mai pot face avort medicamentos?
Ar trebui sa astept mai mult pana la venirea ciclului menstrual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca cele 2 contacte sexuale neprotejate intretinute in zilele de 1 si 5 octombrie au avut loc chiar la inceputul si sfarsitul perioadei fertile, aceasta concluzie fiind valabila bineinteles doar daca ciclul menstrual este regulat. In concluzie exista o destul de mare posibilitate de a se fi format o sarcina insa aceasta depinde de cat de experimentat a fost partenerul. In schimb, daca ciclul tau menstrual este NEREGULAT atunci nu se poate face nicio analiza corecta, si va trebui sa astepti sa inceapa menstruatia, iar in cazul ca va continua sa intarzie, va trebui sa iti faci un test de sarcina incepand cu data de 26 octombrie. Avortul medicamentos se face de regula doar dupa ce sarcina are minim 4-5 saptamani. Deocamdata poti doar astepta. Multa sanatate!

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Mentionez ca iubitul meu nu a ejaculat inauntru, iar in cel de pe 1, el doar a introdus penisul in vaginul apoi la scos. Nu pot face testul lunea aceasta? Este prea devreme?

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Ioanaaaaaaaaaaaaaa):

Vagin* l-a*

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ioanaaaaaaaaaaaaaa):

Acum,momentan se poate face test printr-o analiza de sange, iar acasa pe baza urinei incepand cu data de 26 octombrie.