| andreibat a întrebat:

Apreciez seriozitatea.
Am avut o relatie de 6 ani cu o fata. de 7 luni suntem despartiti.ea fiind cea care a rupt relatia. eu cel care inca mai vrea.Nu pot nici cum sa o uit. Am incercat orice modalitate..sa fac altceva, sa imi ocup timpul, sa ies, sa ma distrez, sa uit de ea...sa nu ma mai gandesc la nimic..Nu merge nimic. cu cat trece mai mult timp cu atat o iubesc mai mult. Nu pot nicicum sa trec peste.
Ce ii de facut in astfel de situatie? as fi bucuros sa aflu parerile voastre. Mutumesc!

14 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face e sa astepti sa treaca timpul.Stiu,e suparator, desi ea nici nu iti vorbeste tu o iubesti tot mai mult. Orice am zice, adevarul e ca nu putem face nimic altceva decat sa lasam timpul sa treaca.Iesi si te distrezi, ok, uiti de ea o zi, dar seara cand ajungi acasa tot la ea te gandesti. Stii, era o vorba "simte durerea pana nu mai doare".Fa si tu asa.Nu incerca sa o uiti,din contra,gandeste-te la ea mereu,la tot ce ati facut, la tot ce ati vorbit, si la un moment dat te vei plictisi de asta. Poate sa dureze mult, poate putin, dar alta solutie eu nu cred ca este :*

| niponX a răspuns:

Dragă Andrei,
După o asemenea perioadă, cred și eu că e greu, iar singura metodă acum e dată de trecerea timpului. Însă nu oricum. Trebuie să încerci tu să faci în așa fel încât ea să iasă din subconștientul tău.
O metodă care dă roade de obicei, este cea în care îți formezi o imagine a ei foarte proastă în minte. De fiecare dată când îți apare ea în minte, te gânești la defectele ei. DOAR LA DEFECTELE EI! orice ai gândi despre ea, te corectezi și îți pui imaginea rea a ei. Numai așa vei ajunge să nu o mai iubești pe zi ce trece tot mai mult, mai mult.
Trebuie să eviți discuții cu amintiri. Vorbește cu prietenii tăi, spune-le ce îți dorești și roagă-i să deschidă uneori discuții despre ea negative și încet, încet, subconștientul tău percutează și va fi bine. Ai nevoie de răbdare și de eforturi maxime.
Dar nu uita! Lasă loc de „bună ziua". Nu rupe o relație de prietenie așa ușor. Ați avut un trecut împreună, până la urmă.
Succes!
Cu stimă, niponX

| niponX a răspuns:

Dragă Andrei,
După o asemenea perioadă, cred și eu că e greu, iar singura metodă acum e dată de trecerea timpului. Însă nu oricum. Trebuie să încerci tu să faci în așa fel încât ea să iasă din subconștientul tău.
O metodă care dă roade de obicei, este cea în care îți formezi o imagine a ei foarte proastă în minte. De fiecare dată când îți apare ea în minte, te gânești la defectele ei. DOAR LA DEFECTELE EI! orice ai gândi despre ea, te corectezi și îți pui imaginea rea a ei. Numai așa vei ajunge să nu o mai iubești pe zi ce trece tot mai mult, mai mult.
Trebuie să eviți discuții cu amintiri. Vorbește cu prietenii tăi, spune-le ce îți dorești și roagă-i să deschidă uneori discuții despre ea negative și încet, încet, subconștientul tău percutează și va fi bine. Ai nevoie de răbdare și de eforturi maxime.
Dar nu uita! Lasă loc de „bună ziua". Nu rupe o relație de prietenie așa ușor. Ați avut un trecut împreună, până la urmă.
Succes!
Cu stimă,
niponX

| neutrino a răspuns:

Nu poti face nimic, trecutul nu-l poti nici uita, nici ignora, face parte din viata fiecaruia. Noroc ca timpul cicatrizeaza astfel de rani, mai repede sau mai tarziu.

| grab a răspuns:

Iti spun ce e de facut, dar promiti ca nu te superi?

1. mergi la o prostituata scumpa dar frumoasa rau de tot!
2. mergi la un psiholog cateva sedinte
3. incepe si cauta-ti alta muuuult mai frumoasa decat prima! happy dar gratis!

Bafta!

| Keith a răspuns:

Trebuie sa fi fost un motiv pentru care ea a ales despartirea, sunt totusi 6 ani, cred ca si ea te iubea la fel de mult, dar a fost ceva la mijloc. Daca au trecut deja 7 luni de cand sunteti despartiti si ea nu ti-a mai dat niciun semn de viata inseamna ca nu te mai vrea si poate chiar si-a gasit pe altcineva in acest timp.

| Șurubelniță a răspuns:

Singura persoana care te poate ajuta esti chiar tu. Da, e greu, 6 ani de zile chiar inseamna ceva. Insa, constientizeaza urmatoarea chestie : din moment ce ea a pus capat relatiei, inseamna ca s-a schimbat, nu mai este aceeasi persoana de care te-ai indragostit si cu care ai inceput o relatie in urma cu aproape 7 ani. Tu inca mai ti la acea fata, cea pe care ai cunoscut-o in urma cu 7 ani, nu pe actuala care in timp s-a schimbat. Ei bine, in situatia de fata, nu prea ai ce face. E ca si cum fata pe care inca o mai iubesti, a murit din cauza schimbarilor survenite cu trecerea timpului.
Asa ca totusi, intreaba-te putin urmatorul lucru : mai are rost sa te gandesti intr-una la ea din moment ce ea s-a schimbat? Mai are rost sa iubesti pe cineva care nu mai impartaseste acelasi sentimente ca si tine? Da, este greu, insa pur si simplu trebuie sa treci peste, nu poti sa stai si sa te gandesti intr-una la ea, n-are rost sa-ti faci singur rau in continuare.
Daca vei reusi sa constientizezi aceste lucruri, atunci cu siguranta vei putea trece peste, cine stie, poate chiar sa incepi o relatie noua, cu o fata care sa te iubeasca chiar mai mult decat fosta ta prietena.
Nu are rost sa-ti mai faci sperante, pentru ca ti le faci degeaba, din pacate pentru tine.
Succes!

| Dlkee a răspuns:

"cu cat trece mai mult timp cu atat o iubesc mai mult. " Foarte frumos ce ai spus. Cred ca multe fete si-ar dori sa zica asta fostii dupa ce se despart.Bravo tie! Uit-o, nu e singura fata din lume.

| Twichh a răspuns:

7 LUNI? wow o perioada destul de mare...nu stiu cum ai rezistat atat, daca esti indragostit de ea straight face. Intreab-o ce face, bag-o in seama si intreab-o daca te mai iubeste...si daca mai exista vreo sansa de impacare. Totusi cum ai putut sa stai 7 luni fara persoana de care esti indragostit? laughing

| andreibat explică (pentru Twichh):

Foarte simplu. Orice as face. Orice as zice nu are efect. Ma evita.
Imi zice ca nu se mai poate. NU stiu ..sincer...cu multe tigari probabil straight face

| Wøodenpints a răspuns (pentru Twichh):

Să facă asta și să pară un cățel penibil și umil. Cât de masculin...

| BrokenArrow a răspuns (pentru Wøodenpints):

Daca esti sincer in legatura cu ce simti nu inseamna ca esti un catel penibil si umil. Inseamna ca iti pasa indeajuns de mult incat sa faci asta. Nici macar nu cred ca se poate numi compromis, din moment ce o faci si pentru binele tau.
Nu vad nimic gresit in a avea o discutie sincera cu o persoana importanta pentru tine.
Si e ok sa arati ca iti pasa, chiar daca esti mascul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru BrokenArrow):

"Intreab-o ce face, bag-o in seama si intreab-o daca te mai iubeste..."
Dacă faci asta după ce omul ți-a spus pa, ești un cățel enervant și libidinos.

| Ianusik07 a răspuns:

Doar sa astepti cu spernata ca o vei uita
Parca fete nu-s orice o sa mai ai relatii fii pe pace totul va fi ok
bafta