| andreibat a întrebat:

Hello friends. Vreau sa stiu parerile voastre si ce este de facut intro astfel de situatie. Relatie de 6 ani, despartire 1 an, eu 6 luni am tot incercat sa fac ceva pentru relatia asta,nu s-a putut, e fiind cea care nu mai vroia. Am decis sa imi vad de viata mea sa trec peste,zis si facut,nu am mai vb cu ea,nu am mai contactat.o deloc dar acum de paste ne-am intalnit la o ieseala cu mai multi,mi-a trimis cateva mesaje gen ce te-ai schimbat, ma bucur ca te-am vazut., ca nu credea ca o sa vorbesc cu ea, m-a si sunat dar nu am raspuns( din cate stiu e cu altcineva.2 3 saptamani, ieri aflasem de la o prietena de a ei) Vreau sa stiu dupa un an de despartire si jumatate de an in care nici macar nu ne.am vazut sau contactat, de ce m-a cautat? cum trebuie sa procedez eu? ps} sincer m-a bucurat ca m-a cautat.eu inca o mai iubesc inca imi mai doresc sa fiu cu ea. am renuntat sa o mai caut pentru ca imi faceam mie rau, am fost constient de asta dar sentimentele sunt inca prezente. Ce este de facut? ma tot gandesc daca raspundeam la telefon...astept parerile voastre si ceva sfaturi daca se poate. Va multumesc. Apreciez seriozitatea.

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca a intrat de curand intr-o noua relatie,mi-e teama ca revederea voastra i-a trezit doar amintiri pe care a incercat sa le uite.
A fost placut impresionata de infatisarea ta si i-a fost si dor de voi,de cum erati candva.
Dar ceea ce v-a despartit atunci,va va desparti din nou,daca nu reusiti sa depasiti impreuna acest obstacol.
Ca sa stii daca poti inainta sau nu,intai intreaba-te singur daca mai poti trece inca o data prin despartirea voastra,este un mod de autoaparare, pui efectiv raul in fata.
Si daca raspunsul tau e afirmativ, abia atunci caut-o si stati de vorba.
Sase ani sunt greu de uitat, imposibil de stins, dar cumplit de durerosi cand inca pastrezi o speranta.
Gandeste-te foarte bine ce vrei sa faci.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Ea a renuntat si probabil a fost destul de motivata din moment ce nu s-a intors la insistentele tale, tu tot insistand ea incepuse sa te vada ca un stres in viata ei pentru ca avea nevoie de o pauza. Acum ca te-a revazut si-a dat seama ca inca e indragostita de tine si ii lipsesti. Cum si tu ai sentimente poti s-o cauti tu acum si sa-i spui ca nu i-ai raspuns pentru ca erai suparat si esti indreptatit sa fii. Tu ai incercat atat timp sa te impaci si ea nu, iar acum s-a intors roata intr-un fel. Dar lasa orgoliul si vorbeste cu ea pentru ca soarta v-a adus din nou impreuna, nu da cu piciorul. Bafta!