| Elena9328 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
Și prin asta sa mă și descarc, că simt că explodez.
Deci cine mă poate ajuta, să-mi răspunda, cine nu, sa treaca cu vederea.
Părintii mei au divorțat anul trecut, după 22 de ani de căsnicie.
Eu am plecat din tara înainte ca ei sa decida acest lucru cu divortul si nu aveam nici banii necesari sa ma pot angaja acolo.
Am început o viata aici, am încercat să uit tot ce a fost atat în familie cat si experientele avute.
Motivul divortului a fost in prim plan alcoolul si mama a suportat violenta de dragul nostru ca eram mici.
Mai am un frate.
Ajunsa aici, cu multa munca, pentru a ma putea angaja. Si dupa toate puse in ordine, am zis ca e momentul sa-mi fac viata si sa-mi fac o familie. Am intalnit un baiat, tot roman si el. I-am cunoscut familia. Oameni de treaba. Si el a fost la bunicii mei. (Dupa divortul parintilor, singurii cu care am ramas in legatura buna, au fost bunicii).
El a fost intr-o relatie, pe care nici pana acum nu a uitat-o. De fiecare data aducea in discutie sau batea apropouri. Pana i-am zis sa termine cu asta, ca eu am pierdut destul si daca vrea sa plece e liber, nu pot eu sa-i impun sa ramana daca nu vrea sa stea. Apoi s-a domolit si totul a inceput sa fie mai bine, chiar mult mai bine. Insa am vazut recent o conversatie unde cerea sfaturi la un prieten care i se pare lui mai ok, eu sau cealalta, voua vi se pare normal? Sau fel si fel de comparatii.Pe care le spunea el, catre respectivul
Pana la urma respectivul a zis sa inceteze si sa se bucure de prezent si sa uite trecutul.
Nu stiu ce sa mai fac. Si ma intreb oare merita, oare nu merita sa continui acest drum? Am o varsta. Si vreau sa stiu daca voua vi se pare normal, sa vorbeasca tot ce se intampla in relatia noastra cu respectivul. Ar mai fi multe. Dar ma opresc aici. Multumesc.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"e momentul sa-mi fac viata si sa-mi fac o familie. Am intalnit un baiat..."

adică sunteți doar amici sau ați legalizat relație?

| Elena9328 explică (pentru sierra1):

Legalizata relatia.

| sierra1 a răspuns:

" ma intreb oare merita, oare nu merita sa continui acest drum."

de cât timp sunteți căsătoriți?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot așa cum tu de descarci aici, așa și el vorbind despre, se descarcă să nu explodeze. Dacă vrea să stea cu tine, va mai vorbi despre ea. o va mai boci, și apoi o va uita.

| Cosmin86 a răspuns:

Vad ca au trecut 2 ani de la intrebarea asta... pana la urma ce-ai facut? Ai ramas cu el in continuare?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu imi pare prea ok partea cu comparatiile. Vorbeste cu el despre asta serios, ar trebui sa iti dea siguranta necesara pentru a putea trece mai departe. Daca nu... esti oricum libera sa faci tot ce vrei.

| Unsfatbun a răspuns:

Bună! Părerea mea este că tipul ăsta nu a fost pregătit pentru o nouă relație. Cel mai probabil, atunci când a început să vorbească cu tine, încă mai ținea legătura cu fosta.
Ar trebui să aveți o discuție serioasă pe tema asta și să puneți lucrurile la locul lor. Altfel vă pierdeți timpul.
Nu are nicio logică să întrebe un prieten despre relația voastră.
Dacă era la "Vrei să fii milionar" și trebuia să sune un prieten, îl mai credeam.
In general, atunci când intri intr-o relație, nu are rost să mai aduci in discuție nimic despre fostele iubiri.
Pare puțin imatur și incapabil să se controleze emoțional.

Adevăratele probleme vor începe atunci când îi vei spune că ai văzut discuția cu prietenul lui. Trebuie să ai grijă cum pui acest subiect în discuție. Succes!

| Paulyka36 a răspuns:

Simplu,nu te iubește oricât ți-ar spune el lucrul acesta.Inima și gândurile lui sunt inca la ea și te amăgești singura.Eu personal n-aș putea sta langa cineva știind că aceea persoana încă se gandeste la fosta/fostul.
Caută pe cineva care te apreciază cu adevărat și să te iubească cu o inimă curată. Sper sa faci decizia corectă și în primul rând să te gândești la tine, la fericirea ta pentru că la final asta contează cel mai mult, liniștea ta sufletească.