| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare...
In primul rand as vrea sa mentionez ca am 19 ani X_x!
Deci am o relatie cu un baiat de un an iar el ar vrea sa facem dragoste doar ca nu spune pentru ca eu sunt virgina si na...mi-e frica sa fac pasul asta, credeti ca e ceva normal sa-ti fie asa tare frica de pasul asta?

15 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

La varsta ta ar fi cazul sa faci sex pentru ca esti studenta, iar in studentie tu trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri si las-o mai moale cu relatiile, deja e prea mult 1 an

| corbulalbrosu a răspuns:

Motivarea neinceperii vietii sexuale din cauza fricii de durere sau a lipsei de experienta este nejustificata. Este posibil ca si actualul tau prieten sa aiba o parte de vina deoarece nu stie, nu este in stare sa te motiveze sau sa te convinga. Incercati sa practicati un petting cat mai complex cu scopul de a te pregati pe tine mental cat si vaginul din punct de vedere fizic la inceput. Succes.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e normal sa discuti cu strainii in aceasta problema. Daca sunteti impreuna de un an, ar fi trebuit discutata treaba asta din timp, cu el.
El nu se poate astepta sa deschizi tu cracii, din proprie initiativa, si sa-i spui "hai!". Poate doar daca te imbeti, si vrei sa rezolvi cu orice pret laughing
Normal ar fi sa discutati, sa inceapa el discutia, ca sigur 'duce lipsa', dupa un an. Ai nevoie de pregatire psihica, sa nu-ti fie greu sa apari dezbracata in fata lui. Alte cupluri discuta din timp chestia asta, si fac petting, ca sa nu mai fie timizi intre ei, cand vor face pasul, sa-si cunoasca deja trupurile.
Prietenul tau, ce-a facut pana acum? Te-a tinut de vorba? Asa de interesant e? laughing

| Emilian65 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica, pentru ca odata si odata tot il vei face.

| sofisis a răspuns:

Nu inteleg de ce anume va e frica. Nu esti pregatita, nu iubesti suficient.ok. Dar frica? De ce naiba?
Ce crezi ca e atat de wow in a face sex?
Nu e nimic inaltator, nu o sa vezi/auzi artificii sau aplauze, prima data cel mai probabil vei avea atatea emotii incat nu o sa pricepi mare lucru si se va termina destul de repede.
Cu cat stai mai mult sa despici firul in 4 si cu cat iti faci iluzii mai mari cu atat vei fi mai dezamagita de prima data.
Daca iti place baiatul si te respecta si simti ca te iubeste... just do it!

| R0R0 a răspuns:

Daca nu ai mai facut-o, e normal sa iti fie frica. Eu cred ca ar trebui sa te aprecieze ca nu ii cedezi asa, din prima.
Eu nu as face pasul acesta inainte de nunta.

| Oana92 a răspuns:

E normal sa iti fie frica, inainte de a face orice pentru prima data ne e frica. Intrebarea e daca iti doresti pentru tine asta sau pentru el. Daca iti doresti pentru tine asta, daca te simti pregatita atunci da-i si tu semne ca vrei. Poate el nu vrea sa te preseze si de asta nu spune nimic. Daca ai face-o doar de dragul lui...mai asteapta!

| Lawliet14 a răspuns:

Ne-am dori mai multe fete ca tine! Nu esti pregatita, de aia ti-e frica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca fata mi se pare normal sa ai primul contact sexual atunci cand te simti pregatita, nu cand doreste partenerul. e normal sa-ti fie frica, pentru ca nu stii la ce sa te astepti sau cat de rau te va durea. daca si tu vrei asta, dar te impiedica frica, poarta o discutie cu el, zi-i ce simti. posibil sa te ajute el sa te linistesti.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Normal ca exista dubii, eu zic sa te lasi purtata de val. Daca simti ca vrei fa-o, daca eziti eu zic sa nu o faci.

| Kriss96 a răspuns:

Mi se pare normal intr-o anumita masura. De obicei frica inseamna ca nu esti pregatita psihic pentru asta, dar depinde ce frica simti. Eu care mi-am inceput viata sexuala pot deosebi cele doa frici. Cu vreo 4 ani in urma nici nu ma puteam gandi la asta. Aveam impresia ca eu o sa fiu virgina pentru totdeauna rolling on the floor) Pur si simplu imi era prea frica. Dupa ce am mai crescut si am avut o relatie de lunga durata am inceput si eu sa poftesc. Inca imi era frica dar era alt gen de frica. Erau emotii, fluturasi in stomac, nu groaza.
Deci trebuie sa deosebesti fricile. Gandeste-te cum te simti tu. Ai vrea sa faci asta? E normal sa ai fluturasi in stomac sa stii. Dar nu e normal sa te apuce groaza cand te gandesti la sex. Desi la varsta ta cred ca mai degraba sunt emotiile.

| Gunoi a răspuns:

Da, nu știu cum ți-ai dat seama de dorința lui ascunsă dacă el nu ți-a mărturisit, dar bănuiesc că asta a reieșit din comportamentul lui.
Înainte de a face "dragoste" cu el aș vrea să te rog să te gândești puțin la relația voastră, interesele lui pentru tine, cât de mult se ddedică. Cert este că toți băieții vor asta mai devreme sau mai târziu, dar problema stă în felul următor tu nu ești nici wc să accepți toate rahaturile și nici zeiță ca să împlinești dorințe TU ești o prințesă care trebuie IUBITA nu folosită doar ca o jucărie și după ce se termină jocul trece la alta
Sper să te gândești bine la ceea ce ți-am scris o inimă frântă greu se repară.
"DACA TE IUBEȘTE NU ÎȚI VA FACE INIMA AMARĂ
ȘI NU VA LĂSA IUBIREA SĂ DISPARĂ"

| Gunoi a răspuns:

Dacă îți este frică și ești nesigură nu te putem ajuta orice sfat ți-am da, pentru că doar el te poate face să te simți sigură de acest lucru sau poate ai vrea să fie ferm și să treacă el la acțiune laughing și să te conducă.
Totul depinde de voi și ceea ce simțiți atunci când vă apropriați unul de celălalt, emoțiile care le simțiți și vreți să le exprimați.
Poate noapte cu lumina stinsă îți oferă o mai mare încredere blushing sau poate e altceva, numai tu știi totul și depinde de amândoi dacă vreți să fie cu pasiune. love struck
Ai grijă happy Stay safe

| MrLucas a răspuns:

E normal sa iti fie frica, insa odata ce vei incepe vei vedea ca toata teama ta era nejustificata si o sa iti placa.Nu e un "pacat" sa simti placere.

| McAlLe97 a răspuns:

Am auzit multe de la voi cum ca el ar fi de vina ca nu vb sau nu m-ar pregati pentru asta... el vb cu mine imi explica totul... in privinta petingu-lui am facut si asta... dar eu totusi nu reusesc sa am acea dorinta de a face lucrul ala desi el imi da incredere si e f atent...