| Lilyica a întrebat:

daca pe data de 14, 15 luna trecuta am făcut un test de sarcina si a iesit negativ si a doua săptămână pe 27 am aflat ca is însărcinată, ce vârstă ar avea sarcina mea acum? Menționez faptul ca menstruația o am o luna da si una nu si luna trecuta trebuia sa îmi vina dar nu a venit.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In data de 14-15 Aprilie sarcina putea sa aiba probabil pana in 14-15 zile, fiindca la acea varsta SARCINA inca NU reuseste sa produca suficient hormon de sarcina hCG, incat in urina sa se atinga CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA (CMD-ul), incat testerul sa indice rezultatul POZITIV.
Fiindca in data de 27 Aprilie testerul a fost pozitiv si a indicat existenta hormonului de sarcina hCG in urina testata, inseamna ca in acel moment sarcina a implinit deja varsta de 3 saptamani (21 de zile) fiindca in urina a fost atinsa concentratia detectabila de hormonhCG si acest lucru se intampla de regula dupa ce sarcina implineste varsta de 3 saptamani. Rezulta ca este posibil ca sarcina sa se fi format in intervalul cuprins intre 2-6 Aprilie si in acest moment sa aiba in jur de 4 saptamani. Sanatate!

| Lilyica explică (pentru corbulalbrosu):

Se mai zice ca si la o săptămână de la concepere rezultatul este pozitiv

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lilyica):

ESTE ABSOLUT IMPOSIBIL. Hormonul de sarcina hCG este produs NUMAI/DOAR de catre sarcina. Ovulul dupa ce este fecundat de catre un spermatozoid se transforma si devine SARCINA numai dupa momentul implantarii sale in tesutul ENDOMETRUlUI din UTER prin asa numitul proces de NIDATIE. Este stabilit stiintific si medical in mod cert si foarte precis/exact faptul ca procesul de NIDATIE se produce DUPA TRECEREA unui interval de MINIM 8-9 zile si MAXIM de 11-12 zile.
In concluzie rezulta ca este ABSOLUT IMPOSIBIL ca primul hormon de sarcina hCG sa apara in SANGE si URINA inainte de a fi trecut MINIM 8 zile de la OVULATIE. Si de asemenea tot stiintific si medical s-a stabilit ca este OBLIGATORIU necesar sa se produca si acumuleze o anumita cantitate de hormon hCG de pe o durata de MINIM 4-5 zile incat concentratia atinsa sa fie suficienta pentru a reactiona cu substanta existenta in testerul de sarcina si sa-l pozitiveze. Acesta este explicatia CORECTA, PRECISA, REALA care se bazeaza pe ADEVARUL medical si nu pe presupuneri sau pareri.

| Lilyica explică (pentru corbulalbrosu):

Se poate sa fie si altceva in loc de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lilyica):

Pentru a fi pe deplin convinsa ca in sangele tau EXISTA sau NU EXISTA hormon de sarcina hCG si ca atare esti INSARCINATA sau din contra ca este cu totul IMPOSIBIL sa fii insarcinata, te prezinti la un laborator de analize medicale, unde printr-o analiza de sange se determina prin metoda beta-hCG cu o precizie de peste 99% daca exista hormonul hCG in sange, valoarea concentratiei si varsta sarcinii in cazul in care acesta exista si se dezvolta deja i endometru. Este imposibil ca cineva sa se poata exprima fara sa te consulte in mod real, daca ar putea fi vorba de vreo alta afectiune. Multa sanatate!