| misu_4786 a întrebat:

prietena mea a facut acum o luna avort dupa doar 2 saptamani am facut sex neprotejat dar nu m-am terminat niciodata in ea.problema este ca pe 15ianuarie trebuia sa-i vina menstruatia dar nu a venit nici pana acum azi fiind in 25ianuarie.azi a facut un test de sarcina si a iesit negativ.credeti ca este prea devreme pentru testul de sarcina? daca chiar nu este insarcinata de ce nu ia mai venit menstruatia? multumesc anticipat astept raspunsuri cat mai multe, bune si repede

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, deci depinde si de varsta ei, poate fi vorba de o dereglare hormonala, sau din cauza alimentatiei, sau poate a facut cam repede sex dupa avort, cred ca trebuia sa mai astepte sa se vindece complet, dar exista desi testul de sarcina a iesit negativ, exista sansa ca ea sa fie gravida, cel mai indicata solutie ar fi o vizita la medic, ca nu se stie sigur despre ce poate fi vorba.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, testul de sarcina ar trebui sa fie corect. Totusi, pentru certitudine, trebuie repetat la minim 3 zile.
Stii de ce nu ii vine menstruatia chiar daca nu e insarcinata? Fiindca avortul e o mare trauma, dupa care niciodata femeia nu va mai reveni la normalitatea dinainte. Totusl se schiba, organismul este mutilat si nu reuseste practic niciodata sa treaca peste aceasta mutilare. Normalul devine anormal. In plus, pentru a limita cat de cat riscurile, relatiile sexuale sunt complet interzise 6 saptamani dupa avort. Intretinand relatii sexuale la doua saptamani, fara macar sa fi lasat o menstruatie sa treaca, si-a agravat si mai mult starea. A facut probabil vreo complicatie. trebuie sa mearga inapoi la medic sa vada ce se mai poate face. Poate cu tratament va reusi macar sa mai aiba copii...

Răspuns utilizator avertizat
| yellowalien a răspuns:

Pentru ce mama naibii s-a mai inventat prezervativul?! Nu va mai jucati cu chestiile astea, ca nu e de gluma cu ele. In primul rand, daca a facut avort, trebuia sa astepte cel putin 3 saptamani- 1 luna pana sa faca din nou sex(iar asta se intampla abia dupa un control ginecologic care sa-i confirme ca s-a vindecat complet). Apoi, daca tot a ramas insarcinata o data, vrea sa treaca din avort in avort? Avortul nu este un lucru bun, din motive de etica, religie si mai ales sanatate! Avortul e ultima metoda la care ar trebui sa recurgi pentru a evita aducerea pe lume a unui copil intr-un moment nepotrivit si de asemenea poate duce la alte afectiuni, inclusiv sterilitate. Si pe langa asta. e mult mai usor sa folosesti un prezervativ decat sa faci un avort.
Eu zic sa fiti mai responsabili si sa folositi metode de contraceptie, ca nu mai suntem in epoca de piatra... si e mult mai sanatos pentru viata voastra sexuala. si pentru sanatatea ei!

| Me,myself & I a răspuns:

Dar de ce dumnezeu nu va protejati? ca sunt atatea metode, mai ales acum dupa avort trebuia sa fiti mai precauti.in afara de asta poate sa faca complicatii daca nu se ingrijeste cum trebuie.

| gabioni a răspuns:

Trebuie sa face testul dupa 2 saptamani, si poate nu i s-a reglat menstuatia, depinde cati ani are, sunt sase 50% sa fie insarcinata si 50% sa nu, bafta!

| cristina_2765 a răspuns:

Misu stai linistit momentan si mai asteptati...am citit ca e posibil sa intarzie si 2 luni dar totusi sa o duci la un ginecolog.

| andrada12a a răspuns:

Eu cred ca este prea devreme sa isi faca un test de sarcina... poate chiar este insarcinata si poate nu se vede...mai meri cu ea la doctor

| blablabla a răspuns:

Testul de sarcina se face dupa 20 de zile de la contact... din cate stiu euwinking