| Ihlt a întrebat:

Bună...am si eu o întrebare mai ciudata...la ce varsta iti dau sfarcurile?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De cand te formezi in burtică.

| RAY a răspuns:

La pubertate

| Violleta2022 a răspuns:

Sfarcurile nu ti se dau, iti cresc odata cu sanii, in functie de dezvoltarea ta personala.
Fiecare copil este diferit, iar dezvoltarea fizica si psihica tine de mostenirea genetica de la parinti cat si de hrana zilnica pe care o cunsuma si care ii produce anumiti hormoni, capabili sa influenteze cresterea si dezvoltarea.

| mihai69 a răspuns:

La naștere

| Sofer a răspuns:

Te naști.

| Floridori a răspuns:

Sfarcurile se formeaza inca din saptamanile 4-6 ale sarcinii, chiar inainte de activarea genei ce determina sexul viitorului bebelus, deci practic te nasti cu ele.
Daca te referi la dezvoltarea sanilor, este alt subiect, insa sfarcurile ar trebui sa fie acolo cu mult inaintea nasterii.

| Ihlt explică (pentru Floridori):

La dezvoltare ma refer vad ifioti in comentari care spun ca sunt ciudata anintrebat la cati ani se dezvolta de aia

| Floridori a răspuns (pentru Ihlt):

Pai sfarcurile sunt una, iar sanii sunt alta. Sfarcurile sunt acolo cu mult inaintea nasterii, atat la fete, cat si la baieti.
Daca te referi, insa, la dezvoltarea sanilor, in cazul fetelor, incep deja sa se dezvolte intre 9 si 13 ani, in functie de fiecare organism in parte. Dupa ce apare si parul (pubian, axilar etc.), incepe pubertatea si atunci au loc cele mai mari schimbari, atat in inaltime, cat si in ceea ce priveste formele corpului, inclusiv sanii, dar si aparitia menstruatiei si initierea fazei reproductive.
Dezvoltarea fizica (inaltime, marimea sanilor) se opreste in cazul fetelor in jurul varstei de 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devin vizibile la pubertate, atunci când realizezi că ai nevoie de bursieră sau de sutien...pentru că încep să se vadă prin haine. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bustieră*

| Green66 a răspuns:

Cu primele două te naști, despre celelalte sfârcuri ce să zic... trebuie să le obții straight face