| Just_mE_4320 a întrebat:

am si eu o intrebare.pe data de 18 iunie am avut primul meu contact sexual neprotejat dar nu s-a intamplat nimic apoi pe data de 24 am avut iar contact sexual dupa care am luat pastila de dupa deoarece nu eram sigura ca s-a intamplat ceva, desi in vreo 3 4 zile stiam ca trebuia sa-mi vina menstruatia. pe 26 mi-a venit. acum insa ma simt cam rau sau poate ma ingrijorez prea tare. exista totusi riscul sa fi ramas insarcinata? este ok daca imi fac un test de sarcina acum sau este prea devreme? va rog ajutati-ma sa ma linistesc pentru ca imi este foarte frica

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, sunt reactiile adverse de la pilula de a doua zi. Presupun ca ginecologul care ti-a prescris-o ti-a explicat cat de periculoasa pentru sanatate este si cat de multe reactii adverse iti poate da. De asemenea, sunt convinsa ca ti-a facut un grafic de analize si consultatii obligatorii in urmatoarele luni. Atata timp cat le vei respecta, reactiile adverse vor fi limitate si vei putea duce o viata normala. Test de sarcina, daca asta te-ar linisti, poti face abia dupa 21 de zile de la contactul sexual.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pastila de a2 a zi este o bomba hormonala, sunt sanse mari sa te simti rau din cauza ei. Test de sarcina ar trebui sa faci peste o saptamana ca sa fie rezultatul real. Nu inteleg de ce nu va protejati, pastila de a2 azi nu este o solutie, ai voie sa apelezi la ea o data pe an daca nu vrei sa te trezesti in floarea vietii cu un cancer genital.

| mihaela_7412 a răspuns:

Peste o saptamana s afaci cam asa, dar nu cred ca ai cum stii uneori daca te gandesti prea mult la vai ca is insarcinata sau nu stiu ce chiar ai unele simtome si ai senazatia ca esti

| Miha1308 a răspuns:

Fa-ti un test. e cea mai sigura solutie sa aflii.

| roxpau a răspuns:

Este putin cam devreme pentru un test astepta sa treaca cel putin 21 de zile de la contactul neprotejat sau 7 zile de intarziere daca vrei ca testul sa aiba o acuarenta cat mai mare, un test facut prea repede poate da un rezultat fals negativ