| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare. poate suna putin cam prosteasca dar asta e ...sunt o fata de 13 ani mi-a venit prima menstruatie pe 5 septembrie...si a trecut o luna si ceva de cand nu mi-a mai venit...nutj ce se intmpla de ce intarzie atat de mult are vreo legatura cu masturbarea( o mai fac uneori)? si 2 daca te masturbezi de una singura poti ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intarzierea nu are legatura cu masturbarea. E normal ca in primii doi ani de la prima menstruatie, menstruatiile sa fie neregulate si sa ai intarzieri si dereglari. Nu e cazul sa intri in panica, pot trece luni bune inainte de urmatoarea menstruatie fara ca asta sa aiba vreo semnificatie.
Nu poti ramane insarcinata daca nu ai contact sexual cu un barbat, daca in vaginul tau nu patrund spermatozoizi.

6 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Da cu siguranta ramai insarcinata in mana...iti mai creste un deget.
Mai daca nu ai contact sexual.sa isi scape sperma partenerul in tine nu ai cum sa ramai.asa ca continuua cu masturbarea daca vrei dar stai linistita ca o sa isi revina treaba cu ciclul.nu te mai speria asa de usor. pop

| marsy a răspuns:

Asha e la inceput cind iti vine ciclul. el se v-a regula. masturbarea * nu poate fi din cauza ei. si nu poti ramanie insarcinata. daca nu ai avut contact sexuala cu pers de gen opuswinking

| xibalba a răspuns:

Ai ciclul neregulat, asa este la inceput. Nu are legatura cu masturbarea, iar de la masturbare sigur nu poti ramane insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, destul de prosteasca, mai ales a doua. Da-i in continuare ca la 18 ani nu o sa-ti mai placa nici un manelist care te fluiera, ce treaba ai tu cu el? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Intră în discuție dereglări hormonale, răceli, chisturi ovariene, etc.
Masturbarea nu are treabă cu întârzierea ciclului menstrual.
Poți rămâne însărcinată dacă ai minim un contact sexual neprotejat cu un bărbat, în perioada ta de ovulație.
Pentru mai multe informații, intră aici: www.seximus.ro
Pa, pa.

| butterfly95 a răspuns:

Pai mie prima oara mi-a venit in ianuarie, anul trecut, iar a doua oara in iunie, si nu am patit nimic, acum am aproape regulat, si in nici un caz nu vei ramane insarcinata daca te masturbezi...