| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare:pot sa raman insarcinata daca am facut dragoste cu sotul meu inainte de ciclu cu 7 zile

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, riscul e mediu, dar sigur poti. Daca ti-a venit deja ciclul, cel mai probabil nu esti insarcinata, dar ar trebui totusi sa-ti faci un test de sarcina la 18-21 de zile de la contactul sexual incriminat.

| psiholoaga a răspuns:

Da, poti. Desi unele perioade din luna sunt mai fertile ca altele, in orice perioada exista sanse sa ramai insarcinata, daca ai avut noroc de-un "inotator" bun.

| meioana a răspuns:

Da poti...doar cu patru zile inainte si 4 zile dupa nu potihappyblushing din cate stiu eu

| nicoleta_5825 a răspuns:

Niciodata! Perioada fertila este cuprinsa intre 20 si 12 zile inainte de menstruatie. Punctul maxim al acestei perioade este in a 14-a zi inainte de ciclu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sanse sunt, dar nu foarte mari.esti deja la sfarsitul ciclului si fertilitatea este scazuta.chiar daca spermatozoizii rezista mai multe zile, sunt sanse slabe sa ramai insarcinata.

| afmee a răspuns:

Daaaa, metoda calendarului functioneaza doar cu cateva zile inainte si dupa ciclu. Spermatozoizii raman circa 3 zile in uter iar ovulul supravietuieste 2 saptamana