| meryyyyyyyy a întrebat:

Buna, am si eu o întrebare.Se poate rămâne însărcinată dacă din greșeală s-a rupt prezervativul? Ultimul cm am avut pe 22 octombrie, de 2 luni îmi vine la 30 de zile, mentionez ca inca mai alăptez! Momentan nu dorim alt bebe!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este regulat si are mereu aceeasi lungime de 30 de zile, reiese ca urmatoarea menstruatie urmeaza sa se produca/porneasca in data de 21 Noiembrie (22.10 - 20.11 = 30 de zile). Fiindca producerea ovulatiei are loc intotdeauna cu 14 zile inainte de ziua urmatoarei menstruatii in acest caz ovulul va fi eliberat din foliculul ovarian si va ajunge in trompa uterina, probabil in cursul zilei de 7 Noiembrie (21 - 14 = 7), astfel rezulta ca in acest caz perioada fertila a actualului ciclu menstrual se suprapune peste intervalul zilelor cuprinse intre 03.11 - 08.11. Daca actul sexual amintit a fost intretinut in data de 3 Noiembrie, inseamna ca a avut loc in prima zi a perioadei fertile, cea in care probabilitatea de a se putea forma sarcina este foarte mica de sub 15%, deci nu poate fi complet exclusa posibilitate de formare a sarcinii in cazul in care sperma a ajuns in vagin. Este indicat ca in aceasta situatie sa se faca urgent un test de ovulatie/fertilitate Barza pentru a stabili daca se pozitiveaza sau nu testerul sau sa te prezinti la ginecologie pentru ca medicul ginecolog sa testeze la microscop daca in saliva ta a aparut/exista hormonul luteinic (LH), care incepe sa fie produs cu 3-4 zile inainte de ovulatie. Multa sanatate!

| meryyyyyyyy explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

2 răspunsuri:
| meryyyyyyyy explică:

De unde ai ajuns la concluzia asta?