| carmen2018 a întrebat:

Am si eu o intrebare si as dori un raspuns sincer! Partenerul meu a ejaculat pe burta mea iar eu am luat cu degetul sperma de pe mine si am introdus-o in vagin. Exista riscul sa raman insarcinata? Multumesc frumos

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/ori si-au si inceput viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce in 1 sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI/DOAR din sperma, NU si din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI in cazul in care sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Deoarece sperma a ajuns IN VAGIN in mod sigur, fiind introdusa chiar de tine, pentru a sti ce se poate intampla in privinta formarii unei sarcini, TU esti singura, adica cea care poti sa-ti calculezi PERIOADA FERTILA si astfel sa-ti oferi si raspunsul care va fi cert, sigur dar mai ales corect. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Doar dacă erai în perioada fertilă.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă erai în perioada fertila, este posibil sa fi rămas gravidă.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Riscul este mare daca erai in perioada fertila, altfel sunt mici sansele.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La scris te pricepi; dar cu oralul cum stai!?winking

| carmen2018 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am spus ca doresc raspunsuri cu privire la intrebarea mea

| HazelEyes77 a răspuns:

De ce ai face un ca asta stiind ca exista riscul sa ramai gravida intr-un mod stupid? Totusi acest lucru ar fi posibil numai in cazul in care s-a intamplat in perioada propice conceperii unui copil.

| Necunoscut112 a răspuns:

Păi normal că există, dacă erai in perioada fertila. Dar cum te-a tăiat capul să faci asta?