| tuska a întrebat:

Suntem casatoriti amandoi, eu de 9 ani el de 10. ne cunoastem de 2 luni prin telefon, mess, ne am indragostit unul de altulsi vrem sa ne intalnim...Ma tenteaza, arata f bine dar nu mi-am inselat sotul. Eu stau in Italia iar el ar vrea sa vina pana aici doar sa ma cunoasca.Nu stiu ce sa fac?
Astept un sfat plizz!

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Din toate interventiile pe care le-ai facut mai sus se vede ca iti doresti sa te intalnesti cu el. Ce astepti, o incurajare de la ceilalti?happy Fa ceea ce iti dicteaza inima, deja stii ce vrei sa faci. Nu e dreptul altora sa te numeasca intr-un fel sau altul, tu stii mai bine ce simti si ce ai nevoie. Nu prea sunt sustinatoarea relatiilor pe net, insa. Intalniti-va si vedeti daca in realitate mai sunteti pe aceeasi lungime de unda, apoi ia o decizie, pentru ca nici sa ai aceasta relatie ascunsa cu el (tu il doresti deja, chiar daca nu v-ati intalnit) nu e corect fata de sotul tau.

40 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ar fi imposibil cum sa te invat sa iti inseli sotul. Daca la urma mea o gramada de fete ar invat-o pe nevasta mea cum sa ma insele? nu mi-ar cade bine
¨La bine si la greu, si dragoste pana la moarte¨.asa spune cand iti pui inelul pe deget in biserica.De ce ai jurat?

| CevaNormal a răspuns:

Se pare ca esti intr-o dilema, nu este corect ce faci tu, sigur ca trebuie sa stai alaturi de sotul tau, si sa nicidecum sa nu faci vreo miscare gresita, trebuie imediat sa uiti de toate, sa revii la normal, si gata cu discutiile online, sint foarte nestabile si e ca un virus ce-ti afecteaza viata

| fabiola a răspuns:

Eu nu cred ca va veni, dar sa zicem ca se va intampla si asta. Te vei duce la acea intalnire, riscand totul(si aici trebuie sa te intrebi daca merita), te tenteaza si sa zicem ca iti inseli pentru prima data sotul.Care va fi pasul urmator? Prin absurd, afla sotul tau sau sotia lui, ce vei face? Incearca sa-ti raspunzi singura la astfel de intrebari!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Mai nu stiu ce sa zic dar daca tu simti ca nu esti fericita langa sotul tau fa ce iti zice inima intalnestete cu acesta
Vezi daca tot acel om pare

mira
| mira a răspuns:

Nu alergati dupa himere.Va faceti amandoi rau. Poate el este dornic de o aventura, altfel nu s-ar deplasa in Italia lasandu-si nevasta.Omul asta n-are serviciu? Cred ca este neserios. O sa te stoarca de bani.

| EUSIATIT a răspuns:

Mai bine gindeste te ca ai o fam daca esti fericita nu te frige singura ca s ar puitea sa regreti. Dca sotul tau ti ar face asta tu ce ia face?// banuiesc ca esti matura... sper

luciana
| luciana a răspuns:

Sa zicem ca dupa un timp ajungi si la casatorie cu acesta... Sa nu uiti ca : orice casatorie, bazata pe nenorocirea alteia,( mai devreme, sau mai tarziu ), va atrage dupa sine tot o nenorocire si poate ca dupa ani, tu vei fi aceea care vei fi cea inselata; fiecare ne vom plati crunt, greselile vietii. Lucien.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E greu de dat sfaturi in situatia ta. Oricum, vei face ce te indeamna inima. Trebuie doar sa te gandesti cum faci sa reduci cat mai mult pierderile. Gandeste-te ca se strica doua familii...gandeste-te ca, poate la inceput, treburile merg bine. Dar, daca dupa alti 2 ani, iti dai seama ca nici asta nu e de fapt, ce voiai?
Sa stii ca, indiferent ce hotarare iei, vei suferi. Acum, incearca sa pui in balanta alternativele si vezi care te-ar face sa suferi mai putin: despartirea de un sot pe care, de bine-de rau, il cunosti, sau faptul ca ai trecut pe langa barbatul ideal, fara sa-l fi cunoscut.

| rozalia25 a răspuns:

Eu zic ca e doar ceva trecator. Daca ai copii si tii la sotul tau eu zic sa o lasi balta. Copii vor suferi, si tu si sotul la fel. Daca nu-l mai iubesti si vrei sa divortezi e alta poveste. Divorteaza si apoi cauta pe altul. Cum poti iubi o iluzie, cand dragostea adevarata apare doar dupa ce ai cunoscut toate defectele persoanei pe care o iubesti. Prin internet i-ai vazut doar calitatile, si acelea nu stii daca sunt reale (pe net poti zice orice). Tu faci cum vrei. Insa eu tot nu pricep: de ce sa te legi la cap daca nu te doare? Si de ce oamenii alearga mereu dupa iluzii, in loc sa-si construiasca singuri fericirea?

| Instinkt a răspuns:

Dc sati inseli sotu cu care probabil ai un copil sau mai multi gandeste la copii ca afla ca masa a fost o c***va si a plecat cu altu chiar vre? merita sa risti si pentru ce pentru 30 min de placere

| dy a răspuns:

E tentatia fructului oprit! Daca vrei liniste sufleteasca, stai mai bine in banca ta! Eu asa as face. daca nu esti genul care sa insele fara sa aiba mustrari de constiinta, orice ai face, se va observa/sotul tau care sigur te cunoaste bine, isi va da seama ca ceva se intampla! Iar eventuala despartire de sotul, va fi mult mai dureroasa decat despartirea de... o tentatie! Alegerea este a ta!

| dy a răspuns:

Incearca sa gandesti matur si nu ca un adolescent la prima dragoste! Pe sotul tau il cunosti cu bune si rele, pe celalalt numai cu... bune! Ce se va intampla daca vei descoperi si laturile negative atunci cand deja va fi tarziu in relatia ta de familie?

| Ingerasull99 a răspuns:

Daca atat de mult iti iubesti tu sotul e pacat, numai prosti se indragostesc pe mess, cel putin asa gandesc! Stai in banca ta si gata!

| tuska explică:

Da asa este, trebuie sa gandesc si nu stiu ce sa fac.in mod sigur as avea regrete, dar stau si ma gandesc ca mai bine regret ceva ce am facut decat ceva ce n-am facut, nu?

| tuska explică:

Sa stii ca i o mare prostie, dar am continuat la telefon si ne am ascultat zilnic, am discutat multe si suntem cam pe aceeasi lungime de unda. Avem aceleasi vise, idealuri, conceptii. E genul de barbat perfect da in mod sigur e imposibil.Cu casatoria mea m am grabit, la 2 de ani dupa o luna petrecuta m am trezit casatorita, fara sa mi dau seama de ceeea ce se intampla... Poate am vazut la celalalt ceea ce nu am vazut la sotul meu, poate am vazut barbatul care l voiam langa mine, dar din pacate e tarziu.

| tuska explică:

Am aflat multe despre el.stiu unde lucreaza, stiu cine e, l am vazut si la tv, canta e la inceput de cariera.Deci mi-a dezvaluit multe si nu i-a fost frica, As putea sa i fac rau in orice moment. Mi s a parut sincer nu cred ca poate fi alta persoana in realitate...

| tuska explică:

Va multumesc mult... Nu i vorba ca nu are bani, in primul rand lucreaza in mapn, deci e un om cat se poate de serios, un familist inrait, dar care s-a indragostit...Si daca ar veni sa ma vada asta ar fi pentru cateva zile. Dar nu stiu ce sa fac...Sa dau cu piciorul si sa mi para rau? Sau sa nu dau cu piciorul si sa mi para rau? Ce pot sa fac? Sa i spun gata?
Am terminat?
Oare am vointa asta? Oare asta vreau cu adevarat? N u stiu sunt tare confuza, stiu ca nu fac bine...

| tuska explică:

Da mai fetelor, aveti dreptate. In mod sigur nu cred ca as putea sa mi insel sotul daca as gandi la''rece''. Nu merita, dar nici eu nu merit multe...Nu stie sa ma pastreze, ma iubeste dar nu stie sa mi arate, sau nu vrea. Asta m-a facut sa ma indrept spre altcineva. In mod sigur nu stiu ce as face in situatia in care l-as vedea, cred ca as incepe sa gandesc si sa am regrete,, nu s genul de femeie pasionala, cand vad pe cineva sa uit de toate.Intai gandesc si apoi actionez. Poate din cauza ca stiu ca nu ne vom intalni acum, deci am timp de gandire, las totul sa se desfasoare asa,, Dar oare e bine? Ce sa fac?
Vreau un sfat.

Sa i dau mesaj si sa i zic ca: Gata?
cu toate ca imi place mult? Nu stiu. I-am vazut sotia, e frumoasa.De ce ar face asta? De ce ar insela-o? De ce umbla dupa mine cu toate ca stie ca sunt departe?

| tuska explică:

I-am trimis un sms: Crezi ca ar fi cazul sa ne inchidem telefoanele weekendul asta sa vedem cum reactionam? Crezi ca nu e bine ce facem? Mai bine ne oprim aici...raspunde sincer, ar fi mai bine sa o facem acum decat mai tarziu...astept raspunsul lui...sa i vad reactia.

| tuska explică:

Offf, ma uit la telefon si la orice miscare imi bate inima tareeeeeeeeeee, foarte tare ca atunci cand m-am indragostit prima data. Trebuie sa ma controlez si sa invat ca in viata sunt momente in care trebuie sa spui nu.Nu iluzilor, sentimentelor, nu... Si atunci cu ce ramanem din viata asta? Deja voi pune nu in privinta asta, sunt sigura.

| tuska explică:

Iti multumesc, asa este, lipsa de comnunicare, sper sa mi rezolv problemele, asta ar trebui sa ma preocupe mai mult, nu ceea ce fac acum.

| tuska explică:

Aveti mare dreptate...Nu se merita, nicimacar nu-l cunosc..Imi distrug familia pentru o iluzie?

| tuska explică:

Mai fetelor, aveti dreptate, sotul meu e un om bun dar nu suficient de bun... Celalalt stiu cine este, aparent, nu are legatura cu spatilul virtual, noi vb pe mess o data in saptamana dar in rest numai la telefon...In acest moment nu mi-as dori sa distrug familia cum nici el, ce se intampla mai tarziu vedem pe parcurs cred...Cred ca toate suntem tentate, mai ales daca sotul a fost primul barbat din viata ta! Tentatia e mare, poti insela intr o clipa, si apoi ce ramane? Regret sau amintiri frumoase? Sa fim sinceri sunt putini care nu inseala, macar o data in viata... Eu inca ma aflu prin acei putini, si sper ca aici va ramane totul, dar asta depinde de sotul meu, sa stie sa ma pastreze. Sunt o fata frumoasa, desteapta si in mod sigur relatia mea rezista datorita mie ca stiu sa fac compromisuri, lumea mi a zis ca meritam ceva mai bun pe toate planurile, d -nul x mi se parea acel ceva ''mai bun'' dar... din pacate imi este interzis.Asa ca va trebui sa raman aici.

| tuska explică:

Itimultumesc mult Aditzza! Ai mare dreptate in cuvintele spuse.Sunt o feeie cu capul pe umeri, cum se spune stiu ce -i bine is ce -i rau. In mod sigur voi stii si acum.Sa detaliez putin: de sotul meu am fost putin indragostita dar nu l-am iubit, intre noi a fost o joaca de copii, dupa o luna impreuna mi a zis daca ne casatorim si eu am acceptat, aveam 20 de ani, si lucrurile au ramas asa
, dupa 2 luni impreuna ne-am casatorit si... Tin la el, dar inca nu stiu cat il iubesc, Poate il iubesc mai mult ca om si in mod sigur nu ar merita asta, el ma iubeste. Iar faptul ca suntem unde suntem imi apartine in egala masura, iar daca relatia dureaza de atatia ani este din cauza ca am stiut eu sa o mentin, El nu si da seama cand ceva merge prost, sau cand ne departam, considera ca 0i ceva normal, dar o femei e are nevoie sa fie imbratisata atunci cand e trista... I n legatura cu celalalt, mi-a trecut... Ati avut dreptate, asta a fost, asta este.Va dau dreptate si va multumesc!

| tuska explică:

Iti multumesc si eu pentru timpul acordat.Intradevar cred ca sunt momente in viata cand, parca scapa lucrurile de sub control, dar ceea ce conteaza este sa -ti revii repede.Eu mi -am revenit, am ajuns la aceeasi concluzie cu voi, nu se merita...Va multumesc inca o data tuturor!

| zanabuna a răspuns:

9 ani inseamna ceva.nu este o luna doua sa te desp pur si simplu...sunt 9 ani la mijloc, o casnicie, copii.iti cunosti sotul cu bune si cu rele, ati trecut prin multe.se poate sa te indragostesti virtual, dar crezi ca el vrea ceva serios cu tine? tinand cont ca sotia lui este frumoasa.etc.gandeste te si la faptul ca poate nu e ceea ce pare si ca o sa-ti para rau apoi k ti-ai destramat casnicia.asta este un moft de copil. daca esti o pers cu capul p umeri .eu zic sa renunti la ideea sa il cunosti...stai alaturi de sotul tau, vb cu el, spune-i k vrei sa fie mai tandru, mai romantic...vezi u

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Nu poti stii ce persoana se ascunde in spatele unei conversatii pe messenger. Iti poti ruina familia doar dintr-o prostie de motiv, doar din curiozitate sau doar dorinta de a fi mai iubita, dar din nefericire, nu poti stii ce intentii are.

Sa nu faci asa o greseala! Foarte, foarte rar, o persoana intalnita in mediu virtual arata la fel ca in pozele trimise, sau are sentimente pentru tine, poate doar dorinta sa isi bata joc de tine.

Lasa tentatiile si gandest-te la ce e mai bine pentru familia ta!

| antonelk a răspuns:

Stii de ce zici ca sotul tau nu e atent cu tine si alea alea? pentru ca nu`i mai dai atata atentie sotului tau de cand povestesti cu celalaltwinking asa am fost si eu doar ca eu nu am fost casatorita laughing big grin

| lora_9285 a răspuns:

Tuska, gandeste-te ca fiecare dintre voi sunteti casatoriti! Nu cred ca-ti doresti sa iei sotul altei femei. Iar daca totusi va intalniti si nu o sa ramaneti impreuna, o sa traiesti toata viata cu sentimentul de vinovatie fata de sotul tau, ca ai vrut sa-l inseli.Asta bine intales daca ai constiinta! Inainte de a face un pas, gandeste-te de doua ori. Gandeste cu capul nu cu... alceva! Este pacat sa dai cu piciorul la 9 ani de casnicie pentru o intalnire cu un necunoscut. Anii petrecuti cu sotul tau, nu pot echivala cu o prietenie de 2 luni. Ai grija ce faci si pune in balanta tot ce a fost, ce este de pierdut si ce este de castigat? Sper sa iei decizia corecta!