| eu88 a întrebat:

Buna
am si eu o intrebare... zilele trecute mi au aparut niste basicute la gura. nu foare mari... care mi s au spart... eu cred ca este herpes xdar nu arata atatde urat cum am vazut pe net... acest herpes la gura are legatura cu herpesul vaginal? si daca da dupa cat timp se transmite... la partener,,, va multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Herpesul genital

Agentul infectios - virusul Herpes simplex

Infectia herpetica primara - initial apar mancarimi si senzatii de arsura, dureri locale. Apoi apar vezicule grupate in buchete inconjurate de o zona rosie. Aceste vezicule se sparg apoi si lasa ulceratii izolate sau confluente. Lichidul din acestea este clar daca nu s-a suprapus o infectie cu vreo bacterie. Cele mai frecvente localizari sunt - la barbat - glandul, preputul si uretra; la femei - sunt lezate vulva, vaginul si colul uterin. Se poate asocia cu: febra cu dureri de cap, cresteri in volum a ganglionilor inghinali sau generalizati. Se vindeca spontan in aproximativ 3 - 4 saptamani.

In cazul suprapunerii unor factori care nu sunt specifici - perioada menstruala, boli infectioase, stress de orice etiologie - infectia herpetica poate reaparea. Se manifesta indentic ca mai sus, dar mai putin sever. Si vindecarea se produce numai in 3 - 4 saptamani.

Infectia poate fi lipsita complet de manifestari - cel mai frecvent la femeie - ceea ce duce la infectarea partenerilor sexuali.

Tratament - in infectiile herpetice se foloseste Acyclovir, Famciclovir si alte antivirale sau imunostimulatoare. Solutia de sulfat de zinc 0, 025 - 0, 1% utilizata local timp indelungat duce la o vindecare mai rapida.
- Orice contact sexual poate transmite herpesul! .chiar si cand este vorba despre persoane care nu prezinta nicio leziune pe piele sau mucoase.

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Draga mea, herpesul este cauzat de un virus, care se afla la tine in organism si el nu este molipsitor. Daca a aparut la gura, acest gen de herpes nu va apare si vaginal, pentru ca acela este un alt tip de virus, cu o alta tulpina si cu o alta locatie, acestea nu sunt mutabile. Este o afectiune care o porti cu tine mereu si se manifesta doar atunci cand organismul este mai slabit, ai avut o perioada mai stresanta, ori ai mancat ceva cu pofta mare si "ti-a cazut rau", asa cum se zice in popor.
Pentru ameliorarea si vindecarea lui, se gasesc in farmacie niste creme: "Euvirox" spre exemplu, ori niste plasturi care se aplica pe ulceratia respectiva si o face aproape invizibila.
Sa fii sanatoasa.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Doamne fereste, evident ca nu are legatura.
Herpesul este o boala, care depinde daca avem imunitatea crescuta sau nu. Uneori avem herpes si nu stim. Se poate transmite si prin sarut (nu ma refer la herpesul genital).

Herpesul este foarte intalnit. Nu este periculos. Dispare de la sine in maxim o saptamana. Se poate trata mai rapid cu plasturi speciali pentru asa ceva de la farmacie, sau cu diferite alifii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut un herpes ai mancat ceva alterat sau sex oral neprotejat. 2-12 zile pana la aparitia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atunci nu stiu