| Hrps a întrebat:

As avea o intrebare.Am cautat in tot internetul daca herpesul poate aparea doar un timp, Deoarece eu in fiecare iarna am acest herpes! in celelalte anotimpuri nu am deloc.Acesta dureaza vreo 1 luna jumate, pot transmite virusul daca virusul nu este vizibil? Am atins-o pe iubita mea cand herpesul nu era vizibil si nu s-a infectat a verificat prin analize! Ultima intrebare este daca se transmite virusul daca nu este vizibil?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Virusul care provoaca herpesul, poate sa apara ''sezonier'' sau cu totul aleatoriu (imprevzibil, intamplator).
,, Herpesul bucal este declanșat de virusul Herpes Simplex 1, iar primul contact cu acesta are loc, de obicei în copilărie. Virusul se poate transmite de la alți purtători, prin contact direct, sau prin folosirea unor obiecte contaminate (folosirea aceluiași prosop, aceleiași periuțe de dinți, aceeasi sticlă de apă din care a băut o persoană purtătoare, etc.). Ulterior, virusul poate rămâne în stare latentă in organism toată viața, fără simptome, ori poate recidiva în anumite perioade.'' Fragmentul este preluat din articolul :
https://www.donna-medicalcenter.ro/blog/ce-este-herpesul.html
Si totusi, de ce apare herpesul? Ambele tipuri de herpes : bucal si genital, se transmit prin contactul direct cu fluidul/secretia care provine din leziunea herpetica a individului infectat. Virusul prin cele 2 forme ale sale, afecteaza mult mai multi oameni la nivel global decat orice alta infectie cu transmitere sexuala.
Dupa expunerea la virus, perioada de incubație variaza intre 4 si 12 zile. Pe urma, veziculele aparute se transforma in ulcere (rani) dureroase si se pot vindeca intre 2 si 4 saptamani.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Herpesul e un virus care sta in organism si apare la scaderea sistemului imunitar.

| Dana2103 a răspuns:

Herpesul il poti transmite in orice anotimp daca ea are imunitatea scazuta.