| adela55t a întrebat:

am si eu o mica (mare) problema. Iau anticonceptionale de 3 ani. Inainte, in timpul actului sexual ma udam foarte tare, chiar exagerat as putea spune. Am stat cateva luni bune fara a face sex. Dupa un timp indelungat am facut dar am observat ca nu ma ud, deloc! Am incercat orice... apoi din anumite motive am renuntat la anticonceptionale. (Precizez ca un timp lung le am luat fara a face sex) am incercat cu partenerul meu orice, si cu prezervativ, preludiu, si multe altele. Este placut, am pofta de sex, dar nu ma ud, si nici orgasm nu am. Uneori ma excit mai greu indif cat incearca.(am 19 ani, am inceput viata sexuala la 16 ani.)
Acasa am pofta de sex, dar cand fac cu el, dispare. Fac cu el de mai multe ori fara a avea orgasm, ma satur pe moment, mai bine zis plictisesc, apoi dupa o zi am o pofta uriasa iar. Ma simt nesatisfacuta. Indiferent ce mi-ar face nu ma excit. Arata bine el, e dotat, il iubesc, dar degeaba.
Intrebarea e: de ce nu ma umezesc, care ar fi cauza?

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate si ai asteptari prea mari de la partener, iar el saracul.
Incearca sa folositi si Durex 2 in 1, ca lubrifiant, sau saliva.
Jucati-va, comunicati si incercati!

| Violleta2022 a răspuns:

Este cunoscut efectul anticonceptionalelor de a reduce libidoul si placerea sexuala!

| corbulalbrosu a răspuns:

Explicatia este una mai complexa in sensul ca modificarea amintita in intrebare probabil a aparut si se datoreaza modificarilor de libidou induse in procesul hormonal de catre hormonii existenti in pastila AC, care in timp au produs modificari comportamentale si nu numai. Doar un medic ginecolog iti poate da explicatiile lamuritoare si ti-ar putea propune un tratament "de recuperare" efectuat in colaborare cu un psihoterapeut sexolog. Multa sanatate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi partenerul problema. Chiar daca iti place si esti atasata psihic de el, poate pur si simplu nu reuseste sa te excite suficient.
Eu sunt baiat, si am avut probleme cu o fata, cateva luni abia am reusit sa fac "cate ceva" cu ea. Dupa ce s-au schimbat putin treburile intre noi, si n-am mai fost atat de atasat, am inceput sa "dau in ea ca surdu-n toba" laughing

| seth2016 a răspuns:

Buna, tu descrii o disfunctie.

Se poate crea un cerc vicios si risti sa pierzi si dorinta. Deci nu neglija.

Probabil ca e nevoie de o interventie mai curand medicala medicala decat psihologica. Dar daca simti ca e nevoie de un psiholog ii poti face o vizita.

Bafta!