| diadiana a întrebat:

Pe data de 19 mai am avut 2 contacte sexuale neprotejate la intervale scurte, fara sa isi dea drumul in mine. Pe 30 mai mi-a venit ciclul, apoi pe 29 iunie am avut din nou ciclu si pe 2 august din nou (mi-a intarziat putin in luna iulie). Nu am avut niciun fel de simptom de sarcina, decat ca prin iunie am avut o pofta mai mare de mancare dar nu a tinut mult si acum m-am ingrasat putin vreo 2 kg si urinez mai des si imi curge prutin nasu. se poate sa fiu insarcinata? Nu am mai avut niciun contact de atunci. Simt o balonare si sunt constipata si ceva ghiontaieli in burta si stomac.

Sa adaug ...Pe data de 31 august mi-a venit ciclul si a fost rosu si m-a tinut 3 zile apoi o zi pauza si inca o zi mi-a curs putin.Am citit ca daca esti insarcinata menstruatia peste sarcina nu dureaza mai mult de 2 zile si nu e abundenta si are culoare maronie...Cat e de adevarat? Mai mentionez ca mi se pare ca am burta, desi m-am ingrasat 2 kg, dar ma gandesc ca la 4 luni sarcina ar fi vizibila si burta mi-ar fi mai tare.Am facut un test de sarcina astazi sure check si a iesit negativ. Oare e valabil din mai pana acum daca eram insarcinata mai iesea negativ? Va rog sa imi raspundeti. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, doar speriata de posibilitatea unei sarcini. falsele menstruatii de peste sarcina sunt neregulate, de obicei dureaza mai putin si au flux mai scazut. Nu e obligatoriu sa aiba culoare maronie, pot fi si cu sange proaspat, rosu.
Oricum, la 4 luni de sarcina orice test s-ar fi pozitivat. In plus, ai fi simtit copilul miscand.

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu eşti însărcinată. Şi cam aşa păţeşti dacă citeşti prea multe pe net şi începi să-ţi autoinduci simptomele. Fii mai atentă la alimentaţia şi fă puţin sport. O să te simţi mult mai bine!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru linistea ta mergi la un medic ginecolog la un control, el iti poate confirma sau infirma acest lucru.Eu am avut ciclu peste sarcina pana la 4 luni. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti insarcinata, stai linistita! Nu te mai stresa, am auzit ca aceste stari pot fi induse si de teama ori dorinta unei sarcini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La tine a pus stăpânire psihicul.
Mergi la un consult medical pentru a cunoaște starea ta de sănătate (medicul de familie te va îndruma acolo unde este necesar pentru investigații amănunțite și tratament adecvat - medic ginecolog, medic endocrinolog, medic internist, medic gastroenterolog, etc.).
Sunt femei care ciclul peste sarcină este chiar mai abundent decât în timpul în care nu erau însărcinate. Femeia "semnată", are doar câteva picături de sânge maroniu pe lenjeria intimă, nici de cum un ciclu menstrual normal.
Posibil o răceală netratată corespunzător sau chiar deloc, o dereglare hormonală (este bine să faci dozajul hormonal/endocrinologie), un ecograf abdominalo-pelvian (balonare, constipație), analize de sânge pentru determinarea vitaminelor și sărurilor în organism, iar după toate aceste investigații vei afla care este adevărul.
Nu intră în discuție o sarcină, din tot ce-ai povestit.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca esti insarcinata pentru ca la 4 luni burta ar trebui sa fie destul de mare.Si daca ti-ai facut si testul si a iesit negativ eu nu cred ca sunt motive de ingrijorare. Dar cel mai bine este sa fi precauta tot timpu sau sa iei pastile anticonceptionale.