| Mara999 a întrebat:

Am facut sex neprotejat si deja mi-a intarziat 9 zile, am facut 2 teste de sarcina acum 3 si 5 zile, negative.Menstruatia mi-a venit luna trecuta pe 10 si actele au avut loc in 31-2 iulie-august, ce parere aveti, sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am presupus, deci NU am afirmat ca ar fi cu totul imposibil. Presupunerea se bazeaza pe faptul ca in urma unui act sexual intretinut dupa a 22 a zi a ciclului, este foarte mica probabilitatea ca in acele zile sa fi fost in perioada fertila. Bineinteles ca NU se poate exclude in totalitate ca posibilitatea ca a 22, 23 si 24-a zi a ciclului menstrual sa fie o zi fertila, insa probabilitatea este destul de mica. Avand in vedere informatiile si date noi aparute :
-- Fiindca in prezent ciclul a ajuns in cea de a 39-a zi a sa, se poate presupune ca de fapt este vorba de un ciclu menstrual dereglat
-- Daca ar exista o sarcina formata si instalata in uter, in acel caz rezultatul testului de sarcina efectuat in a 14-15-a zi dupa sex ar fi putut sa fie POZITIV. Daca vei efectua un nou test de sarcina insa umai dupa data de 21-22 August si rezultatul va fi in continuare NEGATIV doar in acel caz vei putea fi absolut sigura ca nu esti insarcinata.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate aprecia ca in acest caz, probabilitatea de a fi insarcinata este foarte mica sau sa fie de fapt, chiar imposibila. In schimb se poate presupune ca ciclul tau menstrual are caracteristica principala sa fie mereu de tipul neregulat sau chiar grav/sever dereglat si din acest motiv lungimea ciclului poate sa creasca foarte mult asa cum se intampla si acum cand a ajuns in cea de a 39-a zi si in mod cert se va prelungi in continuare. Este cazul sa te prezinti la cabinetul ginecologic pentru consultatie si investigatii cat mai complexe si prescrierea unui tratament cat mai adecvat de a fi urmat in urmatorii cativa ani. Multa sanatate!

| Mara999 explică (pentru corbulalbrosu):

De ce este imposibil? Atunci care ar fi explicatia ca imi intarzie atagea zile?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mara999):

Am presupus, deci NU am afirmat ca ar fi cu totul imposibil. Presupunerea se bazeaza pe faptul ca in urma unui act sexual intretinut dupa a 22 a zi a ciclului, este foarte mica probabilitatea ca in acele zile sa fi fost in perioada fertila. Bineinteles ca NU se poate exclude in totalitate ca posibilitatea ca a 22, 23 si 24-a zi a ciclului menstrual sa fie o zi fertila, insa probabilitatea este destul de mica. Avand in vedere informatiile si date noi aparute :
-- Fiindca in prezent ciclul a ajuns in cea de a 39-a zi a sa, se poate presupune ca de fapt este vorba de un ciclu menstrual dereglat
-- Daca ar exista o sarcina formata si instalata in uter, in acel caz rezultatul testului de sarcina efectuat in a 14-15-a zi dupa sex ar fi putut sa fie POZITIV. Daca vei efectua un nou test de sarcina insa umai dupa data de 21-22 August si rezultatul va fi in continuare NEGATIV doar in acel caz vei putea fi absolut sigura ca nu esti insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Nu esti gravida deoarece actele sexuale de care ai vorbit au avut loc in perioada nefertila.

| Sofer a răspuns:

Neprotejat dar. Și a dat sau nu drumul în tine?

| seth2016 a răspuns:

Mara999, cand se da raportul pe TPU se declara in felul urmator:

Subsemnatul... am facut si am dres pe data de...

Declar ca:
- cel mai scurt ciclu din ultimele luni a fost de... zile
- cel mai lung ciclu din ultimele luni a fost de... zile
- data de inceput a ultimei menstruatii, ziua 1 a ultimului ciclului a fost...

Perioada cea mai buna de facut testul este dupa un numar de zile egal cu cel mai lung ciclu pe care l-ai avut in ultimele luni.

| Cksihja a răspuns:

Dacă te temi să rămâi însărcinată de ce nu folosești prezervativ?

| Stegman a răspuns:

Da e posibil. Ai facut xhiar in perioada fertila. Dar oti poate si din cauza stresului sa intarzie. Daca sxapi data viitoare sa folosesti prezervativul.

| Mara999 explică (pentru Stegman):

Din cate stiu perioada era cea nefertila

| Stegman a răspuns (pentru Mara999):

Atunci de ce mai intrebi daca stii ca erai nefertila? laughing)