| diadiana a întrebat:

Pe data de 19 mai am avut 2 contacte sexuale neprotejate la intervale scurte, fara sa isi dea drumul in mine. Pe 30 mai mi-a venit ciclul, apoi pe 29 iunie am avut din nou ciclu si pe 2 august din nou (mi-a intarziat putin in luna iulie). Nu am avut niciun fel de simptom de sarcina, decat ca prin iunie am avut o pofta mai mare de mancare dar nu a tinut mult si acum m-am ingrasat putin vreo 2 kg si urinez mai des si imi curge prutin nasu. se poate sa fiu insarcinata? Nu am mai avut niciun contact de atunci. Simt o balonare si sunt constipata si ceva ghiontaieli in burta si stomac.
Sa adaug ...Pe data de 31 august mi-a venit ciclul si e rosu si sunt in a 3a zi...Si e abundent...Am citit ca daca esti insarcinata menstruatia peste sarcina nu dureaza mai mult de 2 zile si nu e abundenta si are culoare maronie...Cat e de adevarat? Mai mentionez ca mi se pare ca am burta, desi m-am ingrasat 2 kg, dar ma gandesc ca la aproape 4 luni sarcina ar fi vizibila si burta mi-ar fi mai tare.Va rog sa imi raspundeti. Multumesc!

8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Nu stiu de ce nu ai mers tu la doctor, ai stat 4 luni si te-ai framantat daca esti sau nu insarcinata...nu neaparat trebuie sa apelezi la medicul de familie, nu uita ca sunt si policlinicile cu plata, care contracost iti acorda atentia necesara si indicatiile sau tratamentul adecvat. Nu este tarziu nici acum sa faci asta... dar s-ar putea ca abia acum sa-si faca de cap sarcina extrauterina, daca ai asa o scurgere de abundenta si tot la doctor ajungi, pentru ca ai nevoie de chiuretaj, de eliminare a sarcinii din afara uterului care nu se va dezvolta niciodata acolo.
Documentata vad ca esti, dar de ce nu ai apelat la medic... clar ca este vorba de sarcina...internetul nu tine loc si de medic specialist...nu pot sa-ti spun decat multa sanatate si ai grija de tine.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Fa un test de sarcina si mergi eventual la medic. S-ar putea sa fie totul doar in capul tau si sa-ti autoinduci simptome (mai ales daca te-ai documentat atat de mult asupra lor). De ingrasat probabil te-ai ingrasat ca ai mancat mai mult... sau ai mancat alimente "interzise"... senzatia de balonare poate fi de la sucuri acidulate sau apa minerala... sau alte alimente care te baloneaza... Daca urinezi des e posibil sa fie o infectie si ar trebui sa mergi la medic... Multa sanatate!

kratos
| kratos a răspuns:

Fa un test de sarcina sau consulta un medic. Chiar daca nu a ejaculat in tine pe parcursul actului sexual este f posibil sa fi eliminat secretii care contin si sperma.

Răspuns utilizator avertizat
| maryana5 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia ce iti faci griji? inseamna ca nu esti insarcinata!
daca nu-ti venea puteai sa-ti faci griji, si daca te-ai ingrasat 2 kg nu e grav laughing
daca ai fi fost intr-adevar gravida ai fi inceput sa te ingrasi din a 4-5 lunawinking
asa ca nu-ti mai face grijiwinking ca sa-ti scoti chestia asta din cap fa-ti un test de sarcinawinking
xoxo, mary peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, dar cel mai bine fa un test de sarcina pana nu este prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da intr-adevar mama mea este medic ginecolog si i-am zis de situatia ta si intr-adevar esti gravida! contacteaza un doctor sau suna-ma la nr 0761 011 383 si te va indruma mama undeva!

| ake007 a răspuns:

Eu nu vad nicio sarcina, dupa calculele mele ti-a venit ciclul lunar, fara probleme. Poate toate aceste simptome sunt in mintea ta. Oricum, poti consulta un medic ca sa fii mai linistita.