| Maria17012000 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
As dori sa raspunda doar adulții.
Luna trecuta, in mai, mi.a venit menstruatia in 17-18, si normal trebuia sa imi vina in 23.
Am facut un test de ovulatie online, si mi-a aratat ca luna asta in data de 5 am avut ovulație, si in 6 eram inca fertila.
Am avut contact luna asta in 7, si a ejaculat in mine.
Intrebarea mea este, as putea ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale cu 5 sau 6 zile mai devreme fata de data la care a fost stabilit, prognozat sau anticipat se inceapa menstruatia, se poate intampla numai in cazul in care :
-- in timpul ciclului menstrual s-a produs o dereglare mai grava ori severa a activitatii hormonale si din acest motiv procesul de OVULATIE a avut loc/s-a produs mai repede cu 5-6 zile fata de data la care ar fi trebuit sa se produca in conditii normale.
-- sau ciclul menstrual este de tip NEREGULAT sau poate chiar DEREGLAT si in acest caz NU se poate stabili si nici determina data precisa la care va porni sangerarea menstruala.
Data OVULATIEI se poate stabili NUMAI/DOAR in cazul in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT si in ultimele 7-9 cicluri a avut mereu aceeasi lungime ca numar de zile, sau in cazul in care lungimea ciclului menstrual are o mica abatere in +/- de cel mult 2 zile, dar nu mai mult si asta se produce doar foarte rar.
Pe baza acestor observatii si explicatii se poate aprecia ca prin acel test de ovulatie online? thinking este foarte putin probabil dar si posibil sa se fi putut stabili data ovulatiei presupuse si anume ca OVULATIA s-ar fi putut produce in data de 5 sau 6 Iunie?
-- Fiindca reiese ca ovulatia s-ar fi produs in a 20-a sau a 21-a zi a ciclului (17/18.05 - 5/6.06 = 20/21 de zile) ceea ce corespunde unui ciclu cu lungimea de 34/35 de zile.
-- Fiindca actul sexual in urma caruia a fost ejaculata sperma in vagin a avut loc in a 21 sau a 22-a zi a ciclului, rezulta ca sarcina ar putea sa apara NUMAI in singurul caz si anume, NUMAI daca acest ciclu menstrual ar fi programat sa aiba lungimea de minim 35 sau 36 zile si viitoarea menstruatie sa inceapa dupa data de 22 Iunie.
In cazul in care acest ciclu menstrual este programat hormonal sa aiba lungimea mai mica de 31 de zile, in acel caz este 100% IMPOSIBIL ca OVULATIA sa se produca dupa data de 2 sau 3 Iunie si din acest motiv reiese ca sexul din data de 7 iunie a fost intretinut cel mai probabil in perioada de infertilitate absoluta a ciclului, perioada in care formarea sarcinii este cu totul IMPOSIBILA. multa sanatate!

| Maria17012000 explică (pentru corbulalbrosu):

Am avut mereu ciclu regulat si imi venea in data de 23.
Si cand am intretinut relatii sexuale, a fost in data de 16-17, si in 18 mi-a aparut menstruatia, dar foarte putin, si din a 2 a zis mi.a venit mai abudent.
Si am calculat si durata ciclului a aratat de 24 zile in care sunt curata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria17012000):

Acum 15 minute | Maria17012000 explică (pentru corbulalbrosu):
Am avut mereu ciclu regulat si imi venea in data de 23.
Pe baza acestei afirmatii rezulta ca :
-- In acest caz ciclul tau menstrual a avut mereu aceeasi lungimea de 30-31 de zile adica un numar de zile mereu egala cu lungimea lunii calendaristice. Intro astfel de situatie OVULATIA s-a produs mereu in cea de a 17-a sau a 18-a zi a ciclului numarat fata de prima zi de menstruatie, sau altfel spus OVULATIA avea loc cam in aceeasi data de 9 ori 10 a fiecarei luni calendaristice. Rezulta de asemenea ca PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual a fost mereu intre data de 5 si 11 a fiecarei luni.
INSA/DAR imediat ai facut si urmatoarea afirmatie :
,, Si cand am intretinut relatii sexuale, a fost in data de 16-17, si IN 18 mi-a aparut menstruatia, dar foarte putin, si din a 2 a zis mi.a venit mai abudent.""
Fiindca intre cele 2 afirmatii exista o CONTRADICTIE in ceea ce priveste lungimea ciclului menstrual, din acest motiv intr-o astfel de situatie NU se poate formula si transmite un raspuns care sa poata fi considerat CORECT

| Maria17012000 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu m.am imbolnavit in 17-18 mai, si a durat pana in 23.
Daca prin data de 20-21 a ejaculat in mine, si calendarul imi arata ca din data de 24 pana in 30 mai, eram fertila, pot ramane insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria17012000):

Daca prin data de 20-21 a ejaculat in mine, si calendarul imi arata ca din data de 24 pana in 30 mai, eram fertila, pot ramane insarcinata?
Raspunsul corect este : NU
-- fiindca in cazul PERIOADEI FERTILE situate intre 24 si 30 Mai, OVULATIA are loc in data de 28 Mai (24, 25, 26, 27 + 28 + 29, 30)
-- Fiindca OVULUL este VIABIL doar maxim 24 de ore (1 singura zi) dezulta ca poate fi fecundat de SPERMATOZOID numai in data de 28 Mai, singura zi in care poate sa se nasca sarcina.
-- Fiindca SPERMATOZOIZII in cazuri cu totul exceptionale reusesc sa traiasca maxim 5 zile de la data ejacularii lor, reiese ca devine cu totul IMPOSIBIL ca macar si un singut spermatozoid din sperma ejaculata in vagin in data de 21 Mai sa poata trai mai mul decat pana in data de 25 Mai. Rezulta ca toti spermatozoizii care au fost ejaculati in vagin in data de 21 Mai au murit cu cel putin 3-4 zile inainte de data de 28 Mai cea in care a fost eliberat OVULUL din OVAR.

| Maria17012000 explică (pentru corbulalbrosu):

Saptamana aceasta, am avut o scurgere, roz extrem de deschisa si pe langa o culoare ceva galben spre alb foarte palid.