| Daniichu a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Cand eram mica am avut suflu sistolic care intre timp sa tratat ori a intrat in "stand by". Sincer nici eu nu stiu ce sa cred. Deoarece azi cand eram in dus s-a intamplat sa nu mai puteam sa respir bine deloc, am avut o senzatie de lipsa de aer. Era ca si cum ma sufocam. Iar cand mi-am pus mana pe piept sa imi verific bataile inimi am constatat ca aceasta batea foarte repede iar dupa cateva momente a inceput sa ma si doara putin pieptul. De mult timp am avut aceste sintome ale suflului sistolic [cum ar fi: oboseala, ameteala, respiratie scadata, dureri in piept, transpiratie excesiva. etc]. Am fost mai demult si am facut o electrocardiograma si a iesit bine adica ca nu am nici o problema la inima. Dar acum nu stiu ce sa cred. Sper ca ma puteti ajuta si sa imi spuneti daca suflul sistolic poate intra in "stand by" si dupa aia sa apara brusc. Multumiri aticipate si of course. Cel mai bun raspuns primeste fundita. [Also. Scuzati categoria.]

4 răspunsuri:
| eurynomus a răspuns:

Suflu sistolic are cred ca juma de populatie de pe terra nu i nimic grav stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumusico, ia mergi tu repede la un medic specialist! Dar... REPEDE!
Nu te juca cu "motorasul" fiindca o sa regreti (daca o sa mai apuci). Nu de raspunsuri de pe TPU ai nevoie acum, ci de un consult de specialitate. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suflu sistloic e o treaba obisnuita pentru copii-adolescenti, daca te duci la un medic tanar, imediat o sa se alarmeze si o sa te trimita la mai multe investigatii. Dar daca te duci la un medic experimentat, o sa stie exact daca e ceva serios sau nu. Inima iti batea repede pentru ca te-ai speriat ca nu mai aveai aer. Du-te intai la medicul de familie.

| onyella95 a răspuns:

Draga mea eu am avut suflu sistolic si am fost operata la 2 ani si la 6 ani am fost iarasi operata acum sunt bine dar sfatul este sa mergi la medic si sa ai grijaaa mare de tine pentru ca este cel mai important. Te pup:*