| Ana05maria a întrebat:

Am si eu o problema. Am avut contact sexual protejat cu prietenul meu. Acesta a ejaculat in prezervativ. Totul bine pana aici. Dupa ce a scos prezervativul, i-am facut sex oral si am mai asteptat cateva minute inainte sa intre in vaginul meu. Ne-am oprit totusi la scurt timp(max 5min). E vreo sansa sa raman insarcinata? Si ma refer daca șansele sa ramana pe canalul penisului sau spermatozoizi sunt mari. Menționez ca imediat, a doua zi am intrat in perioada fertila.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Si daca ar fi ejaculat si la oral, riscul tot exista, pentru ca raman pe canalul urinar destui campioni. De aceea e foarte recomandata hidratarea inainte, ca sa aiba destul lichid pentru a urina/curata canalul de omuleti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific ca spermatozoizii ajunsi in uter traiesc in medie 1-2 zile si doar in cazul in care gasesc conditii deosebit de favorabile pot supravietui mai mult si doar in cazuri exceptionale si chiar si atunci in cazuri foarte rare, pot trai maxim 5 zile. Deoarece in acest caz sexul a fost intretinut in preziua perioadei fertile, se poate aprecia teoretic ca, probabilitatea de a se forma o sarcina prin intermediul spermatozoizilor ramasi in uretra si ajunsi in vagin in timpul celui de al 2-lea sex (in cazul in care nu s-a urinat intre ejaculare si al 2-lea sex), poate fi de cel mult 5-10%. Insa in practica curenta, posibilitatea formarii unei sarcini in astfel de conditii este una foarte mica, neglijabila. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Da, există un risc, mai ales dacă el nu a urinat înainte de a te penetra. Și nu e chiar mic, acel risc!

| Emilian65 a răspuns:

In conditiile prezentate de tine este foarte posibil sa fi ramas gravida.

| Elisa512 a răspuns:

Iti spun sincer, nu te panica atata. Gandeste-te la multitudinea de cupluri care incearca de ani intregi sa aiba un copil, dar nu reusesc, chiar daca ambii parteneri sunt sanatosi. Atat timp cat el nu a ejaculat in vaginul tau, exista o sansa foarte mica sa ramai insarcinata. Da, exista acel lichid care este secretat de barbat, care contine spermatozoizi, dar sunt in numar foarte mic. Nu trebuie sa te panichezi. Ia o gura de aer si asteapta sa vezi daca iti vine ciclul. Crede-ma, eu iti spun din propria mea experienta. Am facut sex neprotejat cu iubitul meu aproape o luna, si nu am ramas insarcinata. Si iti garantez ca si eu si el suntem perfect sanatosi. Sper ca te-am ajutat happy