| Amy_9541 a întrebat:

Am si eu o problema!(ca toate fetele)Menstruatia:Este voie sa faci sport in timpul ei?
Durerile menstruale se diminueaza cu sport sau se accentueaza? Ajuutooooorrr! Nu le mai suport am incercat nurofen dar nu prea isi face efectul! Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey!
E bine sa faci si sport da nu stiu cat ai sa rezisti din cauza crampelor.
Algocalminul! Sunt si pastile dar si fiola (daca suporti fiola si nu iti vine sa vomiti de la asta, e perfect, daca nu apeleaza la pastile). In jumatate de ora maxim iti trece tot. Dar vezi! Sa nu iei decat unul pe luna, e posibil sa nu-si mai faca efectul de la prea multe.
Ia doar cand esti la menstruatie.
Take care! :*

6 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Este voie sa faci sport in timpul ei (daca iti curge mult nu face ca sa nu te patezi). durerile se diminueaza(Dar daca te doare raw de nici nu poti sa te ridiki atunci se accentueaza.
ia nurofen pentru dureri menstuale bea un ceai.
asta pateste toate lumea nai ce sa faci decat sa rezisti:*

| inger02 a răspuns:

Pai nu e bine sa faci sport cand ai menstruatie deoarece poti face o hemoragie. e normal ca primele 2 zile poti lua cele mai bune pastile nu prea isi fac efectul. incearca sa nu faci efort sa nu alergi pentru ca poti face hemoriagie. :X

| DNSK a răspuns:

Buh.pff.totul depinde de la fata la fata! unele nu se pot da jos din pat in zilele alea, unele n-au o treaba! fa sport, stai, danseaza, fa ce te taie pe tine capu, si vezi cum iti reactioneaza organismu! in general sportu-i bun, daca ai dureri, stand la telefon cu prietenele tale poti face niste exercitii! cauta pe net, sunt o tona si ti le da pe tava! si auzi.stai linistita k nu se moare din asta!

| Anca95 a răspuns:

Daca faci sport lichidul menstrual va fi mai abundent. Daca ai dureri stai intinsa si incearca sa nu faci sport si nu mai lua pastile de aiurea pentru ca o s afii dependenta de ele.Cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog el stie cela mai bine ce sa te sfatuiasca

| Pisiquee a răspuns:

Bună!
Nu e bine să faci sport în timpul menstruatiei deoarece pui sângele în mișcare și îți va curge mai repede si mult.Mai ales că sunt și niște boli de care trebuie să te ferești.
Cât despre nurofen, acesta acționează când ești răcită.Ia ceva numai pentru durerile de burtă. Un Algocalmin sau Paduden.
Baftă! ^-^

| scuipanela a răspuns:

Ca sa iti treaca durerile stai intinsa in pat cu ceva cald ( nu fierbinte ) la burta cu o patura groasa pe tine si culcate. Asta fac eu cand ma doare burta. Si iau si un nurofen sau ibuprofen. :* Nu e deloc indicat sa faci sport in timpul menstruatiei. Sper sa iti fie de ajutor acest sfat. funda plss!