| andresmessi1987 a întrebat:

Am si eu o problema, care suna cam asa: exista o fata pe care o iubesc din suflet, am fost impreuna cu ea, ea m-a iubit, eu am iubit-o, dar dintr-o prostie pe care am facut-o eu, ne-am despartit (si anume, faptul ca eu eram gelos) si acum s-au implinit 3 luni de cand s-a despartit de mine, dar eu inca ii simt lipsa, pentru ca inca o iubesc si nu ma pot obisnui fara ea. Si vreau sa va rog, stie cineva ce ar trebui sa fac ca ea sa se intoarca inapoi la mine? As face orice, dar as dori niste sfaturi utile. Deci faza e ca stiu sigur ca ea m-a iubit, si de asta ma gandesc ca poate inca mai simte ceva pentru mine...si poate as mai avea o sansa sa fiu impreuna cu ea. Please, niste sfaturi

5 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Bună,

Eu te înteleg prin ce treci şi sper să te ajut.
În primul rând încerci să îi găseşti data expirării şi vezi că nu are aşa ceva. Multe persoane te sfătuiesc să faci aşa, să o uiţi pentru că dragostea este trecătoare...
Dragostea este ca atunci când mama ta îi face tatălui tău cafeaua de dimineaţă şi gustă din ea să vadă dacă a ieşit gustoasă. Chiar şi acest gest mic arată dragoste şi afecţiune.
Ai simţit acel fior venit din interior atunci când ea te strigă pe nume? Nu toţi simţim asta...
Trec ore,zile, săptămâni şi din ce în ce te gândeşti mai des la ea şi te întrebi : Oare se mai gândeşte la mine? Oare şi-a găsit pe altcineva? Aceste întrebări nu încetează să apară în mintea ta...
Nu te poţi obişnui fără ea pentru că îţi lipseşte şi te poate doborâ. Devi altfel şi aceasta se vede prin tot ceea ce faci.
Din cauza asta apare gelozia şi ea nu se mai poate vindeca...
Nu este îndeajuns un simplu „Te iubesc!", aceste cuvinte trebuie arătate ca să crezi şi asta trebuie să faci înainte să fie prea târziu.
Sper că întelegi din ce zic şi simţi la fel.
Ieri am văzut un băiat care îi recita o poezie unei fete, iar toţi cei din jur au început să râdă pentru că poezia lui nu era tocmai "inspirată", dar dacă o asculţi cu atenţie poţi să întelegi acele cuvinte care vin din interiorul acelui băiat şi întelegi ce transmite acea poezie.

| BlackNights a răspuns:

Cum te-ai obisnuit cu ea te poti obisnui si fara ea.

| andresmessi1987 explică:

Multumesc mult, pentru explicatia legata de,, gelozie''! si BlackNights...nu e chiar asa cum zici tu

| florin_1725 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la alta sincer cred ca s-a racit de tine...sau spune-i ca nu o sa mai fie asa n-o sa mai gresesti niciodata si ca ereai gelos pentru ca o iubesti foarte mult si ca tinei prea mult la ia mult succes mai mult nu-ti pot spunr chiar nu mai stiu mult succes cu ia sa dea domnu sa te impaci cu ia mult noroc saa

| Parazituuu a răspuns:

Incerci sa-i explici ca excesul de gelozie a fost datorita faptului ca o iubesti si ai incercat sa o protejezi. Ii spui ca tii la ea si ca nu vrei sa o pierzi si ca ati vrea ca de azi inainte sa existe o mai buna comunicare intre voi pentru a nu mai exista suspiciuni. cand ii zici asta te uiti in ochii ei nu te incrunti ca bivolu o faci in asa fel incat sa se vada ca o spui din inima si nu mai fi gelos!