| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema in dragoste si va rog sa imi spuneti si parerea voastra.
Am 17 ani si sunt cu prietenul meu(22 ani) impreuna de 11 luni. El mi-a zis acum 2 zile ca el are si alte nevoi, adica nevoia de a face dragoste, si eu sunt prea mica pentru el si pentru asa ceva. A spus ca nici daca eu as vrea sa o fac cu el, nu ar vrea el si nici nu ar putea pentru ca inca sunt mica, nici macar nu sunt majora, sunt inca copil si s-ar simti vinovat.Sincera sa fiu, pana acum ne-am inteles f bine, avem o rel serioasa, vroia sa ma prezinte familiei, chiar stiam o mica parte din fam dar nu stiu ce l-a apucat.Eu i-am spus ca pentru mine ideal ar fi sa incepm sa facem dragoste dupa ce fac eu 18 ani, adica peste 4 luni, si atunci nu ar fi o problema pentru ca acum chiar am incredere in el si il iubesc, si el ma iubeste, mi-a demonstrat de multe ori asta, a renuntat la cateva lucruri pentru mine, si ma simt pregatita. El a spus ca e prea mult atata si de-abia mai poate astepta, si de inselat nu vrea si nici nu poate sa ma insele pentru ca tine prea mult la mine si nu vrea sa sufar daca as afla, nu vrea sa ma tradeze, si a spus ca mai bine ramanem prieteni buni si dupa aia daca e reluam relatie, dar am zis ca ori tot ori nimic.La sfarsit a spus ca asta e, mai asteapta, chiar daca ii e f greu.Acum sper ca se tine de cuv si asteapta, pentru ca de fiecare data cand a promis ceva s-a tinut de cuvant.
Nu as vrea sa ne despartim din cauza asta, si ppoate spuneti ca dc mi-am ales un iubit asa mare, dar si cei de varsta mea tot asta vor pana la urma, si unii chiar din primele saptamana.asa ca.
Spuneti va rog cateva pareri si sfaturi.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hmm... iar au răspuns toate fătucile care au senzaţia că fiziologia masculină poate fi testată la nesfârşit şi bătută joc de ea.
Ia să-ţi spună ce crede un bărbat despre asta:
Îţi spun din capul locului. Cu cât îl ţii mai mult cu atât vei fi mai sigură că va merge la alta. Oricât de mult te-ar iubi, faptul că la 22 de ani te-a aşteptat 11 luni este de lăudat.
11 luni te-aş fi aşteptat poate şi eu. Dar încă 4 luni doar aşa pentru că... nu înţeleg deloc.
Medical peste 16 ani eşti suficient de pregătită. Tu te simţi încă copil, păi atunci cum poţi vorbi de relaţie serioasă dacă tu zici că eşti copil?!
Desigur, fătucile de pe-aici, profund ipocrite şi stupide, or să te îndemne să-l ţii pân' la sfântu-aşteaptă pe sistemul "dacă te iubeşte te aşteaptă oricât". "Oricât" are limită în timp iar multe dintre voi vă jucaţi cu focul şi testaţi mai mult decât e omeneşte normal această limită.
Faptul că s-a ţinut de fiecare dată de promisiune înseamnă că se va ţine şi de această dată dar, ascultă-mă ce-ţi spun: După încă 4 luni în care abia se va abţine, atunci când o faceţi, instinctiv va uita să fie suficient de tandru şi-şi va descărca frustrările!
"si cei de varsta mea tot asta vor pana la urma" - stupid!
Tu acum nu ai nicio vină dar fătucile ce-au răspuns pe-aici sunt stupide cu "S" mare. Adică ce? Femeile nu vor sex?! Hai să fim serioşi.
Cu cât veţi fi mai naturali, cu atât vei vedea că şi ţie îţi va plăcea şi vei vrea chiar mult mai ales dacă-l iubeşti.
Logica asta cu "să fac 18 ani" nu merge. După 16 ani e ok şi din punct de vedere legal deci chiar nu văd problema.
La urma urmei, e viaţa ta, faci cum vrei.
Totuşi, preţuieşte omul pe care-l ai lângă tine pentru că el te respectă în mod cert mai mult decât îl respecţi tu pe el! Faptul că nu ţi-a cerut-o până acum denotă un respect uriaş pe care, se pare că nu-l meriţi în totalitate având în vedere că tu ai vrea să te aştepte aşa... la nesfârşit de parcă n-ar exista întotdeauna alta!
Voi fătucilor nu pricepeţi că dacă respingeţi din punct de vedere sexual de prea multe ori un bărbat, el se simte nedorit şi se duce la alta căci, nu uitaţi: Nu sunteţi speciale! Fete sunt peste tot. Deveniţi speciale dacă vă doriţi un bărbat nu dacă vă bateţi joc de el şi de fiziologia sa la nesfârşit.
În plus, din punct de vedere medical, tu îţi poţi începe viaţa sexuală aşa că nu ai niciun motiv plauzibil să-l tot refuzi decât doar că nu ţii la el şi nu îl iubeşti! Atât şi nimic mai mult.
Dar gândeşte-te bine dacă-l iubeşti sau nu. Dacă nu-l iubeşti mai bine lasă omul în pace. Dacă-l iubeşti, luaţi şi începeţi uşor-uşor cu petting-ul şi vezi-ţi de viaţa sexuală căci bărbaţii nu sunt nişte chestii care să-ţi facă ţie (sau tuturor fătucilor de-aici care-şi dau în mod stupid cu părerea) toate favorurile.
Dragostea se bazează pe respect reciproc şi crede-mă că în relaţii trebuie să şi oferi nu numai să primeşti.
Sănătate.

P. S.: Pentru laura16 şi africanwitch: Mergeţi la mănăstire şi lăsaţi-ne pe noi, oamenii normali care pe lângă mâncat, pupat, dormit şi comunicat, mai facem şi sex aşa cum este fiziologic normal!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu o cred pe asta cu nevoile. DE altfel, cunosc mai multi barbati (adevarati) care au fost abstinenti in viata lor perioade mai scurte sau mai lungi din anumite cauze: iubita plecata, bolnava, etc. Sotul meu a avut, pe la varsta partenerului tau, o perioada de ani de abstinenta, fiindca nu era implicat intr-o relatie serioasa si a refuzat toata viata sa faca sex cu o femeie pe care n-ar fi iubit-o (macar putin). Asadar, eu cred ca altul e substratul discutiei si problemei. Cred ca mai degraba frustrarea, ceva de genul: altii fac si eu pierd vremea pe aici. Dar cred ca lucrurile se vor rezolva, mi se pare ca dragostea si intelepciunea lui au invins frustrarea.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Kongeriket, eu ti-am vorbit frumos, nu ma jigni degeaba. Te asigur ca faza cu cancerul de col e adevarata. Eu, in studentie, am participat la un studiu facut in mai multe tari care a inclus vreo 20 000 de femei care au facut, inainte de 40 de ani leziuni de col uterin (precanceroase sau cancere incipiente). 90% dintre ele isi incepusera viata sexuala inainte de 18 ani. Spre deosebire de ele, in lotul martor (20 000 de femei imperecheata dupa varsta, fara leziuni precanceroase, in sensul ca pentru fiecare femeie de 35 de ani cu leziune precanceroasa a fost aleasa la intamplare o alta femeie de 35 de ani din aceeasi tara, fara leziuni precanceroase), ziceam ca in lotul control, 91% din femei isi incepusera viata sexuala dupa 18 ani. Daca faci niste calcule statistice, vei vedea fara putinta de tagada ca legatura este puternica. Acum nu stiu ce sa-ti zic, dar mie personal varsta de 18 ani mi se pare absolut decenta. Marea majoriotate a barbatilor normali isi incep viata sexuala undeva intre 17 si 19 ani. Sigur ca exista acea frustrare: daca nu acum, atunci cand? Pai de la 18 ani la 60 (varsta la care marea majoritate a barbatilor sunt inca activi sexual). Sa nu uitam ca suntem fiinte cu gandire si sentimente, sexul nu este definitoriu pentru fiinta noastra. Sincer, genul de frustrare: daca nu acum, atunci cand, apartine unor barbati care nu prea au alte ocupatii si care, in mod esential, sunt egoisti si nu dau doua parale pe sanatatea partenerelor lor. Tu nu crezi evidentele stiintifice fiindca nu vrei sa le crezi, fiindca constiinta ta este pansata de gandul ca nu faci rau cand de fapt faci. Si vreau doar atat: sa dea Dumnezeu ca nici o fatuca care se lasa convinsa de frustrarile tale sa nu faca cancer si nici tu sa nu simti pe pielea ta, suferinta pe care esti gata sa o provoci din simplu fapt ca ai impresia ca n-o sa apuci niciodata sa faci sex suficient. Nu stiu cati ani, dar crede-ma, eu mi-am inceput viata sexuala tarziu (la 24 de ani si ceva), dar acum am o viata sexuala satisfacatoare, de foarte buna calitate si nu mi se pare absolut deloc ca am pierdut timpul sau ca n-am timp destul, o viata intreaga sa fac sex destul. In mod normal, la varsta mea (31 de ani) toti simtim la fel. Numai cei profund nesatisfacuti sexual mai au problema timpului pierdut si a insuficientei de timp pentru sex.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si daca eu iti arat un numar marisor de femei care au avut probleme grave cauzate tocmai de inceperea vietii sexuale prea precoce, ce le spui acestor femei? Unele care sa te intrebe, asa cum m-a intrebat pe mine o tanara mamica care a murit inainte de 35 de ani de cancer de col: mie de ce nu mi-a spus nimeni atunci, in adolescenta la ce riscuri ma expun? Daca stiam, viata mea ar fi fost alta... Ce ii spunem astia, ca nu conteaza?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Brigaela, nici eu nu o cred pe asta cu cancerul de col uterin şi toate scenariile super apocaliptice prin care sperii copiii de pomană.
Aşa că suntem chit!
Mi s-a cam acrit sincer să conteze doar ce cred femeile şi niciodată ce simt şi ce au nevoie bărbaţii. Ia mai scuteşte-ne că deja devii incoerentă.
Ok, era de porc cum se comporta lumea cu femeile acum 200 de ani dar acum ce facem? Întoarcem totul la 180 de grade?!
Sunt de acord cu aia cu "iubita bolnavă, plecată, etc." dar aici e vorba pur şi simplu de rea voinţă şi atât!
Zici că eşti medic... atunci ar cam trebui să ştii că perioadă activă sexuală la bărbaţi este mai scurtă decât la femei. Şi dacă nu acum, atunci când?!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Brigaela, dumnezeu nu are nicio legătură, cel puţin cu mine. Aşa de tare mă călcaţi pe nervi ăştia de plecaţi de la premiza că toată lumea vă împărtăşeşte considerentele religioase de numa' numa'.
În al doilea rând, dacă te uiţi pe răspunsurile mele şi eu condamn sexul cu copile însă din punctul meu de vedere 16 ani - 16 ani şi jumătate este o vârstă mult mai potrivită decât 18 cum spui tu.
De asemenea, ai presupus greşit că nu-mi pasă de partenere sau că sunt nesatisfăcut sexual.
Am 20 de ani, mi-am început viaţa sexuală la 14 ani şi jumătate şi cea mai tânără parteneră a mea a avut 17 ani aşa că nu ai nimerit bine.
Nu e de ajuns 11 luni să cunoşti un om?! Ai să râzi dar sunt 50% de acord cu tine. Cum? Păi depinde ce faceţi în alea 11 luni. Dacă se vorbesc pe messenger, se văd o dată la un suc şi cam atât... e drept... 11 luni e puţin.
Şi dacă tu ţi-ai început viaţa sexuală la 24 de ani şi jumătate eu nu pot să spun decât că-mi pare rău şi că asta nu înseamnă că toată lumea este obligată să fie la fel de răbdătoare ca tine.
Perioada activă sexual a bărbaţilor între 18 şi 60 de ani? Da, dacă nu ar fi nevoiţi să muncească enorm pentru a putea pune o bucată de pâine pe masă şi dacă speranţa de viaţă ar fi mai mare.
Eu personal nici nu sunt convins că ajung la 60 de ani, darămite să mai fiu şi activ sexual atunci.
Şi-n plus, una e sexul la 20 de ani, alta e la 60. O fi pentru femei cam la fel dar pentru bărbaţi nu e tot aia.
Şi, ceea ce condamn eu pe acest site este atitudinea generală negativă faţă de viaţa sexuală ca şi cum ar fi ceva rău.
Suntem încă o ţară medievală şi asta se vede clar.
Scopul meu nu era să te jignesc, îmi cer scuze dacă aşa ţi s-a părut. Scopul meu era să te determin să nu mai foloseşti termeni apocaliptici pentru orice situaţie pentru că, după cum sunt convins că ştii, situaţia variază de la caz la caz.
Îţi pot face cunoştinţă cu un număr mărişor de femei ajunse la 50 de ani şi care nu au avut nicio problemă (în condiţiile în care au mers anual la control ginecologic) deşi şi-au început viaţa sexuală cu multişor înainte de 18 ani.
Multă sănătate.

| Ea12345 a răspuns:

Faptul ca nu vrea sa te insele ca sa-si satisfaca nevoile, da multe de gandit.EU cred ca el chiar tine la tine, si chiar foarte mult, dar ii e greu sa astepte.
Totusi, nu inteleg dc neaparat peste 4 luni cand faci 18 ani? sa inteleg ca ar fi primul... Te felicit ca ai reusit, si sper ca atunci cand te vei hotara sa o faci cu baiatul potrivit, care sa te vrea pe tine pentru ceea ce esti, nu pentru ceea ce-i faci in pat. Daca sunteti de aproape un an, probabil ca-l cunosti destul de mult sa-ti dai singura seama ce fel de om e.
Gestul lui de a nu te obliga, deoarece s-ar simtii vinovat, tu fiind minora e superb.Rar gasesti asa ceva...
Imi doresc sa-ti gasesti linistea sufleteasca si sa alegi ceea ce crezi de cuviinta! Sa fii fericita si ai grija de tine!kiss

| 16.laura.16 a răspuns:

E evident ca vrea sa te manipuleze. Foloseste iubirea ca argument pentru a te baga in pat. Daca chiar te iubeste, te asteapta atat cat este nevoie.Eu te sfatuiesc sa nu te culci cu el acum pentru ca, daca nu esti pregatita(si tu clar nu esti) vei regreta o viata intreaga.
Spui ca te iubeste atunci discuta cu el si explica-i ca nu vrei sa faci asta iar el iti va dovedi adevaratele sentimente!

| steluta_7203 a răspuns:

Fiti seriosi aproape 75% di dragostea unui baiat o constituie atractia sexuala. apoi si celelalte.

Eu cred ca te iubeste dar pentru un baiat care sea inceput viata sexuala e greu sa se abtina. Daca esti pregatita cred ca ar trebui sa incerci.(DOAR DACA DORESTI ASTA).

| Africanwitch a răspuns:

Uite... Aveti in fata voastra un caz real. Asa cum am mai spus, iubire adevarata nu exista, mai mult atractie si sex.
Daca ar fi tinut la tine nu ti-ar fi zis sa faceti sex nici dupa ce ai fi implinit 18 ani, daca tu nu ai fi fost de acord sau ai anumite standarde.
Dar, in aceste conditii e f clar ceea ce vrea de la tine. Depinde de ce vrei tu sa o faci: pentru ca el doreste sau pentru ca tie iti face placere...
Noroc!

| Africanwitch a răspuns:

@kongeriket: Nu ii ziceam fetei sa nu faca sex! Ii ziceam ca nu poate cunoaste un om dupa doar 11 luni si gata, sa zica ca o iubeste. Nu e chiar asa...
Pe de cealalta parte, bineinteles ca si femeile au nevoie de sex, nimeni nu a zis ca nu.
Dar daca noi ne oferim asa simplu oare voi nu ne numiti tarfe si atunci cine e de vina din nou? Tot noi! Clar!
Adevarul e ca nu o poate astepta la nesfarsit, insa nici ea nu poate face sex la comanda. Lucrul asta il simti sau nu la moment dat.
Puteau face sex de la inceput, ce i-a oprit?

| innulea a răspuns:

Asculta, staruite sa nu-l ratezi, ca mai rar asa baieti ca al tau, fa-l sa se indragosteasca in tine la nebunieeee mare... sa nu atraga atentia mai mult nici la o tirfa, daca cinstit rareori dai peste asa baieti, care [ sa te previna ca el nu poate far de aceasta, si ca nu vrea sa te tradeze etc] este un baiat sincer, iar dragostea se bazeaza pe sinceritate, ashaca el te iubeste, si asta este evident.
Daca simti tu ca esti pregatita ai nevoie de o discutie serioasa cu el, sa-l faci sa vada, sa constientizeze ca tu p/u el tot esti gata la multe,[dupa cum spuneai ca a sacrificat multe lucruri p/u tine ]

Iti doresc succes, si nu uita sa fii si tu sincera:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci ce iti spune inima... daca te iei dupa toate raspunsurile de pe aici, ar rezulta ca toti baietii vor doar sex, ca niciunul nu merita, ca trebuie sa astepti pana ce te casatoresti, blablabla. mai bine zis, o sa mori virgina daca te iei dupa toate big grin
nu inteleg faza asta cu pastratul, cu virginitatea... mare chestie daca mai esti sau nu. pana la urma tot o vei face. macar incepe`o cu cineva in care ai incredere... are 22 de ani omu`, intelege-l!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

4 luni cred ca nu-i asa mult, nu-l chinui, daca ii sa te paraseasca tot o sa te paraseasca oricand incepeti, eu zic sa nu mai asteptati. tu stii dar gandeste-te si la el

| alynutza_8431 a răspuns:

Buna! E bine daca ti-a demonstrat ca te iubeste dar se pare ca nu in totalitate din pacate.imi pare rau sa-ti spun asta dar te cam preseaza si nu e atat de bine mai ales ca el stie ca nu esti pregatita.Si inca un lucru pe care nu trebuie sa-l faci niciodata(nu renunta la virginitatea ta pentru cineva care te preseaza cu toate ca il iubesti caci mai tarziu e foarte sigur sa regreti)Fa-l sa inteleaga daca mai insista ca insistentele astea te-ar putea indeparta de el daca chiar zici ca nu esti pregatita.Si nici la 18 ani nu trebuie neaparat s-o faci daca nu esti pregatita si daca nu simnti asta pentru a practic nu este o varsta anume la care sa-ti incepi viata sexuala.Gandeste-te de 2 ori inainte.